John Kelly tvrdí, že ho týrali v jedné z irských katolických instituci. Na snímku je při zveřejnění obsáhlé zprávy o bití a znásilňování dětí v těchto institucích po celém Irsku. (20. května 2009)

John Kelly tvrdí, že ho týrali v jedné z irských katolických instituci. Na snímku je při zveřejnění obsáhlé zprávy o bití a znásilňování dětí v těchto institucích po celém Irsku. (20. května 2009) | foto: Reuters

V irských katolických školách bili a znásilňovali děti, tvrdí zpráva

  • 143
Tisíce dětí čelily v irských katolických internátních školách a sirotčincích týrání a znásilňování. Vyplývá to z obsáhlé zprávy, kterou po devíti letech vyšetřování zveřejnila zvláštní komise. Soud pouze zakázal zveřejnit jména pachatelů. Ústavy v zemi fungovaly ještě v 90. letech.

Irskem otřáslo odhalení, že v ústavech vedených katolickými řády kněží bili, znásilňovali a trápili hladem děti. Na pět desítek takzvaných reformních škol placených státem fungovalo ještě na začátku 90. let a bylo v nich na 35 tisíc "chovanců".

Děti putovaly do těchto zařízení kvůli drobným přestupkům, jako například záškoláctví, krádežím, ale třeba i z toho důvodu, že byly nemanželské. Na fyzické a sexuální týrání si komisi stěžovalo kolem sedmnácti set lidí, kteří prošli více než dvěma sty ústavy.

Podívejte se na video, na němž je takzvaná reformní škola, do níž byl poslán Ir John Kelly kvůli tomu, že mu někdo dal kradenou čokoládu. "Bylo to kruté, ďábelské místo. Řídili ho sadističtí lidé. Sexuální a fyzické týrání bylo na denním pořádku," popsal ústav.

Vyšetřování, které trvalo soudci irského Nejvyššího soudu Seánu Ryanovi devět let, ukázalo, že církev věděla o problémech už od začátku. Ministerstvo školství nebylo podle zprávy o více než dvou tisících stranách schopno bití a znásilňování zabránit.

"Když byli církevní představitelé konfrontováni s důkazy sexuálního zneužívání, tak na to reagovali přeložením pachatele na jiné místo. Tam mohl často zneužívat děti dál," píše se ve zprávě. "Děti žily denně v hrůze, kdy budou znovu bity."

Irsko je jednou z nejvíce katolických zemí v Evropě, ale skandály podobného druhu tam oslabily postavení církve. Tentokrát veřejnost a oběti pobouřil hlavně fakt, že zpráva neuvádí žádná konkrétní jména viníků. Řádu Křesťanští bratři, jehož členové týrali podle deníku The Times děti snad nejvíce, se podařilo před několika lety dosáhnout u soudu toho, že komise ve své zprávě nemohla nikoho jmenovat.

Soudce Sean Ryan zveřejnil ve středu v Dublinu zprávu o týrání a znásilňování dětí v katolických institucích v Irsku. (20. května 2009)

Vedení řádu vyjádřilo politování nad utrpením dětí, ale zdůraznilo, že jména viníků nezveřejní. V některých případech jsou prý o obviněních pochyby. Vydání zprávy proto provázely protesty bývalých žáků internátních škol. John Walsh ze společnosti obětí dětského zneužívání prohlásil, že je "zklamán a podveden", protože nikdo nebyl obžalován.

Vyšetřování v roce 1999 zahájil tehdejší premiér Bertie Ahern poté, co veřejností otřásly televizní dokumenty o těchto ústavech. Práce komise stála na 70 milionů eur. Irská vláda již také vyplatila odškodné kolem 825 milionů eur dvanácti tisícům bývalých chovanců internátních škol.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video