Václav Klaus reaguje na schválení Lisabonské smlouvy v Senátu (6. května 2009) | foto: Eva Kořínková, ČTK

Nemá právo vzdorovat, tlačí politici na Klause kvůli Lisabonu

  • 1359
Českým politikům se nelíbí obstrukce kolem Lisabonské smlouvy, které avizoval Václav Klaus. Prezidenta k rychlému podpisu dokumentu, který schválili poslanci i senátoři, vyzvali sociální demokraté, lidovci i zelení. Klaus chce vyčkat, až jak dopadne stížnost skupiny senátorských kritiků u Ústavního soudu.

"Žádný člověk, ani prezident republiky, nemá právo vzdorovat sto dvaceti poslancům a čtyřiceti devíti senátorům. Ústavní většina je bez debaty v naší zemi suverénem. Rozhodování o ústavním právu prezidentovi nenáleží," vyzval Klause k podpisu místopředseda Sněmovny Jak Kasal.

Je to selhání politických elit

Klaus reaguje na schválení Lisabonské smlouvy v Senátu

"Obstrukce, které ratifikaci Lisabonské smlouvy provázejí, neustále škodí pověsti České republiky a vedou k její izolaci v Evropské unii," komentuje prezidentovo počínání Strana zelených. Na svých webových stránkách zveřejnili výzvu, ke které se připojili Jiří Bartoška, Vladimír Mišík, Arnošt Lustig nebo Jiří Pehe.

"Lisabonská smlouva je pro tuto chvíli mrtvá, protože byla v jednom členském státě odmítnuta v referendu. Proto pro mě rozhodování o ratifikaci této smlouvy zatím není na pořadu dne," uvedl včera Klaus v narážce na Irsko poté, co český Senát dokument schválil.

Paroubek: Klausův osobní boj skončil

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka hraničí Klausovy výroky o "mrtvé Lisabonské smlouvě" s jeho ústavní rolí. "Oba zákonodárné sbory rozhodly a schválily Lisabonskou smlouvu, Ústavní soud neshledal rozpor s Ústavou ČR," připomíná Paroubek.

Mirek Topolánek v Senátu během projednávání Lisabonské smlouvy (6. května 2009)Také podle šéfa ODS Mirka Topolánka může Klaus jen těžko dlouho vzdorovat rozhodnutí obou komor parlamentu. O prezidentských obstrukcích se zmínil jen chvíli poté, co senátoři na Lisabonskou smlouvu kývli. "Ať už budou vedené kýmkoli, tak budou pod taktovkou Václava Klause," uvedl premiér v demisi.

Paroubek prezidenta vyzval, aby respektoval většinové politické rozhodnutí a nebral si Lisabon jako rukojmí svého osobního angažmá. "Jeho osobní politický boj skončil. Bylo by pro mě zklamáním, kdyby pokračoval v minulých bitvách," zhodnotil šéf sociálních demokratů.

Irové si cení Klausovy rozhodnosti

Klausovo rozhodnutí počkat se svým rozhodnutím na výsledek referenda v Irsku se nelíbí také zeleným. "Suverénní rozhodnutí naší země odvozujete od autonomního rozhodnutí země jiné," oponují mu ve výzvě. "Tím nás ovšem naší suverenity zbavujete."

Rozhodnutí českého prezidenta naopak ocenil šéf euroskeptické strany Libertas Declan Ganley. Irský politik zdůraznil, že již jednou referendem zamítnutý dokument považuje za mrtvý a smlouva podle něj neprojde ani v případném opakovaném hlasování na ostrově.

"Libertas je potěšena, že prezident Klaus naznačil, že bude pevně stát vedle obyvatel Irska a neratifikuje (smlouvu) bez jejich souhlasu," uvedl Ganley.

Má prezident Klaus podepsat Lisabonskou smlouvu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 20. května 2009. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 13412
Ano
Ano 12795

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video