Část vedení policie jsou pitomci, co neumí šetřit, brání Langer reformu

  • 405
Policisté dostali na letošní rok méně peněz, navíc se změnil systém přerozdělování peněz. Někteří si kvůli tomu stěžují, že například nesmějí používat služební auta. Bývalý ministr vnitra Ivan Langer i náměstek policejního prezidenta ale reformu brání; policisté mají peněz dost, jen s nimi neumí hospodařit.

"Ukazuje se, že někteří policejní funkcionáři jsou buď absolutní pitomci, nebo lidé, kteří se dosud ještě nestačili sžít s novými ekonomickými podmínkami, a potom šíří svoji idiocii," kritizoval Ivan Langer v pořadu Otázky Václava Moravce.

Současný ministr Martin Pecina ale policisty hájil. "Nejsou to žádní blbové, s tím nesouhlasím. Jestli ti lidé jsou dvacet let policisté, dvacet let dělají policejní práci a dneska mají zacházet s rozpočtem, je to pro ně něco úplně nového. To je to samé, jako kdybychom my dva měli začít dělat jejich práci. Taky bychom byli označováni za blby," reagoval v České televizi.

Policie musí šetřit, má nižší rozpočet

Auta stojí na parkovišti, ze služeben zmizely živé květiny

Podle náměstka policejního prezidenta Jiřího Houby je současný stav včetně rozpočtu Policie ČR vyhovující. "Je možné plnit standardní úkoly policie," je přesvědčen Houba. Pokud to některé policejní jednotky nezvládají, je to podle něj pouze chybou manažerů.

Policisté od 1. ledna 2009 pracují v nových podmínkách. Funguje systém krajských policejních ředitelství jako samostatných účetních jednotek, které musí samy hospodařit.

Právě v tom vidí problém Martin Pecina. Policejní jednotky totiž dosud dostávaly peníze rozdělené na jednotlivé činnosti. "Tolik bylo na benzín, tolik na to a tolik na to. Nyní mají hospodařit zcela samy," popsal.

Je proto podle něj třeba mít s policejními manažery trpělivost. "Neoznačoval bych je za blby, někteří to třeba ještě nezvládli, možná nebyli dostatečně proškoleni," míní Pecina.

Langer později své tvrzení upravil, těch, které označil jako "blby", je podle něj výrazná minorita. Zůstává ale přesvědčen, že systém je nastaven dobře. Když někde funguje, může to takhle být i jinde.

Další škrty by byly likvidační

Šetříme, je krize

Letos dostala policie na provoz 4,1 miliardy korun, tedy o miliardu méně než loni. Víc se začalo sledovat, zda  po sobě policisté vypínají počítače a zhasínají. Někde také stanovili limity na benzin. Řadoví policisté mluví i o tom, že nesmějí mít v kancelářích živé květiny nebo akvária kvůli úspoře vody a energií.

Čerstvý ministr financí Eduard Janota požaduje navíc desetiprocentní plošné škrty z rozpočtu ministerstva vnitra. "Pokud budu mít krácen rozpočet, rozhodně nebudu krátit rozpočet policii a hasičům a kofinancování evropských fondů - těchto oblastí se škrty nedotknou," ujistil Pecina. Dodal ale, že s Janotou o návrhu ještě nemluvil.

S krácením rozpočtu nesouhlasil ani Langer. "Já si myslím, že deset procent je pro policii smrtící," je přesvědčen Ivan Langer.

Resort podle něj prošel "velkou odtučňovací kúrou"; například bylo za poslední dva roky z ministerstva propuštěno více než dvacet procent zaměstnanců. "Plošný škrt by policie a bezpečnostní sbory nepřežily," uzavřel Langer.

Také podle náměstka Jiřího Houby je současný rozpočet "nastaven velmi úsporně". "Pokud by mělo dojít k dalšímu snížení o deset procent z našeho rozpočtu, potom by bylo už potřeba, aby exekutiva rozhodla, které činnosti policie nebude vykonávat nebo omezí jejich vykonávání," uvedl Jiří Houba.

"Myslím si, že další snižování rozpočtu už by ohrozilo činnost policie v tom rozsahu, v jakém vykonává svoji práci teď," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video