Ve francouzském airbusu asi nikdo nepřežil, na palubě byli i Slováci

Na palubě letadla Air France, které s více než dvěma stovkami cestujících zmizelo nad Atlantikem, nebyl žádný Čech. Strojem ale cestovalo několik Slováků. Letadlo se ztratilo z radarů během letu z brazilského Rio de Janeira do Paříže, podle nepotvrzených informací všichni cestující zemřeli.

Český ministr zahraničí Jan Kohout odpoledne v Praze uvedl, že úřady nemají informace o přítomnosti českých občanů na palubě letadla. Žádného Čecha nezmínilo podle AFP ani francouzské ministerstvo dopravy, které večer zveřejnilo seznam, kolik lidí z které země bylo na palubě. "Nicméně jsme v kontaktu s krizovými linkami a informace neustále ověřujeme," uvedla pro iDNES.cz Lucie Kodejšová z českého konzulátu ve Francii.

Mezi cestujícími agentura uvedla i tři slovenské občany- K tomuto číslu se později přiklonilo i slovenské ministerstvo zahraničí, které odpoledne informovalo, že na palubě stroje byli dva Slováci. Podle televize Joj byla jednou z nich žena, která pracovala jako letuška.

Kontroloři letového provozu ztratili se strojem kontakt zhruba po 3,5 hodinách letu, kolem půl čtvrté SELČ, když byl stroj u ostrova Fernando de Noronha, vzdáleného od pevniny asi 360 kilometrů.

Společnost Air France uvedla, že letadlo vletělo do bouře a dostalo se do silných turbulencí a asi patnáct minut poté piloti vyslali zprávu o "elektrickém zkratu". Podle serveru CNN navíc hlásili i pokles tlaku. Podle mluvčího aerolinek je možné, že letoun zasáhl blesk, ačkoli ten by neměl funkčnost stroje výrazně ovlivnit. - čtěte Letoun Air France s 228 lidmi se ztratil v bouři nad Atlantikem

Generální ředitel Air France Pierre-Henry Gourgeon řekl, že oblast zmizení letadla se podařilo určit s přesností několika desítek námořních mil (jedna námořní míle odpovídá 1,85 kilometru). Dodal, že letoun byl vybaven "bójemi schopnými vysílat signál několik dní".

Ačkoli osud letounu je stále nejasný a pátrá po něm brazilské letectvo i námořnictvo, společnost Air France už příbuzným a známým pasažérů kondolovala. Podle neověřených informací zahynuli všichni lidé na palubě.

čtěte: Proč mohlo letadlo havarovat a jak se po něm pátrá

Také francouzský prezident Nicolas Sarkozy řekl, že šance na to, že někdo z letadla přežil, jsou mizivé. "Je to katastrofa, jakou francouzská společnost ještě nezažila. V pátrání nám pomáhají brazilští a španělští přátelé, musíme nalézt vše, co z letadla zbylo, abychom pochopili, co se přesně odehrálo," řekl novinářům na pařížském letišti Charlese de Gaulla pohnutým hlasem Sarkozy.

Úřady zřídily na letišti krizové centrum pro rodiny a přátele pasažérů. V provozu jsou také bezplatné nouzové telefonní linky.

V airbusu cestovalo 228 lidí, z toho dvanáct lidí tvořilo posádku. Podle francouzských médií se jedná o 126 mužů, 82 žen a osm dětí, včetně kojence.

Na palubě byli podle deníků také Maročané, Irové, Slováci, Britové, Španělé, lidé z Angoly, Argentiny, Belgie, Islandu, Německa Norska, Polska, Rumunska, Ruska, Švédska, Turecka, Filipín či Švýcarska. Tyto informace později později potvrdil mluvčí Air France Jorge Assuncao.

Mezi brazilskými cestujícími byl i aristokrat Pedro Luis Orleánský, přímý potomek posledního brazilského monarchy Pedra II., který jihoamerické zemi vládl vládl 49 let až do převratu v roce 1889. Oznámil to mluvčí šlechtické rodiny. 

Moderní letoun byl čtyři roky starý a měl odlétáno necelých 19 tisíc hodin během dvou a půl tisíce letů. Velmi zkušený byl podle Air France také hlavní pilot letadla, který měl nalétáno více než jedenáct tisíc hodin.

Blesky a letadla

- Blesky letadla zasahují denně, zejména na severní polokouli a v rovníkové oblasti, kde jsou běžné silné bouřky.

- Každé velké dopravní letadlo, jako je Airbus A330, blesk podle statistik zasáhne v průměru jednou za tři roky.

- Do letadel zajišťujících regionální dopravu blesk uhodí přibližně jednou za rok, protože létají v menších výškách, kde jsou zásahy blesku pravděpodobnější.

- Letecké společnosti z celého světa mají v provozu přibližně 25 tisíc letadel, statisticky jsou denně zaznamenány více než tři desítky zásahů bleskem. V naprosté většině případů se nic nestane, na letadlech někdy vznikají menší promáčknutí.

- Většina letadel jako Airbus A330 je vyrobena z velké části z hliníku, materiálu, který dobře rozvede elektřinu z blesku.

- Za posledních padesát let se stalo jen málo leteckých neštěstí, na nichž nesl vinu zásah blesku. To největší se stalo 8. prosince 1963, když blesk zažehl páry v palivové nádrži letadla Boeing 707, které přelétalo nad americkým státem Maryland. Všech 81 lidí na palubě zemřelo.

Zdroj: ČTK

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue