Francouzský plavec Fred Bousquet v novém typu plavek.

Francouzský plavec Fred Bousquet v novém typu plavek. | foto: Reuters

Plavání se vrací do minulosti. Ubude světových rekordů?

  • 71
Plavání se vydává proti proudu času a smršti světových rekordů. Snaží se vrátit zpět k soubojům plavců a nikoli technologickým závodům o to, kdo bude mít nejlepší a nejmodernější plavky. Pomoci k tomu má i zákaz některých typů plavek.

"Já bych zakázal všechny nejmodernější výkřiky techniky až do příští olympiády," vyzýval americký plavec Ryan Lochte. "Vraťme se ke staré škole. Nesmíte mít čepici ani brýle, musíte si nechat narůst bradku. A žádné holení. To by byla legrace." Jeho krajan Eric Shanteau se přidával: "Tenhle závod v nukleárním zbrojení už se dostal mimo kontrolu. Vždyť bych vážně mohl mít nové plavky každý víkend."

Podívejte se, v čem se plavalo v roce 1998...

Výrobci plavek se pustili do zběsilého závodu. Ten zesílil zejména poté, co loni Speedo vyrazilo na trh s typem LZR Racer, v němž Američan Michael Phelps získal svých osm zlatých medailí. Za pár měsíců padly desítky světových rekordů. A smršť se nezastavila, konkurenti vyrazili se svými modely na trh letos.

Nejnovější plavky jsou celé vyrobené z polyuretanu, hlaďoučké, bez jediného švu, na dotek působí prý jako tenký gumový oblek. Dokážou nadzvednout tělo k hladině a tím jej zrychlit. "Plavec se v nich cítí, jako by po vodě letěl," popisuje český plavec Květoslav Svoboda.

A mnozí závodníci i díky vylepšeným plavkám letí za rekordy, které padají pomalu na každém velkém klání. Podle řady kritiků se tak plavání proměnilo v souboj firem a nikoli už jen plavců. I Frederick Bousquet, který v nových plavkách předvedl nejlepší čas na kraulařské padesátce, si posteskl: "Když teď někdo zaplave skvěle, je to plavkami. Dřív za rekordy mohl doping. To je pak těžké."

... A v čem se závodí nyní

Dale E. Neuburger, viceprezident FINA, pro list New York Times uvedl: "Plavání bylo tradičně sportem, kde vybavení bylo až na druhém místě za talentem a odhodláním. S modely zavedenými v roce 2008 se však vybavení dostalo do popředí. Umožnilo méně schopným plavcům soutěžit s těmi nejlepšími, s největšími dříči. Proto máme mandát ke změně."

A tak téměř 350 modelů plavek od 21 výrobců prošlo laboratorními testy, které zkoumaly tloušťku materiálu, vztlak, nepropustnost... Uspělo jich 202, desítku vědci rovnou vyřadili, 136 musí výrobci upravit, pokud je chtějí vidět na závodech. Na seznamu povolených chybí právě i nejnovější modely, v nichž Francouzi Bernard a Bousquet překonali světové rekordy na 100 a 50 metrů volným způsobem. Ty dost možná nikdy nebudou uznány.

"Neměly by být. Kdo by chtěl ty rekordy překonat, byl by v obrovské nevýhodě," míní plavecká trenérka Jaroslava Passerová. Snahu FINA schvaluje. "Už jsme se dostali do fáze, kdy plavky pomáhaly až příliš."

Modely, které neprojdou ani dodatečnými testy, nebude možné použít na mistrovství světa. Pro příští rok se však pravidla ještě zpřísní a seznam zúží. Nejnovější typ na něm nebude například už jen proto, že závodní obleky budou moci mít jen padesát procent nepropustných ploch. "Pokud plavci závodí dobře, lidé by měli mluvit o nich a nikoli o plavkách. Tohle je krok tímto směrem," citovala agentura AP australského kouče Alana Thompsona.

Nestane se však plavání rázem nudným sportem? Vždyť diváci touží po skvělých časech a rekordech. "Rekordy budou padat i bez nejnovějších plavek. Teď byl opravdu obrovský boom, co závod, to světový rekord. Bude zajímavější, když se na ně bude muset trochu čekat," míní Jaroslava Passerová.

Vrátil bych se na začátek, říká Svoboda

Květoslav Svoboda

Loňský model plavek, který proslavil Michael Phelps, českému plavci Květoslavu Svobodovi vůbec neseděl. Letos ty nejnovější typy Svoboda ani nezkusil. "Nemůžu si to dovolit. Není to tak, že si plavky koupíte a jdete na závod. To prostě nejde."

Nejmodernější plavky totiž nadnášejí těla a proměňují je téměř v lodě plovoucí po hladině. Mění tak polohu závodníka, jeho záběr i kop. "Člověk si na ně musí zvyknout, ale tréninkem plavky zničíte. Jedny stojí deset, patnáct tisíc korun nebo i více. Na závod použijete třeba až čtvrté. Lítá v tom sto tisíc korun."

Mezinárodní plavecká federace FINA chce vývoj trochu zbrzdit. Kam byste jej vrátil vy?
Asi úplně na začátek. Nikdo neví, kam tohle spěje. Nový materiál už nejspíš předčil i neopren. Rychlost je obrovská.

Co znamená začátek? Klasické plavky, žádné nohavice?
Ne. Kolem roku 2000. To byla první revoluce celotělových plavek, jeden ze strůjců byl Ian Thorpe, který vyletěl s celou kombinézou. Já jsem závodil v plavkách bez rukávů, měl jsem je až po kotníky. Tolik neovlivňovaly výkon, spíš bylo dané v psychice: máme na sobě lepší plavky, pojede to rychleji. Kdyby udrželi vývoj u této revoluce, asi by záleželo na výkonech.

Jenže pokud by se v takových plavkách závodilo nyní, světové rekordy by byly dlouho nepřekonatelné. Pak by plavání nebylo už tak zajímavé, nemyslíte?
To je samozřejmé. Ale na druhou stranu: asi to bude muset přijít. Nyní je to konkurenční boj o to, které plavky budou nejlepší a nebudou zakázané.

Michael Phelps se na svých prvních závodech od olympiády představil v plavkách starých pět let, jen nohavicích. To už je ve světě plavání starožitnost, ne? Kolik mohou takové plavky ubrat?
Michael hodně dlouho nezávodil a chtěl dokázat, že to jde i v těchto plavkách. I v nich byl ohromně rychlý. Pro něj to není takový problém. Ale kdybych si já vzal plavky z roku 2000, nemohl bych se srovnávat. I slabší soupeř v nových by mě porazil.

Kolik byste tedy ztratil?
U každého plavce to bude jinak. Tipuju, opravdu jen tipuju: na 200 metrů by to byly dvě nebo tři vteřiny.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž