Redaktorka rozhlasu odešla do Kanady, na její rodinu útočili rasisté

Šéfka romského vysílání Českého rozhlasu Anna Poláková s celou rodinou požádala o azyl v Kanadě. "Její rodina v poslední době čelila rasovým útokům," sdělila ředitelka zpravodajství ČRo Hana Hikelová.

"Český rozhlas je silně znepokojen rostoucím počtem rasově motivovaných útoků a sílící radikalizací společnosti," uvedla jeho mluvčí Eva Tichá v tiskovém prohlášení.

Do Kanady Poláková odjela s dalšími šesti členy rodiny včetně dětí. V rozhlase pracuje od ledna 1998, nyní si oficiálně vybírá neplacené volno.

"To, že jsme se rozhodli požádat o azyl, vůbec nesouvisí s mou prací v rádiu, ale s neustálými útoky na mou rodinu a radikalizací společnosti," uvedla Anna Poláková v e-mailu, který včera zaslala ředitelce zpravodajských stanic Českého rozhlasu Haně Hikelové už z Kanady.

Romové žili týden na letišti v Torontu

Po týdnu čekání na imigračního úředníka odjeli

Syna Polákové podle informací iDNES.cz před časem zbili do bezvědomí neonacisté, kterým poté soud přikázal zaplatit finanční náhradu. Neudělali to však ani po dvou letech, Polákovi se proto nedávno znovu obrátili na soud s žádostí o naplnění rozsudku.

K emigraci do Kanady Romy vyzývají někteří romští aktivisté. Od letošního ledna do března požádalo v Kanadě o azyl kvůli údajné diskriminaci 653 českých občanů. Kanadský premiér Stephen Harper v květnu v Praze naznačil, že by jeho země mohla obnovit pro ČR vízovou povinnost, pokud nenastane zlepšení.

Během prvních tří měsíců letošního roku uspělo s žádostí 34 Čechů. Celkem Kanada za letošek a minulý rok udělila azyl 118 českým občanům, uvedlo již dříve velvyslanectví. - čtěte Jedinou zárukou bezpečí Romů je emigrace, tvrdí romští aktivisté

Rasisté nás napadli u nás doma

V sedm let starém prohlášení o odchodu tehdy čtyřiatřicetiletá redaktorka popisuje okolnosti, které předcházely prvnímu odchodu její rodiny do zámoří v roce 2002. Vypráví o prvním pokusu vystěhovat se z Česka a také o tom, co následovalo po jejich návratu do republiky.

"Jednou napadli dceru, když jí bylo asi dvanáct let. Šla mi koupit v neděli kafe. Měla s sebou mého dvouletého synovce. Tenkrát moc brečela a já jsem strachy ani nedýchala. Pořád jen křičela, proč jsme se museli vrátit, že tu nechce žít. Zachránilo je to, že vedoucí obchodu byla statečná a děti přehodila přes pult a schovala je do skladu," píše na webu Českého rozhlasu.

Popisuje také, jak neonacisté napadli rodinu přímo v bytě. "Začali nám nadávat a napadat nás. Nic horšího jsem v životě nezažila," vzpomíná Poláková.

Její šéfka Hana Hikelová nyní situaci rozebírá. "Uděláme po dohodě s právníky vše proto, aby byly útoky na Polákovy řádně došetřeny. Radíme se s nimi, jak redaktorce vysílání pro menšiny pomoci," uvedla Hikelová.

Nad jejím odchodem do ciziny se zamýšlí i ředitelka kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity Gabriela Hrabaňová. Annu Polákovou zná osobně a lituje, že vycestovala do Kanady.

"Je smutné, že lidé, kteří něco dokázali, odcházejí kvůli osobnímu pocitu, že tu nejsou v bezpečí. Věřím, že pro lidi s takovou zkušeností je těžké žít ve společnosti, kde se stále cítíte jako cizinec," řekla Hrabaňová iDNES.cz.

Znepokojení vyjádřila i mluvčí ministra pro lidská práva Lejla Abbasová. "Víme, že situace není dobrá, snažíme se ji co nejlépe zmapovat a řešit," sdělila Abbasová iDNES.cz.

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue