Ben Stiller ve filmu Noc v muzeu 2

Ben Stiller ve filmu Noc v muzeu 2 | foto: Bontonfilm

RECENZE: Druhá Noc v muzeu s Benem Stillerem jen opakuje první nápad

  • 6
Bezmála šest set milionů dolarů utržených za první film Noc v muzeu představuje pádný důvod, proč pokus o celosvětový hit zopakovat. Alespoň z hlediska producentů určitě. O něco složitější to má divák.

Na "dvojku" jde jednak s natěšenou zvědavostí, jak asi tvůrci původní myšlenku ještě rozvinou a obohatí, jednak s obavami, jestli se pro samou inovaci onen prvotní jedinečný nápad neztratí. A smíšené pocity se dostaví také se závěrečnými titulky.

Noc v muzeu 2

60 %

USA, 2009.

Režie Shan Levy.

Hrají Ben Stiller, Amy Adamsová, Hank Azaria, Robin Williams, Owen Wilson, 105 minut.

Kinobox: 58 %

IMDb: 6.0

Strach z přehnaných změn byl sice zbytečný, ale nového se urodilo naopak tak málo, že to za premiérové vstupné skoro ani nestojí. Režisér Shawn Levy jako by uvěřil ve samospasitelnost triků a filmařskou představivost zkrouhl na sled kousků salonního kouzelníka, pozvaného do většího obýváku na hromadnou oslavu dětských narozenin.

Dětem to nevadí

Celý půvab první Noci v muzeu spočíval v tom, že s odchodem návštěvníků exponáty ožijí. Noc v muzeu 2 si s tímhle principem vystačí, pouze veškeré osazenstvo "jedničky" přestěhuje do jiné, ještě rozsáhlejší sbírky, takže přibudou nové postavy včetně krásné pilotky v podání Amy Adamsové či egyptského faraona bažícího po světovládě, kterého musí společenství kladných hrdinů porazit.

Noc v muzeu 2

Čtěte více o filmu, jehož rozpočet činil sto padesát milionů dolarů.

Nastavovaná bitka připomíná spíše divadlo než film, případně velký estrádní cirkus plný žvatlavých klaunů, kterému ke konci docházejí nápady i peníze. Třeba nástup bojovníků z říše mrtvých, což je prvek kopírující až příliš okatě Mumii, zařídí stádečko statistů jako z televizního baletu.

Ani Ben Stiller už zpočátku tolik nebaví, neboť ze životního ztroskotance v úboru nočního hlídače se od minule vypracoval v úspěšného bohatého vynálezce. Je však nasnadě, že s trochou citového vydírání a lítostivých pouček, které použijí jeho bývalí muzeální svěřenci žadonící o pomoc, se k nim i k nezištnému životnímu postoji vrátí.

Až se Stillerovým vstupem do záchranné akce nabere film tempo a divák ocení nováčky: kýčovité suvenýry Einsteinů, atrapu chobotnice jako z hororů Eda Wooda, generála Custera na motorce. Nejlepší, bohužel jen pramálo využitou novinkou jsou oživlé obrazy a sochy včetně moderního umění.

Z filmu Noc v muzeu 2

Hrdinové tak s mobilem vstupují do černobílých oslav konce 2. světové války, utíkají před samopalem fotografické siluety Al Capona nebo naslouchají sípání Dartha Vadera z Hvězdných válek. Kupodivu v armádě velkých dějinných zlosynů chybí Adolf Hitler – jestlipak o něm na chvíli uvažovali?

Jen za nápad s "živým uměním" lze průměrné rodinné zábavě přidat k padesátce ještě deset procent. Jinak působí šišlavě, unaveně a dokonce i romantický let dvojplošníkem připomíná muzikálové číslo na Broadwayi. Ale dětem to nevadí.