V den 20. výročí masakru na Tchien-an-men střeží náměstí stovky policistů

  • 10
Pekingské náměstí Tchien-an-men zaplnily stovky policistů a vojáků. Bedlivě hlídají, aby si nikdo nechtěl připomínat 20. výročí krvavého potlačení prodemokratických protestů, které připadá na dnešek. Čína současně tvrdě odmítla americký požadavek, aby převzala odpovědnost za oběti zásahu z roku 1989.

Čínské bezpečnostní síly už od včerejška plně kontrolují dějiště studentských prodemokratickcýh protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men. Hlídkují tu policisté i příslušníci polovojenských sil.

"Dneska jdou obchody špatně. Člověk by si myslel, že většina lidí tady jsou turisté, ale přitom jsou to policisté v civilu," postěžovala si pouliční prodavačka Li, než k ní přišel policista a zakázal jí vybavovat se s cizinci.

PŘEČTĚTE SI

Tchien-an-men ovládli tajní policisté s brýlemi, popisuje čtenář iDNES.cz

Náměstí však není turistům oficiálně uzavřené, jak tomu bylo v roce 1999 u příležitosti desátého výročí potlačení studentských bouří. Lidé se na prostranství v klidu procházejí a většinou se nezdá, že by je citlivé datum nějak vzrušovalo.

Náměstí Tchien-an-men střeží v den 20. výročí masakru kromě stovek policistů i příslušníci paramilitárních jednotek v civilu (4. června 2009)

Pár lidí, kteří přišli na náměstí truchlit, se však našlo. "Dnes je 4. června, proto jsme přišli a připomněli si ony události," řekl muž pod jménem Wang agentuře Reuters.

Čínské úřady v posledních dnech v rámci bezpečnostních opatření zablokovaly lidem přístup na populární komunikační stránky na internetu jako jsou Twitter, Hotmail nebo fotoalbum Flicker.

USA se vměšují do našich záležitostí, míní Čína

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová včera Čínu vyzvala, aby propustila vězně spojené se studentskými protesty, aby přestala dělat problémy těm, kteří se na nich podíleli, a aby zahájila dialog s rodinami obětí masakru.

Polovojenské jednotky vystupují z nákladních aut u bran Zakázaného města poblíž náměstí Tchien-an-men. (4. června 2009)

Čínský protějšek Clintonové Čchin Kang označil její výzvu za "hulvátské vměšování do čínských vnitřních záležitostí". "Prohlášení Spojených států ignoruje fakta a činí neopodstatněná obvinění proti čínské vládě," uvedl Kang na tiskové konferenci.

čtěte: Masakr před 20 lety na Tchien-an-men jako by v Číně neexistoval

"Netěší nás takové stanovisko a vyjadřujeme s ním svůj rezolutní nesouhlas. Naléháme na USA, aby opustily své předsudky a vyvarovaly se ničení čínsko-amerických vztahů," dodal ministr.

Na náměstí Tchien-an-men, které bylo po celé týdny centrem studentských prodemokratických protestů, vjely 4. června 1989 před úsvitem tanky, aby hnutí rozdrtily. Vládní komunistická strana nikdy nezveřejnila počet obětí a i po dvaceti letech se obává, aby jakékoli oslavy smutného výročí nepodryly její mocenské postavení.

Za aktivity z roku 1989 jsou stále ve vězení asi tři desítky lidí, uvádí sanfranciská organizace na ochranu lidských práv. Další skončili znovu ve vězení poté, co si odpykali původní tresty, ale dál pokračovali v opozičních aktivitách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video