Britský sprinter Dwain Chambers

Britský sprinter Dwain Chambers | foto: Reuters

Dopingového hříšníka Chamberse velké mítinky nechtějí. Jinde je reklamou

  • 5
Má evropský halový rekord, nejspíš životní formu, ale přesto jej (skoro) nikde nechtějí. Britský sprinter Dwain Chambers, někdejší dopingový hříšník, se na mistrovství světa v Berlíně chystá s nálepkou nežádoucího atleta.

Chambers by si raději neměl data mítinků, kterých se má zúčastnit, zapisovat do diáře. Pak v něm totiž musí docela dost škrtat. Stále jej provází dopingová minulost, kvůli které organizátoři závodů stahují svá pozvání. Tak jako tomu bylo naposled v případě úterního klání v německém Dessau. "Toto rozhodnutí jsme učinili poté, co se kolem nás vytvářel tlak," řekl šéf mítinku Ralph Hirsch agentuře Reuters.

Chambers - bývalý hříšník, který si svůj trest už odpykal - měl teoretickou naději, že se příští týden bude moci zúčastnit zahájení prestižní série Zlaté ligy v Berlíně. Ale ani na to nedojde.

"Principiálně by bylo správné nechat ho běžet, ale jsme solidární s většinou kolegů. Ovšem těžko se vysvětluje, proč Chambers nemůže být na stejném stadionu při Zlaté lize, když tu bude moci závodit na mistrovství světa," uvedl Gerhard Janetzky, šéf berlínského podniku. Chambers dodal: "Tušil jsem, že to tak dopadne. Nevadí, poběžím jinde. Někteří organizátoři chodí za mnou, nemusím je oslovovat."

Chambersův evropský halový rekord na 60 metrů

Ovšem na velké závody má vstup víceméně zakázán. Klání sdružená do organizace Euromeetings, kterých je zhruba padesátka, jej totiž bojkotují.

"Euromeetings se rozhodlo, že nebude svým členům doporučovat, aby Chamberse zvali. Zdůrazňuji: doporučovat," vysvětluje Alfonz Juck, manažer Zlaté tretry Ostrava. "Kdyby Chambers startoval u nás, z pohledu diváků by se moc nedělo, nepískali by. Ale my deklarujeme, že patříme k největším mítinkům v Evropě."

Přitom po atletické stránce by Chambers nebyl špatným nákupem. Evropský halový šampion a rekordman na šedesátce potrénoval v teple v USA a pak zaběhl v Řecku stovku za 10,06 vteřiny a dvoustovku za 20,58. "Na začátku sezony jsem nikdy nebyl tak rychlý," citoval jej list The Telegraph.

Jenže o jedenatřicetiletém atletovi se hodně mluví v nemilé souvislosti. Narozdíl od řady dalších totiž o své dopingové minulosti otevřeně hovořil, nedávno napsal životopisnou knihu, v níž do detailu popisoval, co a jak bral, a jak se vyhýbal přistižení. Sám sebe nazval feťákem. "Dělal jsem to proto, že jsem chtěl být nejlepší na světě. Jenže doping naopak můj život zhoršil," vyznal se.

A teď mu ubral startovních příležitostí. Přitom třeba v Hengelu závodila Maurren Maggiová, olympijská vítězka v dálce, jež má za sebou dopingový prohřešek. V Rehlingu zase běžela čtvrtkařka Florence Ekpo-Umohová, která kdysi měla pozitivní nález na stanozol. "Teď si připadám trochu divně, protože buď zvete atlety, kteří porušili dopingová pravidla, anebo je nezvete," durdil se Ralph Hirsch, šéf mítinku v Dessau, který Chamberse odmítl.

Dwain Chambers

Ovšem Brit není jen nechtěný chudák, byť teď si atletikou pořádně nevydělá. Na menší mítink do Ženevy jej zvali jen za ubytování a letenku. Údajně chvíli poté, co mu ji organizátoři mailem poslali, Chambers účast zrušil, vyrazí prý o tomto víkendu na charitativní akci. "Takhle si kamarády neudělá," citovala agentura AFP Pascala Thurnherra, šéfa mítinku.

Chambers má zatím v plánu závody v Montreuil, v červenci jej čeká britská kvalifikace pro mistrovství světa. "Na jedné straně může být rád, že ho mítinky berou, o startovném se v jeho případě nehovoří," říká manažer Juck. "Ale na druhé straně o něj mezi malými závody může být konkurenční boj."

Důkazem budiž, že nizozemskému Udenu jej přetáhla bulharská Sofie. I negativní reklama je reklamou. A o Chambersovi se zaručeně bude mluvit.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž