Poslanci budou hlasovat o důvěře Fischerově vládě v neděli 7. června

  • 7
Poslanci už vědí, kdy budou hlasovat o důvěře úřednické vládě Jana Fischera. Předseda Sněmovny Miloslav Vlček po setkání s premiérem oznámil, že schůze bude v neděli 7. června od 14 hodin. Termín stanovil den poté, co vláda schválila programové prohlášení.

O důvěře vládě rozhodnou ve Sněmovně zejména hlasy ODS a ČSSD, které mají v dolní komoře parlamentu pohodlnou většinu. Komunisté a lidovci své lidi do vlády nenominovali, zelení mají čtyři poslance. Osm zákonodárců nepatří k žádnému klubu.

Zvolené datum odůvodnil Vlček tím, že vláda musí předstoupit před Sněmovnu do 30 dnů od jmenování a neděle 7. června je posledním dnem. Prezident Václav Klaus vládu jmenoval 8. května.

"Představitelé politických stran tím nejsou nadšeni, ale akceptují tento termín a já si myslím, že nedojde k žádným obstrukcím," řekl ČTK Vlček. "Ten termín je výborný," podpořil ale později Vlčka expremiér a šéf ODS Mirek Topolánek.

Neděle bude současně dnem, kdy se budou sčítat výsledky voleb do Evropského parlamentu. Sčítání hlasů začne v neděli ve 22:00.

ODS i ČSSD se k vládě staví vstřícně

Ze strany občanských demokratů zatím nezazněl vážný signál, že by vládě ze strany ODS mohly scházet hlasy. "Tuto vládu vnímáme jako nástroj, jak dojít k předčasným volbám. Její kroky se zatím dějí podle politické dohody, na jejímž základě vznikla, tak, jak byly naplánovány," naznačil iDNES.cz šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Topolánek zastává podobný názor. "Sám za sebe tam nevidím nic tak škodlivého. Je to natolik politicky bezbarvé, že by to nemělo vadit žádnému subjektu ve Sněmovně," řekl.

"Asi ode mě nečekáte, že teď dám jasné stanovisko. Budou jednání klubu a grémia, kdybychom jasné stanovisko měli, tak jednání nemusí být," dodal nicméně Tluchoř. Podmínka, kterou ODS má - schválení zákona o rozpuštění Sněmovny - podle něj "zřejmě bude splněna".

Poměrně vstřícně se k vládě stavěli i sociální demokraté. Bohuslav Sobotka ve víkendových Otázkách Václava Moravce s povděkem kvitoval například to, že Fischerova vláda nechá rozhodnutí o privatizaci Letiště Praha až na kabinetu vzešlém z předčasných říjnových voleb.

Úřednická vláda včera schválila programové prohlášení, ale nezveřejnila ho. "Priority nebudou žádným překvapením. Předsednictví, deficit rozpočtu ne větší než 170 miliard korun," řekl po jednání kabinetu Fischer. - čtěte Fischerova vláda schválila programové prohlášení

Zveřejněte prohlášení, naléhají politici

Ne všem se ale líbí tajnosti, které Fischerova vláda dělá s programovým prohlášením. "Co je na tom tajného," podivil se předseda komunistů Vojtěch Filip.

Pokud poslanci nedostanou programové prohlášení předem, mohlo by to podle lidovce Pavla Severy znamenat třeba i to, že někteří požádají o přerušení schůze alespoň na týden k prostudování dokumentu. "To není vhodné," myslí si o utajování prohlášení šéf poslanců KDU-ČSL.

K okamžitému zveřejnění prohlášení vyzvali Fischera i zelení.

"Až to bude mít v plánu, dozvíte se to," reagoval dnes Fischerův mluvčí Roman Prorok na dotaz novinářů, zda premiér programové prohlášení zveřejní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue