Detroit - Pittsburgh; Helm (vpravo) a Hudler se radují z branky - Fleury - Helm (vpravo) a Hudler se radují z branky Jonathana Ericssona do sítě gólmana Pittsburghu Marca-Andreho Fleuryho. | foto: Reuters

Hudler asistoval u druhého vítězství Detroitu nad Pittsburghem

• 41
Hokejisté Detroitu jsou po úvodních dvou finálových zápasech NHL na půli cesty od obhajoby Stanley Cupu. V obou případech se Red Wings radovali z výhry nad Pittsburghem v poměru 3:1. V nedělní odvetě Penguins poslal do vedení Jevgenij Malkin, obrat skóre ovšem následně zařídili Jonathan Ericsson, Valtteri Filppula a Justin Abdelkader. Na úvodní trefě Detroitu se asistencí podílel také Jiří Hudler.

Po sobotním triumfu 3:1 nastoupili obhájci Stanley Cupu k nedělní odvetě s Pittsburghem opět bez zraněného centra Pavla Dacjuka.

Absence klíčového hráče se nicméně na výsledku ani napodruhé neprojevila a Detroit stejně jako loni vede ve finálové sérii už 2:0 na zápasy.

Svěřenci kouče Mikea Babcocka tak směřují za vyrovnáním vlastního počinu, když by jako první klub NHL od ročníků 1997 a 1998 vybojovali Stanley Cup ve dvou letech za sebou.

Úvod vyšel lépe Pittsburghu

Herní projev úvodní třetiny jakoby vyplynul z výsledku zahajovacího zápasu. Detroit působil až příliš profesorsky, Pittsburgh vycítil šanci a šel odhodlaně za svým cílem.

Poměr střel v úvodním dějství byl 11:7 ve prospěch Penguins, které zaslouženě poslal do vedení lídr produktivity play-off Jevgenij Malkin.

Ruský centr zaznamenal svůj druhý bod série v 17. minutě, když v přesilové hře za asistencí Krise Letanga a Billa Guerina potrestal vyloučení Niklase Kronwalla.

Ericsson s Filppulou zaveleli k obratu

První velkou šanci prostředí dvacetiminutovky měl na hokejce opět aktivní Malkin. Úspěšně však tentokrát z daného minisouboje vyšel domácí gólman Chris Osgood, jenž mohl v 25. minutě přes délku kluziště sledovat vyrovnávající trefu spoluhráče Jonathana Ericssona.

Švédský bek přesně vypálil od modré čáry po vyhraném buly v útočném pásmu. Asistence si připsali Darren Helm a Jiří Hudler. Pro českého forvarda to tak byl premiérový bod finálové série a celkově desátý (4+6) z 18 startů v play-off.

S přibývajícím časem stále se lepšící Red Wings si v 29. minutě vynutili přesilovou hru poté, co se nedovoleným bráněním provinil všudybyl Malkin. Samotná početní výhoda zůstala nevyužita, krátce po jejím skončení ovšem domácí udeřili podruhé.

Detroit držel svého soupeře v zámku v obranném pásmu. Marián Hossa na hranici faulu odzbrojil Pascala Dupuise, který v souboji zlomil hůl a mohl tak bránit pouze rukama stejně jako obránce Hal Gill. Ve skrumáži před brankářem Marc-Andre Fleurym pak odvedl tradiční čerou práci Tomas Holmström, jenž udělal prostor Valtteri Filppulovi k bekhendové dorážce do odkryté branky - 2:1.

Pittsburgh se přiblížil vyrovnání necelých pět minut před koncem druhé třetiny. Bill Guerin již překonal Osgooda, puk se ovšem zastavil o vzdálenější tyč detroitské branky. Těsně před druhým odchodem do kabin pro změnu úřadovali opět domácí. Elitní útok se společně se závěrečnými vteřinami 40. minuty nastěhoval před Fleuryho, který musel v rychlém sledu zasahovat proti střeleckým pokusům Johana Franzéna a Henrika Zetterberga.

Crosbyho čekání na první bod prodloužila další tyč

V průběhu 42. minuty zachránila Detroit od ztráty vedení další tyč. Neúspěšným střelcem byl kapitán Pittsburghu Sidney Crosby. Kanadský reprezentant tak dopadl stejně jako v zahajovacím utkání a stále musí čekat na svůj premiérový finálový bod.

Neproměněná šance na jedné straně tak vedla k třetí gólové oslavě Detroitu. V čase 42:47 zaskočil hostující hokejisty mladíček Justin Abdelkader, jenž se prosadil v obou finálových střetnutích.

Dvaadvacetiletý levý křídelní forvard během střídání jednotlivých pětek zatáhl puk do útočného pásma, kde byl sám proti dvojici obránců Scuderi - Gill. Když nevěděl, co s kotoučem, napálil jej směrem na branku, načež puk škrtl o lapačku Fleuryho a zastavil se až o síť v brance - 3:1.

Abdelkader má na kontě pouze 4 starty z uplynulých dvou základních částí NHL. V letošním play-off však z 9 startů vyprodukoval už tři body (2+1), přičemž dané dva góly Detroitu přinesly pojistku vítězství na 3:1 v úvodních finálových duelech.

Malkin si vybil zlost na Zetterbergovi

Za dvoubrankového vedení se již Red Wings nikam nehrnuli a pozornou defenzivou si výsledek pohlídali. Za zmínku tak ze závěru střetnutí stojí ještě potyčka mezi Jevgenijem Malkinem a Henrikem Zetterbergem, kterou vyvolaly emoce frustrovaného útočníka Pittsburghu.

Detroit - Pittsburgh 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 25. Ericsson (Hudler, Helm), 31. Filppula (Holmström, Hossa), 43. Abdelkader (Holmström, Hossa) - 17. Malkin (Letang, Guerin). Rozhodčí: McCreary, Joannette - Morin, Miller. Vyloučení: 1:3, navíc Zetterberg (Detroit) 5 min, Malkin (Pittsburgh) 5 a 10 min. Využití: 0:1. Střely na branku: 26:32. Diváci: 20.066. Stav série: 2:0.