Česká fena zvítězila na mistrovství světa belgických ovčáků

  • 2
Fenka Fatal Love vyhrála na 15. mistrovství světa belgických ovčáků v Roudnici nad Labem soutěž Best in Show. Porazila tak 750 soupeřů z 25 zemí. Mistrovství se letos poprvé konalo u nás.

Soutěž Best in Show je jakousi soutěží krásy, která se vždy koná v rámci mistrovství světa paralelně s dovednostními kategoriemi. Hodnotí se tu ne poslušnost či schopnost kličkovat mezi překážkami, ale to, jak vyhovuje standardům, tedy například velikost psa, síla jeho kostry, barva očí, utváření hlavy a také barva a délka srsti.

Vítězná fena pochází z chovatelské stanice "Z Kovárny". "Od začátku jsem věděla, že Fatal Love je nádherné zvíře, které se bude líbit. A naštěstí se mi podařilo přesvědčit majitele, že se mají na výstavu přihlásit. Pro Fatal Love to byla teprve druhá výstava v životě a hned má takový úspěch. Všichni máme ohromnou radost," vypráví příběh tříapůlleté fenky Hana Pisarčíková, majitelka chovatelské stanice.

V jednotlivých sportovních disciplínách ale naši na stupně vítězů nedosáhli. Nejlépe dopadlo družstvo v kategorii IPO s bramborovou medailí, v kategorii Agility dosáhla Martina Klimková na 6. místo.

Mistrovství poprvé u nás

Fatal LoveSvětové mistrovství belgických ovčáků se konalo během minulého prodlouženého víkendu. V České republice konalo poprvé, loni bylo ve Slovinsku, předtím ve Francii a Maďarsku.

Patří mezi vrcholné akce, protože belgický ovčák je jedno z vůbec nejvšestrannějších a nejinteligentnějších plemen současnosti. Představuje kombinací síly a krásy, temperamentu, vytrvalosti a elegance. Kromě rodinného společníka a ochránce plní i funkci sportovce, ať už na poli agility, flyballu, dogfrisbee, canicrossu či dogtrekkingu. Neunavitelnost a touha pracovat mu umožňují vyniknout v záchranařině, obedience, stopařině, všestrannému výcviku či služební praxi - tuto rasu hodně používají i policisté nebo hasiči. Kompletní kartu z atlasu psů najdete TADY.

V čem se soutěží

- IPO - soutěže podle mezinárodního zkušebního řádu (stopa, poslušnost a obrana)

- agility (parkurový běh pro psy a jejich majitele, který je odvozen od koňského parkurového skákání)

- obedience (českým překladem anglického slova "obedience" je poslušnost)

- mondioring (výcvik je zaměřen na prověření povahových vlastností psů a obsahuje tři disciplíny: poslušnost, skoky a obranu, které pes provádí bez přerušení za sebou)

Jak dopadla soutěž

Nejvíce pozornosti se upínala k nejobsazenější disciplíně IPO, ve které startovalo celkem 86 závodníků. "Česká republika stála na stupních vítězů zatím pouze jednou, v roce 1996, kdy z Itálie přivezl bronzovou medaili Jaromír Vácha. Stejně ale patříme ke špičce, to dokládá i letošní čtvrté místo v kategorii týmů a individuální páté a dvanácté to jenom potvrzují," uvedl Dušan Pospíchal, vedoucí disciplíny IPO a člen organizačního výboru mistrovství.

IPO

V kategorii Agility se nejlépe umístila vicemistryně Evropy Martina Klimešová, která se se dvěma fenkami umístila na 6. a 11. místě, což ji řadí ke světové elitě. Družstvo se bohužel v této kategorii do finále nedostalo.

Premiéru měli čeští zástupci v disciplíně zvané obedience, která v České republice sice teprve začíná, ale její popularita rychle roste. Zde jsme měli tři české zástupce, kterým se ale nepodařilo probojovat do první desítky. V mondioringu, který byl v České republice k vidění teprve podruhé, žádní čeští zástupci nestartovali.

Mondioring