Hokejisty Detroitu dělí pouhý krok od účasti ve finále Stanley Cupu. | foto: Reuters

Havlátův návrat Chicagu k vítězství nad Detroitem nepomohl

• 37
Hokejisté Chicaga nastoupili ke čtvrtému utkání finále Západní konference NHL proti Detroitu i s českým reprezentantem Martinem Havlátem, který po tvrdém ataku soupeře nedohrál předchozí střetnutí. Účast produktivního forvarda jim ovšem k vítězství nepomohla, když se po hladkém výsledku 6:1 radovali obhájci Stanley Cupu. Red Wings tak dělí od dalšího finále soutěže jediná výhra.

Zkušenosti a trpělivost. Do těchto dvou slov by šlo stručně shrnout nedělní čtvrté pokračování finále Západní konference NHL mezi Chicagem a Detroitem.

Domácí Blackhawks, hrající bez brankářské jedničky Nikolaje Chabibulina zato s forvardem Martinem Havlátem, se tlačili do útoku a snažili se strhnout hned od úvodu střetnutí vedení na svou stranu.

Obhájci Stanley Cupu z Detroitu, kterým před zápasem přibyl k Pavlu Dacjukovi a Krisi Draperovi na marodku dokonce i kapitán Nicklas Lidström, i přes řadu klíčových absencí skvěle bránili a vyráželi do nebezpečných protiútoků.

Famózní výkon podal zejména Slovák Marián Hossa. Třicetiletý pravý křídelní forvard Red Wings neskóroval už v šesti duelech play-off za sebou. Na ledě Chicaga však dokázal svou černou sérii zlomit třemi body za dva zásahy a asistenci.

Hossa poprvé udeřil v 9. minutě, kdy v oslabení proměnil brejk 2 na 1 po pasu Valtteri Filppuly. Podobně padl i druhý gól Detroitu. Johan Franzén těsně před koncem úvodní třetiny z rychlého protiútoku zatáhl puk přes celé kluziště do útočného pásma a ranou skrz nohy bránícího Briana Campbella překonal Christobala Hueta podruhé.

V prostřední dvacetiminutovce byli diváci svědky čtyř brankových situací, z nichž tři se k nespokojenosti domácího publika zrodily po akcích Detroitu. Na 3:0 pro hosty nejprve navyšoval vedení už v 22. minutě Valtteri Filppula, v přesilové hře asistovali Hossa a Brian Rafalski.

Když se pro změnu Chicago zásluhou důrazu Jonathana Toewse na brankovišti v 24. minutě konečně dokázalo prosadit, přispěchali Red Wings s rychlým kontrem. O pouhých 12 vteřin později totiž svou druhou trefou v zápase vyhnal Hueta na střídačku aktivní Marián Hossa. Do branky Blackhawks se postavil nezkušený Corey Crawford, kterému záhy připravil na uvítanou pátý gól hostí Henrik Zetterberg.

Stejný hráč se jako jediný dokázal prosadit i v závěrečné třetině, pro níž se na místo Crawforda mezi tři tyče domácí svatyně vrátil Christobal Huet. Svým druhým gólem zápasu a celkově devátým v letošním play-off tak Zetterberg stanovil konečnou podobu skóre na vysokých 6:1.

K rošádě na brankářském postu pro třetí hrací část nesáhlo pouze Chicago, ale rovněž Detroit. Zkušený Chris Osgood si totiž z blíže nespecifikovaných zdravotních potíží řekl o střídaní. V akci se představil Ty Conklin, kterého již během finálních dvaceti minut neohrožoval Martin Havlát. Český útočník se totiž raději za rozhodnutého stavu zůstal v kabině šetřit na středeční duel, jenž může rozhodnout o výsledku celé série.

Obránce Red Wings Brad Stuart si v prostřední třetině vyhlédl Havláta, kterého v předchozím klání po ještě tvrdším střetu vyřadil ze hry Niklas Kronwall:

Výsledek:

Finále Západní konference:

Chicago-Detroit 1:6 (0:1, 1:4, 0:1)
24. Toews - 9. a 25. Hossa, 20. Franzén, 22. Filppula, 28. a 53. Zetterberg. Střely na branku: 28:33. Diváci: 22.663. Stav série: 1:3.