Neopírám se o podporu prezidentů, tvrdí sebevědomě Bobošíková

  • 26
Europoslankyně Jana Bobošíková je jedním z nejznámějších lídrů kandidátek do Evropského parlamentu. Kampaň si postavila na odporu k Lisabonské smlouvě, a i když s podobným tématem jdou do voleb i další strany, věří si. "Neopíráme se o podpory prezidentů nebo jejich tajemníků, ale o vlastní práci," uvedla sebevědomě v chatu se čtenáři iDNES.cz.

Do eurovoleb nejde její uskupení Politika 21 osamocené. Strana vytvořila koalici se Stranou zdravého rozumu, s níž chce ve spolupráci dál pokračovat. Podle toho, jak uskupení dopadne v eurovolbách, se strany rozhodnou, zda půjdou i do předčasných parlamentních voleb.

"S největší pravděpodobností do podzimních voleb půjdeme, je to naším záměrem," řekla iDNES.cz Jana Bobošíková.

odpovědi Jany Bobošíkové najdete zde

Je možné, že se současná dvoučlenná koalice Suverenita o některé subjekty do podzimu rozšíří. Bobošíková to nevyloučila. Jednička kandidátky Suverenity má představu o úspěchu v blížících se volbách jasnou. "Výsledek by měl překonat pětiprocentní hranici," uvedla.

Čtenáři se jí v on-line rozhovoru často ptali na její kandidaturu na prezidenta za KSČM. Podle Bobošíkové to ale byl krok, který pomohl ke zvolení Václava Klause. "Prezidentskou kandidaturu jsem přijala proto, abych pomohla k nepřijetí Lisabonské smlouvy. A to se zatím daří. Kdyby byl na Hradě Jan Švejnar, už by Lisabonská smlouva byla podepsána," napsala v rozhovoru.

Den s Bobošíkovou

Poslankyně do redakce dorazila s dámským doprovodem. Kromě asistentky jí byla po celou dobu nablízku i žena, která si poslankyni "vydražila". V rámci charitativní akce, do které se zapojila asi desítka politiků, nabídla největší částku za to, aby mohla s poslankyní strávit den. Výtěžek jde na charitativní účely, vítězkyně zase za dva tisíce korun může poslankyni celý den doprovázet. "Je to zajímavé vidět, co politik během dne absolvuje," řekla iDNES.cz výherkyně. O Bobošíkovou byla na dražbě velký zájem, skončila jako druhá nejvýše vydražená. Předběhla ji jen Jana Volfová, která nabízela večeři s Milošem Zemanem.

Dnes ji ale komunisté nepodporují. Jsem pro ně nepřijatelná, protože bojuji proti demontáži kapitalismu, tvrdí poslankyně.

Bobošíková také vyvracela námitky, že jako poslankyně, která není v žádné frakci, mnoho nezmůže. "Pokud máte racionální argumenty, seženete podporu u europoslanců napříč frakcemi i jednotlivými zeměmi. Je to jen o něco obtížnější, ale za tu námahu to stojí," vysvětlila.

Za hlavní téma kampaně vybrala boj proti Lisabonské smlouvě a Listině práv EU. Pokud vstoupí v platnost, ohrozí majetky až třetiny občanů, protože může vést k obejití Benešových dekretů.

"Jediné, co by mohlo Českou republiku ochránit, je stejná výjimka, jakou má Polsko. To si vymínilo, že majetkoprávní vztahy budou vždy spadat výhradně pod právo polské, nikoliv tedy evropské. Toto vyjednala polská vláda. Topolánkova vláda žádnou výjimku nevyjednala a nyní už někteří politici přiznávají, že je to problém," napsala politička v on-line rozhovoru. Své řešení problému chce představit po volbách.

Poslankyně tak útočí na stejnou voličskou skupinu euroskeptiků jako Svobodní nebo Libertas.cz. Sama lituje toho, že se tyto strany včas nedohodly na společné kandidátce. "Jde o zbytečné tříštění sil. Snažila jsem se o spojení s podobně smýšlejícími subjekty, zájem byl jen ze Strany zdravého rozumu. Bohužel," postěžovala si.

Věří ale, že může uspět i na vlastní pěst. "Neopíráme se o podpory prezidentů nebo jejich tajemníků, ale o vlastní práci," řekla v narážce na ostatní euroskeptické strany, které se pyšní podporou Hradu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue