Zpochybňujete pilíř demokracie, pustil se šéf Senátu do Klause

  • 1482
Šéf Senátu Přemysl Sobotka se ohradil proti výtkám Václava Klause, který kritizoval horní komoru parlamentu za schválení Lisabonské smlouvy. Prezident zpochybňuje Senát coby "pilíř" demokracie a tím nepřímo i své zvolení v roce 2008, naznačil Sobotka. Klausovy protievropské postoje odmítl jako prvoplánovou destrukci Unie.

"Útok na hlasování senátorů je zpochybněním suverénního zákonodárného sboru, pilíře zastupitelské parlamentní demokracie," řekl na mimořádném brífinku Přemysl Sobotka (ODS).

Reagoval tak na prezidentovo prohlášení po schválení Lisabonské smlouvy v Senátu, které Klaus označil za "selhání významné části politických elit". - čtěte o schválení Lisabonské smlouvy a prezidentově reakci

"Václav Klaus tak svými výroky nepřímo zpochybňuje i významnou roli Senátu při volbě hlavy státu v roce 2008," dodal Sobotka. Připomněl tím Klausovi, že to byla právě horní komora parlamentu, tehdy ovládaná ODS, kdo mu pomohl k znovuzvolení.

Hrad na Sobotkovy výroky zareagoval lakonicky. Klausův mluvčí Radim Ochvat připomněl, že ještě loni v létě se Sobotka s prezidentem v názoru na možnosti ratifikace Lisabonské smlouvy shodoval.

"Předseda Senátu Přemysl Sobotka by měl být ve svých názorech a postojích k Lisabonské smlouvě konzistentní," sdělil Ochvat

Loni s Klausem souhlasil

Přemysl Sobotka loni v srpnu jednal s prezidentem o Lisabonu a souhlasil s názorem, že ne v irském referendu je jasný signál k zastavení ratifikace. "S nadsázkou se dá říct, že smlouva je mrtvá," říkal tehdy Sobotka. Dodal tehdy, že senátoři ODS se v případném hlasování budou rozhodovat podle stanoviska Ústavního soudu (ten žalobu na protiústavnost odmítl) a toho, jak budou v ratifikaci pokračovat Irové. - čtěte o tom, jak si Sobotka s Klausem notovali o Lisabonu

Sobotka: Lidé kolem Klause podkopávají důvěru v Česko

Sobotka na brífinku také připomněl, že žádost o vstup Česka do Evropské unie podal v roce 1996 jako premiér sám Klaus. Vstup pak potvrdili občané v referendu v roce 2003.

"Od té doby jsme dobrovolně členy Unie a je v našem zájmu a naším úkolem bojovat proti všem negativním jevům evropské integrace. Ke splnění tohoto cíle však nemůže sloužit prvoplánová destrukce Unie, ale naopak trpělivá práce a účast na zlepšení jejího chodu," vzkázal Klausovi Sobotka.

Šéf Senátu si rovněž postěžoval, že lidé z prezidentova okruhu zpochybňují nejen Unii, ale i české předsednictví EU. "Opakovaně tak podkopávají důvěru našich evropských partnerů v Českou republiku," domnívá se občanský demokrat Sobotka.

Šéf Senátu ovšem nesouhlasí se sociálnědemokratickou senátorkou Alenou Gajdůškovou, která o víkendu prohlásila, že Klausovo chování by se dalo možná označit za velezradu.

"To opravdu není můj názor," odmítl to Sobotka. "Tady vůbec nejde o velezradu. Neočekávám, že by se někdo další ze Senátu ztotožnil s tímto názorem." - více o názoru senátorky ČSSD čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue