Topolánek a Klaus se přou, kdo byl více „zlobbovaný“

  • 965
Spor prezidenta Václava Klause a expremiéra Mirka Topolánka vstupuje do další fáze. Po ideových sporech se začali vzrušeně hádat, kdo byl za svého premiérování více "zlobbovaný". Topolánek reagoval na prezidentovo obvinění a připomněl mu řadu podnikatelů, s nimiž byl Klaus spřízněn během své vlády v 90. letech.

Dosud se Klaus a Topolánek přeli hlavně o směřování pravicové ODS. Teď jde o to, zda bylo propojení politiky a byznysu horší za Klausových vlád v 90. letech, nebo za Topolánkovy vlády. Politici se přou, čí kamarádi dostávali větší přihrávky v podobě veřejných zakázek, a obohacovali se tak na úkor státu.

Otevřený střet zahájil prezident Klaus, který v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že Topolánkova vláda byla nejzlobbovanější v české historii. - čtěte více o prezidentově kritice Topolánkovy vlády

Topolánek napřed mlčel, v pondělí to však Klausovi vrátil. "Je mi ho líto. Lukeš, Kovarčík, Kožený, Velek, Ulčák... Souček, Janoušek a další a další Klausovi muži," zaútočil Topolánek: připomněl řadu podnikatelů, kteří byli s Klausem spřízněni v 90. letech, kdy stál v čele vlády.

"On (prezident) řekne, že je nezná. Slušnost nám velí mlčet. Na to asi spoléhá. Nevím, jak dlouho to vydržíme," řekl v pondělí Topolánek pro MF DNES.

Kdo jsou lidé, které jmenoval? Například Jan Souček v době Klausova vládnutí snadno dostával úvěry od polostátní banky IPB; podnikal ve sklárnách.

S byznysmenem ve sportovním marketingu a sponzorem ODS Peterem Kovarčíkem strávil Klaus dovolenou. A poslední šéf SSM, lobbista Milan Ulčák, který byl Klausovi také blízký, se pohyboval kolem privatizace uhelných firem.

Nepleťte si lobbing s korupcí, kritizují Dalíka Klausovci

Topolánka mohlo rozzlobit, že Klaus se jmenovitě opřel do jeho blízkého kamaráda, lobbisty Marka Dalíka. Dalíka ostatně kritizuje i Klausův známý Kovarčík (ten, jehož Topolánek taktéž "pranýřoval").

"Důležité je neplést si lobbismus s korupcí. Svět kolem pana Dalíka je v USA federální trestný čin. Vždyť je skandální, že byl přítomen jednání ministra dopravy s firmou Kapsch," říká.

Proč si prezident Klaus myslí, že byl Topolánkův kabinet více ovlivněný než třeba předchozí socialistické vlády?

"Byl to v podstatě institucionalizovaný mechanismus. Pan prezident mimo jiné vychází z postřehů několika podnikatelů, kteří mu to formou povzdechnutí říkali nezávisle na sobě. O něco se ucházejí a řekne se jim – musíte běžet tam za tím, přitom ten nemá řádnou funkci," vysvětlil prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Válka lobbistů

Topolánkovi muži podle Klause:
Marek Dalík - kamarád a majitel firmy New Deal Communication

Klausovi muži podle Topolánka:
Peter Kovarčík - podnikatel ve sportovním marketingu
Viktor Kožený - svými fondy rozjel kuponovou privatizaci
Milan Velek - lobbista, Klausův přítel
Milan Ulčák - pohyboval se kolem privatizace dolů a hutí
Jan Souček - spolumajitel zkrachovalých zadlužených skláren
Roman Janoušek - podnikatel s napojením na pražskou radnici
Petr Lukeš - šéf firmy Cimex, byl stíhán za poškozování věřitelů

Do ohně přilil Topolánek už před měsícem

Válka mezi Mirkem Topolánkem a Václavem Klausem začala docela nenápadně vlastně už před měsícem. Topolánek nejprve utrousil, že za pádem jeho vlády stojí vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti, kterou stát začal připravovat k prodeji za vlády Václava Klause. A pak ještě naznačil, že se prezident nedávno přimlouval za spřízněného podnikatele Jana Součka, kterému krachovaly sklárny.

Klaus si to nenechal líbit a reagoval v rozhovoru z tohoto víkendu. "Pan Topolánek s nimi nebyl v kontaktu o nic méně, určitě s nimi nevypil o nic méně skleniček," dodal k Topolánkovu obvinění ještě v pondělí prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Prezidentův víkendový útok v předvolební atmosféře však lidi v ODS spíše semkl kolem Topolánka.

Klaus versus Topolánek

Kdo má větší máslo na hlavě – ten současný, nebo zakládající předseda ODS? Každý má něco – Václav Klaus především svou kuponovou privatizaci, na které vydělaly především velké investiční fondy. Podnikatelé zase mohli za Klause těžit z velkorysých bankovních úvěrů, které za ně nakonec do velké míry zaplatili daňoví poplatníci. A Klausova vláda připravovala také privatizaci některých klíčových podniků, které se nakonec prodaly za vlád ČSSD.

Jeden z nejproblematičtějších prodejů – privatizaci Mostecké uhelné společnosti – nyní vyšetřuje švýcarská policie. 

Mirek Topolánek vládl v době, kdy už toho na prodej moc nezbylo. Ale i on chtěl dělat velké obchody. Jeho kabinet chtěl prodat například ruzyňské letiště nebo České aerolinie. Také vymyslel stomiliardovou veřejnou zakázku na likvidaci starých ekologických škod. Ale nic z toho vláda nedotáhla do konce.

V síti Topolánkových ministrů se nakonec chytily spíš menší ryby. Kontroverzní obchody se podařilo dotáhnout do konce především na ministerstvu obrany. Za ministryně Vlasty Parkanové – a především za jejího náměstka Martina Bartáka z ODS – nakoupilo ministerstvo bez výběrového řízení například španělská letadla CASA, která mají problémy doletět do Afghánistánu. Vláda jejich nákup ještě v demisi posvětila.

Kritizovaný byl nákup drahých transportérů Pandur, který dotáhl do konce Barták. Transportéry stály 14 miliard, což některým kritikům přišlo příliš.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue