Pittsburghský útočník Maxime Talbot (vpravo) přijímá gratulace od spoluhráčů Fedotěnka a Malkina po svém druhém gólu do sítě Detroitu. | foto: Reuters

Pittsburgh oživil naději. Snížení ve finálové sérii trefil obránce Gončar

• 26
Ve finále hokejového Stanley Cupu si po třech duelech udržely neporazitelnost domácí celky. Po dvou úvodních triumfech Detroitu totiž slavil snížení v sérii Pittsburgh, jenž potěšil své fanoušky výsledkem 4:2. Rozdílovou branku Penguins zařídil v 51. minutě využitou přesilovkou ruský zadák Sergej Gončar. Lídr produktivity play-off Jevgenij Malkin zaznamenal tři asistence.

Po dvou porážkách s Detroitem v poměru 1:3 byl z pohledu Pittsburghu třetí finálový duel již téměř otázkou bytí či nebytí.

Po vítězství 4:2 si Penguins mohli hluboce oddechnout. Klíčovou roli u jejich úspěchu přitom sehrály početní převahy, z nichž padly hned dvě branky.

"V přesilovce jsme odvedli neuvěřitelnou práci, udrželi jsme puk a dali šanci Gonchovi (Sergeji Gončarovi)," rozplýval se nad rozdílovou trefou ruského beka kouč Dan Bylsma, kterého v zápase potěšila zejména produktivita beků Gončara s Krisem Letangem (oba 1+1) a útočníků Maxima Talbota (2+0) a Jevgenije Malkina (0+3).

Posledně jmenovaný ruský centr, jenž posbíral nejvyšší počet bodů v NHL i v základní části, si tak pojistil vedení v produktivitě vyřazovacích bojů. Z 20 startů zaznamenal už 33 zápisů, což je druhý nejvyšší počet v play-off od roku 1996. Tehdy Kanaďan Joe Sakic v dresu Colorada nastřádal v 22 duelech 34 bodů.

Přestřelku v zahajovací třetině načal Talbot

Úvodní dva duely v prvních třetinách dosud nabídly fanouškům maximálně dvě brankové situace. Třetí finálové klání však ozdobily hned čtyři góly, po dvou na každé straně. Pittsburgh poslal do vedení v 5. minutě Maxime Talbot, kterého ve střelecké pozici v prostoru mezi kruhy našel aktivní Malkin.

Penguins patřily čtyři z první pěti střel zápasu. Z následujících 32 pokusů ale 25 mířilo pro změnu na branku Marc-Andre Fleuryho. Hned z úvodu své střelecké převahy Detroit navíc vytěžil obrat skóre.

Vyrovnání se zrodilo v 7. minutě, kdy po výpadu zpoza branky od Ville Leina dorážel pohotový Henrik Zetterberg. Asistenci si připsal i Johan Franzén, jenž ve 12. minutě v přesilové hře přesnou střelou potrestal vyloučení beka Brookse Orpika - 1:2.

Pittsburgh ovšem zachránil Kris Letang. Na trestné lavici tentokrát seděl hostující Daniel Cleary, když zadák Penguins po pasu Malkina propálil vše co mu stálo v cestě.

Druhá dvacetiminutovka gól nepřinesla

Smírný stav 2:2 svítil na ukazateli skóre v Mellon Aréně i po druhé hrací části, v níž Red Wings přestříleli domácí hokejisty poměrem 14:4.

"Po druhé třetině jsme si v kabině promluvili. Neodehráli jsme jí vůbec dobře. Museli jsme se vrátit k naší hře," komentoval průběh střetnutí trenér vítězů Balsma.

Gončar oživil naději Pens na Stanley Cup

Klíčovou z pohledu celého zápasu se stala 50. minuta, kdy se nedovoleným bráněním provinil detroitský zadák Jonathan Ericsson. V čase 50:29 totiž po přihrávkách Crosbyho s Malkinem pálil od modré čáry Sergej Gončar a Pittsburgh se dostal zpět do vedení.

Při závěrečné power-play Detroitu navíc pojistil výsledek na 4:2 svým druhým gólem útočník Maxim Talbot. Čtvrtý zápas série, ve kterém bude Pittsburgh usilovat o vyrovnání, je na programu v noci ze čtvrtku na pátek.

Výsledek:

Finále Stanley Cupu

Pittsburgh Penguins - Detroit Red Wings 4:2 (2:2, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
5. Talbot (Malkin, Letang), 16. Letang (Malkin, Gončar), 51. Gončar (Malkin, Crosby), 60. Talbot (Fedotěnko) - 7. Zetterberg (Leino, Franzén), 12. Franzén (Zetterberg, Kronwall). Rozhodčí: Devorski, LaRue - Amell, Racicot. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:1. Střely na branku: 21:29. Diváci: 17.132. Stav série: 1:2.