Na Mars poletí nové vozítko NASA. Vyzkoušejte si interaktivní model

  • 63
Sondy Spirit a Opportunity budou mít na Marsu nástupce. NASA tam v roce 2011 vyšle sondu Curiosity. Jméno vymyslela dvanáctiletá školačka z Kansasu. Vozítko bude pátrat po stopách života, jeho poznatky pomohou připravit lidskou výpravu. NASA ho představila v trojrozměrném interaktivním modelu.

Aby NASA nového průzkumníka zájemcům o vesmírný výzkum přiblížila, nafotila ho v testovacím areálu v Kalifornii a pomocí technologie Photosynth připravila jeho interaktivní trojrozměrný model. Je tak možné prohlédnout si sondu z nejrůznějších úhlů, různě otáčet nebo přibližovat její detaily.

INTERAKTIVNÍ MODEL CURIOSITY

Prohlédněte si trojrozměrný model robota na webu NASA

Není bez zajímavosti, že na "umělém Marsu", tedy trenažéru povrchu rudé planety, lze při podrobnějším průzkumu najít i předchozí pojízdné roboty, které NASA na Mars vyslala dříve.

"Minicooper" na jaderný pohon

Nová sonda už na první pohled zaujme velikostí. Devítisetkilogramový robot bude největším vozítkem, které kdy lidstvo na Mars vyslalo. Ponese osmdesát kilogramů vědeckého zařízení - například sonda Opportunity, která brázdí povrch Marsu nyní, nese "jen" 6,8 kg přístrojů. Nový robot bude velký zhruba jako automobil Mini Cooper.

Jeho hlavní úkoly jsou čtyři: přinést další odpovědi na otázku, zda na Marsu mohl existovat život, charakterizovat klima a geologii rudé planety a připravit podklady pro budoucí výpravu na Mars s lidskou posádkou. Na projektu za 2,3 miliardy dolarů spolupracují USA, Kanada, Německo, Francie, Rusko a Španělsko.

Na rozdíl od jiných robotů, spoléhajících na solární energii, bude Curiosity pohánět jaderný motor. Díky tomu nebude náchylný například na ztrátu energie při prašných bouřích. Fungovat by měl necelé dva pozemské roky, pokud ale napodobí své předchůdce, životnost překročí. Po Marsu bude jezdit rychlostí až 90 metrů za hodinu.

Jméno vozítku dala školačka z Texasu

Jméno Curiosity (Zvědavost) vymyslela dvanáctiletá školačka Clara Ma z města Lenexa v Texasu. Její nápad se porotě, vybírající z devíti tisíc návrhů, zamlouval nejvíce.

Školačka Clara Ma, která pojmenovala vozítko Curiousity"Zvědavost je věčný plamen, který hoří v naší mysli. Kvůli ní ráno vstávám z postele a těším se, jaká překvapení mi život přichystá (...) Bez ní bychom nebyli tam, kde jsme dnes," napsala Clara ve svém soutěžním příspěvku.

Školačka za odměnu poletí do kalifornské Laboratoře tryskového pohonu (JPL), kde robota sestavují, aby jeho jméno napsala přímo na něj.

"Těšili jsme se, až budeme moci vozítku říkat jménem," citovala NASA šéfa výrobního a zkušebního týmu vozítka Peta Theisingera z JPL. "Pojmenování hodné úkolů mise hodně znamená pro lidi, kteří na ní pracují," dodal.

Čtvrtý pojízdný průzkumník na Marsu

Curiosity, dříve známý pod pracovním jménem Mars Science Laboratory, bude čtvrtým pojízdným strojem, které lidstvo k Marsu vyšle. Prvním byl v roce 1997 Sojourner, na jehož práci navázaly sondy Spirit a Opportunity. Ty přistály v roce 2004 a mnohonásobně překročily odhadovanou životnost. Pracují dodnes.

Starší průzkumníci Marsu: vlevo Sojourner, vpravo Spirit
Starší průzkumníci Marsu: vlevo Sojourner, vpravo Spirit. Curiosity bude ještě větší. Foto NASA

Spirit ale nedávno nacouval do měkkého podloží (dopředu jet nemůže kvůli zaseklému kolu) a NASA nyní zkoumá, jak robota vyprostit. - čtěte Marsovský průzkumník Spirit najel do písku a zapadl


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video