Mirek Topolánek, Wen Ťia-pao a José Manuel Barroso (30. ledna 2009) | foto: Reuters

S Čínou budeme mluvit o lidských právech, zaznělo na summitu EU - Čína

  • 15
Součástí dialogu mezi Evropskou unií a Čínou bude otázka lidských práv, řekl po skončení summitu EU - Čína prezident Václav Klaus. Na summitu se mluvilo také o globální ekonomické krizi, obchodní spolupráci nebo klimatických změnách. Summitu se zúčastnil i šéf Evropské komise José Barroso, za Čínu přijel premiér Wen Ťia-pao.

"V Evropě pokládáme otázku lidských práv za velice důležitou," uvedl prezident Václav Klaus na tiskové konferenci. Jeho slova podpořil i šéf Evropské komise José Barroso. "Chceme, aby se vztahy mezi Evropou a Čínou nadále posilovaly," ujistil Barosso.

Čínský premiér Wen Ťia-pao se o lidských právech ve svém projevu nezmínil. "Chtěl bych zde zdůraznit, že ve strategické spolupráci mezi Čínou a EU je nejdůležitější zůstat u principů oboustranného respektu a nevměšování se vzájemně do vnitřních věcí," řekl.

Čína bývá kritizována za nedodržování lidských práv. Kritici vytýkají Pekingu především zadržování politických vězňů a cenzuru. Zejména bývá kritizována čínská vláda nad Tibetem, kde podle ochránců lidských práv Čína potlačuje místní kulturu a náboženské svobody obyvatel.

Hosty summitu "vítaly" rudé vlajky, čekali na ně i kritici

Summit se konal na Pražském hradě. Příjezd Wen Ťia-paoa tady očekávalo na sto Číňanů. Čínského premiéra na Prašném mostě uvítaly velké čínské vlajky i transparenty s pozdravy v čínštině.

Setkání předních politiků doprovázely také klidné protestní akce aktivistů kritizujících nedodržování lidských práv v Číně. Před čínským velvyslanectvím se sešlo asi 15 lidí, aby protestovali proti porušování lidských práv v této zemi, zejména proti pronásledování, věznění a mučení lidí praktikujících meditační cvičení Fa-lun-kung.

Před velvyslanectvím rozvinuli plakáty popisující údajné mučení vězňů. "Chtěli bychom vyzvat naše politiky, aby se nebáli kritizovat čínský režim za to, jak brutálně pronásleduje praktikující Fa-lun-kung, křesťany, Tibeťany, disidenty a další," řekla novinářům předsedkyně české asociace hnutí Fa-lun-kung Veronika Sunová.

Protestující také předali ministrovi pro lidská práva Michaelu Kocábovi petici s více než 50 tisíci podpisy požadující zastavení perzekuce hnutí Fa-lun-kung v Číně. "Mně nezbude nic jiného než předat petici panu premiérovi. On se sám rozhodne, jak to do jednání (s čínskými představiteli) zahrne. Mám takové signály, že určitě k nějakým zmínkám dojde," řekl Kocáb.

Českého premiéra již dříve k apelu na dodržování lidských práv v Číně vyzvala organizace Amnesty International, která dnes na protest pořádá v Praze "paralelní summit", a parlamentní Skupina přátel Tibetu vedená poslankyní Strany zelených Kateřinou Jacques.

Na paralelním summitu se například četly zhruba dvě desítky příběhů zadržovaných a mučených politických vězňů v nejlidnatější zemi světa.

Na programu klimatické změny i krize

Evropská unie a Čína posílí spolupráci ve vědě a technice a v oblasti rozvoje energetiky šetrné k životnímu prostředí.

Na summitu v Praze dnes zástupci obou stran uzavřeli dohodu o partnerství Číny a Evropy ve vědě a technice (CESTY), která by podle informací Evropské komise měla mimo jiné vést k lepší ochraně duševního vlastnictví. Čína bývá kritizována za kopírování technologií a padělání zboží.

Politici podepsali také společné prohlášení o evropsko-čínském středisku pro čistou energii, které by mělo být příspěvkem k omezování emisí skleníkových plynů.

Čína a EU chtějí zavést technologii spalování uhlí s takřka nulovými emisemi s využitím zachycování a geologického ukládání uhlíku. Tento postup by měl hrát důležitou roli při omezování emisí skleníkových plynů v Evropě i v Číně.

Summitu EU - Čína, který se konal v takzvaném trojkovém formátu Evropská komise, předsedající stát EU a Čína, dominovala obchodní a ekologická témata.

"EU i Čína jsou odhodlány rozvíjet všestranné strategické partnerství. Čína je zároveň klíčovým partnerem v mezinárodních snahách o řešení globálních problémů, jako jsou ekonomická a finanční krize a změna klimatu," řekl před summitem Barroso.

Summit EU - Čína byl druhou velkou akcí českého předsednictví po nástupu úřednické vlády Jana Fischera. Předsednictví dosud na drtivé většině vrcholných schůzek vedl Topolánek. Klaus zatím stál pouze v čele summitu EU s Japonskem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video