Odboráři v Praze šili do bývalé vlády. Její NERV odpískali i cizinci

  • 507
Řehtačky a píšťaly patřily na odborářské demonstraci, které se dnes v Praze zúčastnilo přes 20 tisíc lidí, k povinné výbavě. Bylo je slyšet dopoledne u ministerstva školství i po obědě na Hradčanském náměstí. Hlavním terčem protestů byla bývalá Topolánkova vláda.

Více peněz pro školy i učitele. V tomto duchu se nesla ranní demonstrace školských odborářů, která byla jakýmsi předvojem větší akce na Hradčanském náměstí. Kromě čilých odborářů z Moravy se začalo Maltézské náměstí plnit skupinkou Bulharů.

"Jsme tady ze stejných důvodů jako čeští kolegové, chceme lepší podmínky pro učitele," řekl jeden z bulharských učitelů, který na akci přijel autobusem. Čeští kantoři chtějí zvýšení platů o 4,5 procenta, Topolánkova vláda jim slíbila tři procenta, ale někteří nevěří ani tomu.

demonstrovalo přes 20 tisíc odborářů

V centru Prahy si stěžovali na krizi i Topolánkův kabinet

Do příchodu odborových předáků ve školství vyhrává tango, ve skupinkách je veselo, vzduch prořezává moravské nářečí. Zdá se, že většina demonstrujících je právě z Moravy. Odborový předák František Dobšík vyjadřuje obavy, že nová vláda bude při sestavování rozpočtu na rok 2010 škrtat právě v kapitole školství.

Vymlouvají se na krizi

"Rozpočet regionálního školství se stal za ministra Lišky hlavním zdrojem pro vládní úsporná opatření," řekl Dobšík a sklidil potlesk davu. Skupinky Rumunů, Poláků, Maďarů či Slovinců nerozumí, ale nevypadá to, že by jim to výrazněji vadilo. Pískají, když pískají i ostatní.

Mezi řečníky je i mluvčí maďarské skupiny. "Pod záminkou krize vláda snižuje peníze na školství. To je nepřípustné," říká žena. Finanční krize je společným jmenovatelem obou dnešních protestů.

Odboráři akci dokonce zaštítili heslem "Zabraňme zneužívání krize". Na lidi to podle reakcí rozhodně zabírá. Tleskají a pískají. "Někdy se na ni vymlouvají," myslí si jedna z přítomných učitelek.

Odboráři ve svých projevech rádi spojují finanční krizi s vládou Mirka Topolánka. Například NERV, tedy ekonomické poradce bývalé vlády, označil šéf odborů Milan Štěch za orgán, který prosazuje program ODS. "Nevěřili jsme mu a nevěříme," zvolal z pódia na Hradčanském náměstí.

Právě tam se spojily obě skupiny protestantů. Zhruba dvě tisícovky lidí vyšly průvodem přes Malostranské náměstí Nerudovou ulicí až na Hrad, kde dav zhoustl o dalších více než deset tisíc hlav ze Strahova. Autobusy svezly odboráře z Itálie, Německa, Rakouska, Chorvatska, Maďarska, Bulharska, Rumunska a dalších zemí. Někteří cizinci evropské protesty pojali jako výlet.

Také novela zákoníku práce, která je hlavním tématem nesouhlasu Čechů, se jich nedotýká. V Česku by Nečasova novela měla podle odborů zavést například možnost zbavit se pracovníků bezdůvodně. Zkracuje také výpovědní dobu na jeden měsíc a prodlužuje zkušební dobu na 4 měsíce a u vedoucích a klíčových pracovníků na šest měsíců.

Demonstrace odborářů na Hradčanském náměstí v Praze. (16. května 2009)

V dikci odborářů je pak norma pádným příkladem, jak se dá finanční krize zneužít v neprospěch zaměstnanců. "Je prokázáno, že současný zákoník práce není příčinou ekonomických potíží země a jednotlivých podniků," řekl z pódia Milan Štěch.

Odborářská demonstrace on-line

Průběh protestů v Praze jsme sledovali minutu po minutě

Kromě nepřijetí této novely vyzvali odboráři prezidenta Václava Klause a poslance k odpovědnosti. Měli by podle nich chránit lidi před parazitováním finančních spekulantů a přijmout zákon proti lichvě, napravit reformou pokřivený sociální systém, nepřijímat zákon o penzijním spoření nebo chránit veřejné zdravotnictví a školství.

Kromě toho, že odboráři naznačili, aby vlády dávaly více peněz na sociální systém, dostala ale bývalá Topolánkova vláda políček za to, že údajně zbytečně zadlužovala zemi. I přes to, že za ministra Miroslava Kalouska byly rozpočty historicky jedny z dosud nejúspornějších.