Kanadská guvernérka Michaelle Jeanová snědla kus tuleního srdce | foto: Profimedia.cz

Kanadská guvernérka jedla na podporu lovců syrové tulení srdce

  • 350
Generální guvernérka Kanady Michaelle Jeanová šokujícím způsobem podpořila lovce tuleňů na severu své země. Před zraky přítomných Eskymáků vyňala z tuleně srdce a část snědla. Kanada čelí kvůli krutému vybíjení tuleňů kritice, EU zakázala od roku 2010 obchod s veškerými tuleními výrobky.

Guvernérka objíždí v těchto dnech vesnice na severu Kanady. Během slavnosti v jedné z inuitských vesnic se chopila tradičního eskymáckého nože, aby pomohla řezníkovi vyndat srdce z těla tuleně. Kus syrového orgánu snědla. „Byla to lahůdka,“ okomentovala do kamery starý inuitský zvyk.

Národní předák Inuitů Mary Simon gesto guvernérky vřele uvítal a prohlásil, že v něm vidí uznání inuitské kultury. „Lovíme tuleně a jiné arktické živočichy už tisíce let. Lovit je a jíst je není nic ‚bizarního‘ ani ‚odporného‘, jak tvrdí nátlakové skupiny, které s lovem nesouhlasí,“ dodal prezident hlavní inuitské národní organizace Tapiriit Kanatami.

Podle BBC Michaelle Jeanová, která je kanadskou zástupkyní britské královny Alžběty II., svým provokativním činem podpořila lov tuleňů, na jehož výtěžku závisí četné komunity na severu a východě Kanady.

„Přeberte si to, jak chcete,“ reagovala guvernérka na otázku, zda gesto mělo být vzkazem Evropské unii. Poslanci Evropského parlamentu před nedávnem schválili zákaz obchodu s výrobky z tuleňů na celém území Unie s platností od roku 2010.

Výjimku dostaly pouze produkty ze zvířat, která ulovili Inuité zabíjející tuleně tradičním způsobem kvůli obživě. Zákaz musí ještě potvrdit ministři EU. Jako „krvavý obchod“ nedávno odsoudil lov tuleních mláďat také ruský premiér Putin. Rozhodl, že v Rusku začne platit zákaz zabíjení tuleňů mladších jednoho roku. - čtěte Obchod s tuleními výrobky bude v Evropě úplně tabu

Podle úřadů je lov tuleňů hlavním zdrojem obživy zhruba pro šest tisíc rybářů, kteří loví u severoatlantického pobřeží Kanady. Eskymáci se nyní obávají, že zákaz obchodu v EU se jejich příjmů výrazně dotkne.

Odpůrci vybíjení tuleňů poukazují jednak na krutost, se kterou jsou mláďata zabíjena, a také na klesající cenu a odbyt výrobků. Kanadská vláda letos povolila vybít tři sta tisíc kusů zvířat, odhaduje se však, že skutečně usmrceno jich bude „pouze“ 65 tisíc.

Lov v Kanadě tradičně začíná na jaře u Magdalénina ostrova v zálivu Sv. Vavřince na východě Kanady a pokračuje u břehů ostrova Newfoundland v Atlantiku. Lovci tuleně buď střílejí, nebo je ubíjejí holemi s ostrými bodci. Obchodníci si na tuleních cení kožešiny, masa a tuku.

Lovci tuleňů obchodují především s výrobci oděvů v Norsku, Rusku a Číně. Mezi země, kde se také loví tuleni, patří Grónsko, Island, Norsko, Švédsko, Finsko, Británie a Spojené státy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue