Poslanci schválili konec poplatků u lékaře. Některých i všech

  • 2325
Sněmovna poslala do Senátu dva návrhy na omezení zdravotnických poplatků. První je ruší dalším skupinám pacientů - mládeži do 19 let, starobním a invalidním důchodcům, dárcům krve a kostní dřeně a sociálně slabším lidem. To ale části poslanců nestačilo a kývli i na návrh, který poplatky zcela ruší.

Jednání Sněmovny on-line

Sledujte podrobnou reportáž iDNES.cz minutu po minutě

Poslanci nejprve poslali do Senátu návrh sociálnědemokratického hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase. Ten sice rovněž prosazoval úplné zrušení regulačních poplatků, po přijetí pozměňovacích návrhů ale nakonec poplatky pouze omezuje, nicméně výrazně.

Podle odhadů ČSSD by po jeho přijetí nemuselo platit u lékaře ani za recept asi 70 procent pacientů.

Poslanci poté ovšem schválili rovněž komunistický návrh, který chce zrušit poplatky plošně. I k němu byly předložené pozměňovací návrhy, poslanci je ale zamítli.

Poslanci se nehádali jen o poplatcích

U řečnického pultíku poslanci neřešili jen poplatky. Živější debata se strhla po tom, co poslanec Marek Benda (ODS) řekl na adresu sociálních demokratů, že se "k dobytým krajům chovají jako k lénům, které musí vyplenit". Tato poznámka zvedla ze židle hejtmana Ratha: "Přijďte ke mně na kraj, pane kolego. Já vám ukážu ty smlouvy, desítky milionů a všechny nesou podpis vašeho místopředsedy Bendla (bývalý hejtman Středočeského kraje, pozn. red.). Já když je vidím, tak mě napadá jen jedno: kradli jste ráno, kradli jste v poledne, kradli jste večer,  kradli jste celých osm let. Na krajích."

Senát tak bude rozhodovat o dvou návrzích - na výrazné omezení a úplné zrušení poplatků. Poslanec Boris Šťastný (ODS) upozornil, že se jedná o dva odlišné návrhy, které upravují tutéž věc různým způsobem. Podle něj je to bezprecedentní situace.

Dnešní jednání bylo překvapivě velmi krátké, živější debata se ve Sněmovně strhla až po odhlasování prvního návrhu. Poslanci se nemohli shodnout na tom, zda mají v takové situaci hlasovat i o druhém návrhu.

ČSSD jásá, ministerstvo se bojí následků

Sociální demokraty a komunisty rozhodnutí potěšilo. "Dnešek znamená velkou naději pro desetitisíce, statisíce českých pacientů. Mají velkou šanci v horizontu dvou tří měsíců se zbavit regulačních poplatků," sdělil stínový ministr zdravotnictví a středočeský hejtman David Rath.

Ministerstvo zdravotnictví oproti tomu považuje rozhodnutí Sněmovny za "mimořádně nešťastné pro české zdravotnictví a především pro těžce nemocné pacienty". V případě, že by opravdu k omezení došlo, nemůže podle svého vyjádření ministerstvo garantovat pacientům kvalitu služeb poskytovaných zdravotními zařízeními ve stávajícím rozsahu.

"Hrozí omezení specializované léčby pro vážně nemocné, omezení dostupnosti léčby ve specializovaných centrech, omezení počtu náročných operativních zákroků, prodloužení čekacích dob na některé typy operací a menší komfort v čekárnách lékařů," stojí v prohlášení.

Ministerstvo upozornilo také na to, že úplným zrušením poplatků bude zrušen i ochranný limit, který chrání především chronicky nemocné pacienty a pacienty trpící více chorobami.

Rath: Plné zrušení má naši podporu

"Plné zrušení má podporu ČSSD. Poplatky byly nastaveny velmi nelogicky, chybně a nesmyslně a staly se bariérou pro desetitisíce sociálně slabších," uvedl stínový ministr zdravotnictví David Rath, který zahájil rozpravu.

Podle něj se ukázalo, že efekt poplatků je marginální a celý systém přináší více problémů než užitku. "Nejvíc negativně dopadají poplatky na starobní a invalidní důchodce, rodiny s dětmi, osoby s příjmem nižším než dvojnásobkem životního minima," vyjmenoval Rath.

Dvojí útok na poplatky vyvolal pochyby

Podle odborníků je přijetí dvou návrhů na zrušení poplatků minimálně podivné

Právě tyto skupiny chce proto David Rath osvobodit. "Nabízíme vám ruku ke smíru, ke kompromisu. Pojďme vyřadit lidi, na které to dopadá nejvíc," vyzýval před hlasováním kolegy zákonodárce.

Takový postup avizoval už dříve. Byl si totiž vědom toho, že pro úplné zrušení by nemuselo zvednout ruku dostatek poslanců. - čtěte Rath chce od poplatků ulevit seniorům, na plošné zrušení nemá hlasy

On-line rozhovor s Davidem Rathem

Kritik poplatků Rath odpoví po skončení jednání Sněmovny na otázky čtenářů iDNES.cz

Pokud by Senát oba návrhy dolní komoře vrátil, poslancům by pak k jejich opětovnému prosazení nestačil souhlas nadpoloviční většiny přítomných, ale všech poslanců. Sehnat 101 hlasů by mohl být problém.

S ČSSD a komunisty by plošné zrušení zřejmě podpořili nezařazený poslanec Evžen Snítilý a poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová. I tak ale mají odpůrci poplatků dohromady jen 100 hlasů.

Osvobození vybraných skupin by ale mohli podpořit i další poslanci, kteří jsou pro omezení poplatků, ale brání se jejich úplnému škrtnutí.

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek sdělil po hlasování, že strana má zajištěných 101 hlasů pro jeden nebo druhý návrh ve Sněmovně. Kdo z nezařazených ale návrh podpoří, sdělit nechtěl.

Jak byste rozhodli o poplatcích ve zdravotnictví?

celkem hlasů: 9128

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 29. května 2009. Anketa je uzavřena.

nechal(a) bych je
nechal(a) bych je 6838
zrušil(a) bych je
zrušil(a) bych je 1789
omezil(a) bych je
omezil(a) bych je 501

Zdravotnické poplatky od počátku provází snaha o jejich zrušení

1. ledna 2008 - Lidé začali platit u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 a za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činil 5 000 korun. Regulační poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a SZ v rámci reformy veřejných financí schválené v září 2007, jejíž součástí byla i reforma zdravotnictví.

18. března 2008 - Ve Sněmovně koalice těsně prosadila zamítnutí sociálnědemokratické předlohy o zrušení poplatků.

28. května 2008 - Ústavní soud zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí včetně poplatků a rozhodl, že regulační poplatky nejsou v rozporu s ústavou.

1. srpna 2008 - Byly zrušeny poplatky za pobyt novorozenců v porodnici. Od placení byli osvobozeni i dárci orgánů a lidé, kterým byla léčba soudně nařízena. Změny přinesla novela schválená parlamentem 16. července 2008.

19. prosince 2008 - Levici se ve Sněmovně podařilo odhlasovat zrušení poplatků. Pro návrh komunistky Soni Markové bylo 97 ze 104 poslanců. Většina vládních zákonodárců se hlasování nezúčastnila, několik bylo proti. Senát návrh vrátil Sněmovně a v únoru 2009 se pak poslanci s ministryní Danielou Filipiovou (ODS) dohodli na kompromisním znění.

1. ledna 2009 - Středočeský kraj jako první začal hradit za lidi poplatky v pětici krajských nemocnic a lékáren. Od února se přidali v dalších krajích vedených ČSSD. Tím ČSSD splnila slib, s nímž vyhrála krajské a senátní volby v roce 2008. V Praze a v ostatních zařízeních a lékárnách však lidé platí dál.

1. dubna 2009 - U lékaře přestaly platit děti do 18 let (v nemocnici, na pohotovosti a v lékárně platí dál). Dětem a seniorům nad 65 let se snížil ochranný limit na výdaje z 5 000 na 2 500 korun, u seniorů zahrnul i doplatky na léčiva, 30 korun za položku na receptu je jen u léků s doplatkem nižším než 30 korun. Tyto a další změny zahrnula novela z 11. února.

15. května 2009 - Sněmovna schválila návrh na úplné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví a zároveň rozhodla o zrušení poplatků pro děti a mladé do 19 let, důchodce, dárce krve a kostní dřeně a sociálně slabší lidi. Oba návrhy dostane k projednání Senát. Očekává se, že je Sněmovně vrátí.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video