Jevgenij Malkin (vlevo) se chystá přijmout gratulace ke gólu od pittsburgských spoluhráčů Gončara (uprostřed) a Adamse. | foto: Reuters

Malkin opět střelecky řádil a Pittsburgh je krok od finále Stanley Cupu

• 9
Hokejisté Pittsburghu po dvou domácích triumfech uspěli také ve třetím finálovém utkání Východní konference na ledě Caroliny. Na jednoznačném výsledku 6:2 se dvěma zásahy podílel ve velké formě hrající ruský forvard Jevgenij Malkin, jenž ze tří duelů Penguins proti Hurricanes vytěžil už famózních šest branek.

Duo Sidney Crosby (1+1) - Jevgenij Malkin (2+1)
bylo i napotřetí nad síly Caroliny.

V prvním klání finále Východní konference na ledě arény RBC Center v Raleigh se produktivní centři Pittsburghu svými výkony podepsali pod výhru 6:2 a loňské finalisty NHL tak dělí od zopakování své účasti v bitvě o Stanley Cup již jen jediný krok.

Elitní útočníci Penguins se svými gólovými příspěvky zápasu přispěchali už v zahajovací třetině, kdy otočili skóre po úvodní trefě domácího Matta Cullena.

Vyrovnání na 1:1 zařídil v 7. minutě Malkin, přičemž klíčovou z pohledu vývoje celého střetnutí byla 20. minuta. Obrat nejprve v čase 19:17 zařídil Sidney Crosby a o pouhých 30 vteřin později udeřil nezastavitelný Malkin.

Stav 3:1 pro Pittsburgh vydržel až do 42. minuty, kdy Hurricanes vsítili kontaktní branku zásluhou Sergeje Samsonova. Šance na vyrovnání však pro domácí mužstvo neměla dlouhého trvání. V 52. minutě totiž vrátil Penguins dvougólový náskok Ruslan Fedotěnko a v samotném závěru ještě navýšili skóre do Craig Adams a Bill Guerin.

"Crosby s Malkinem jsou zatím tím rozdílem mezi oběma celky v sérii. Musíme najít způsob, jak je dokázat eliminovat. Když dostáváme šest nebo sedm gólů, těžko můžeme zápas vyhrát," smutnil po třetí prohře v řadě útočník Caroliny Jussi Jokinen.

Proti Hurricanes se činí především ruský reprezentant Jevgenij Malkin, jenž vyprodukoval více než dva body už v šestém startu za sebou. V historii play-off NHL se v daném ohledu více čili již jen dva další hráči - Wayne Gretzky (8 zápasů v řadě s více než dvěma body) a Tony Currie (7 zápasů).

Vítěz kanadského bodování základní části NHL se již prodral i do čela bodování play-off, když po famózních výkonech proti Carolině přeskočil svého spoluhráče Sidney Crosbyho. Malkin má po 16 duelech na kontě 28 bodů (12+16) a druhý Crosby vyprodukoval ze stejného počtu startů zápisů 26 (14+12).

Výsledek:

Finále Východní konference:

Carolina-Pittsburgh 2:6 (1:3, 0:0, 1:3)
5. Cullen, 42. Samsonov - 7. a 20. Malkin, 20. Crosby, 42. Fedotěnko, 59. Adams, 59. Guerin. Střely na branku: 34:40. Diváci: 18 789.Stav série: 0:3.