Raketoplán Atlantis odstartoval k opravě Hubbleova teleskopu. (11. 5. 2009)

Raketoplán Atlantis odstartoval k opravě Hubbleova teleskopu. (11. 5. 2009) | foto: Reuters

Atlantis odstartoval k teleskopu s českou vlajkou a sbírkou od Nerudy

  • 41
Americký raketoplán Atlantis odstartoval krátce po 20:00 SELČ na výjimečnou misi. Jeho sedmičlenná posádka má naposledy opravit poničený Hubbleův teleskop. Na palubě raketoplánu je i česká vlajka a výtisk Písní kosmických od Jana Nerudy.

Posádku Atlantis bude jistit další raketoplán Endeavour. Na záchrannou misi odstartuje v případě, že by byl první raketoplán poškozen.

Atlantis stál od rána ve floridském Kennedyho vesmírném centru a NASA do něj postupně čerpala 1,9 milionů litrů paliva. Meteorologové předvídali, že na 80 procent nastane příznivé počasí ke startu.

Jedná se o pátou misi amerického raketoplánu na opravu vědecky významného Hubbleova teleskopu od roku 1990, kdy byl instalován na orbitu.

Od nehody raketoplánu Columbia, který v roce 2003 explodoval a celá posádka zahynula, NASA zavedla větší bezpečnostní opatření. Jako dočasný úkryt pro astronauty raketoplánů v případě jejich poškození vyčlenila Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), která je rovněž na orbitě.

Ta je ale příliš vzdálena od trasy, po níž se bude Atlantis pohybovat k Hubbleovu teleskopu. Na floridském Kennedyho mysu proto bude připraven raketoplán Endeavour. V případě nehody odletí pro posádku Atlantis a odveze ji zpět na Zemi.

Poslední a zásadní oprava: teleskop bojuje o přežití

Nehoda raketoplánu Columbia rovněž oddálila pátou opravu teleskopu. Ten nyní sužuje řada technických problémů. Má vychýlenou hlavní kameru, některá zařízení nefungují, dvacet let staré baterie jsou maximálně z poloviny nabité. Teleskop navíc nemá záložní systémy pro nejdůležitější počítačové a navigační programy.

"V téhle misi hrajeme o všechno," říká vědec z projektu Hubbleova teleskopu David Leckrone. "Nastavili jsme si laťku extrémně vysoko."

Během pěti výstupů do kosmu astronauti chtějí instalovat dvě nové kamery a opravit některá elektronická zařízení. Vymění šest navigačních gyroskopů a baterie. Vylepší i tepelnou izolaci teleskopu a připevní na něj zařízení, za které bude v budoucnu teleskop stažen z orbity.

Raketoplány NASA už dosluhují, proto se jedná o poslední misi k teleskopu. Američané doufají, že opravy vydrží až do roku 2014. Tou dobou by měl na oběžné dráze začít fungovat nástupce Hubbleova teleskopu.

Na palubě je i česká vlajka a Písně kosmické

Posádce Atlantisu se šesti muži a jednou ženou velí devětačtyřicetiletý Scott Altman, který stál v čele i zatím poslední mise k teleskopu před sedmi lety. 

Na palubě raketoplánu odcestovaly také česká vlajka a výtisk Písní kosmických českého básníka Jana Nerudy. Netradiční náklad veze specialista pro práci ve volném prostoru Andrew Feustel, jehož manželka má české kořeny.

Česká vlajka neletí do vesmíru poprvé. V prosinci 1972 ji jako československou měl u sebe Eugene Cernan. Americký astronaut, jehož předci pocházeli z Čech a Slovenska, byl tehdy posledním člověkem, který zanechal stopy na povrchu Měsíce.

V březnu 1978 měl československou vlajku na skafandru také první československý kosmonaut Vladimír Remek, který letěl do vesmíru na palubě sovětské kosmické lodi Sojuz 28. Do té doby byli vesmírnými cestovateli pouze občané USA a Sovětského svazu.

Proč zachraňovat Hubbleův teleskop

Hubbleúv teleskop, jehož fungování zatím přišlo asi na 10 miliard dolarů, je podle astronoma Jiřího Grygara nejproduktivnější nástroj v historii astronomie. Vědci jeho pozorováním chtějí dovysvětlit například teorii Velkého třesku, kterým zřejmě vznikl vesmír. Pomocí teleskopu už zpřesnili údaje o vzdálenosti galaxií a mohli revidovat odhad stáří vesmíru. Hubbleův teleskop také mimo jiné poprvé "změřil" koncentraci plynů v atmosféře planet mimo solární systém, což vypovídá o jejich složení. - čtěte více o Hubbleově teleskopu, jeho přínosu a problémech

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video