Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Schvalte Lisabon, vyzvali senátory Topolánek i Schwarzenberg

  7:02aktualizováno  14:41
Hlasování Senátu o souhlasu s ratifikací Lisabonské smlouvy předcházela řada projevů. Je to cena za členství v Unii, schvalte ji, řekl premiér v demisi Mirek Topolánek. Stejnou výzvu přednesl i šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. Výsledek jednání napjatě očekávala celá Evropa, české ne by totiž smlouvu pohřbilo.

Lisabonská smlouva on-line

Jednání Senátu jsme sledovali v podrobné reportáži

Na dnešní jednání dorazili překvapivě úplně všichni členové horní komory. „To se stalo naposledy při ustavující schůzi,“ poznamenal tajemník předsedy Senátu Petr Kostka.

SMS zdarma

Pokud si objednáte SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

Ke schválení Lisabonské smlouvy je v Senátu třeba 49 hlasů při účasti všech 81 členů horní komory při hlasování. Smlouva má jisté hlasy ČSSD.

První důležité rozhodnutí spjaté se smlouvu prošlo bez potíží. Senátoři hladce schválili zavedení takzvaného vázaného mandátu prováděcími novelami parlamentních jednacích řádů k Lisabonské smlouvě. Vláda tak nebude moci souhlasit s převodem pravomocí na evropskou úroveň, pokud k tomu nebude mít souhlas obou komor parlamentu. Novely nyní ještě dostane k podpisu prezident.

Topolánek: Schválení je cena za členství v EU

Lisabonskou smlouvu přišel Senátorům předložit premiér v demisi Mirek Topolánek. Dokument označil za jednu z nejzásadnějších smluv české polistopadové historie. „Nepřijímám ji s velkým nadšením, ale beru ji jako cenu za členství v Unii,“ řekl.

Odmítnutí by prý Topolánek považoval za znak pasivního postoje k Evropské unii. „Naše euroatlantické zakotvení by bylo ohroženo. Asi ne zítra, ale možná už pozítří,“ upozornil. Česko by se podle něj posunulo do „ruského náručí“. - celý projev Mirka Topolánka najdete zde

Po Topolánkově projevu byla zahájena obecná rozprava. Za řečnickým pultíkem se střídají stoupenci i odpůrci smlouvy. „Ta smlouva je špatná. Je to smlouva, které nemůžu říct ano, a žádám vás, abyste se nad tím také zamysleli,“ vyzval senátory Jiří Pospíšil.

Oponoval mu Jiří Dienstbier. „Projevem suverenity není, když se na něco stále vymlouváme a něčím se strašíme,“ zdůraznil. „Rozdrobená Evropa nedokáže nic,“ dodal.

O slovo se po přestávce na oběd přihlásil i končící ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „EU není něco ustrnulého, je v procesu vývoje. Zamítnutí smlouvy by znamenalo odloučení od evropského vývoje. Proto vás prosím, abyste souhlasili. Dejte jasný signál, že jsme evropská země, která se chce rozvíjet,“ apeloval ministr.

Vyplňte si kvíz

Fandíte Lisabonu? Ano, či ne?

Odpůrci si donesli transparenty, příznivci petici

Počínání českých senátorů napjatě sledují evropští politici. Odmítnutí Lisabonské smlouvy v Česku by totiž dokument definitivně pohřbilo. Mezi evropskými elitami by zavládl zmatek podobný tomu před čtyřmi lety, kdy Francie a Nizozemsko odmítly téměř totožnou evropskou ústavu.

„Doufám, že to dopadne dobře, udělali jsme maximum,“ řekl ministr zahraničí v demisi Karel Schwarzenberg.

Jednání senátorů bedlivě sledují i odpůrci Lisabonu. Před Valdštejnský palác si přinesli transparenty a poté se přesunuli do sálu na jednání. Na nádvoří se před schůzí dostavili i stoupenci smlouvy. Předseda Senátu Sobotka dostal od organizátorů petice Už dost! asi osm stovek podpisů pro Lisabon.

Kdo podpoří Lisabon

Už dříve se pro Lisabon vyjádřili senátoři ODS Přemysl Sobotka, Alexandr Vondra, Bedřich Moldan, Tomáš Grulich a Jiří Stříteský. Že Lisabon podpoří, naznačili i Karel Šebek, Pavel Sušický, Alena Palečková či Vítězslav Jonáš. Senátorka Daniela Filipiová byla ještě před časem odpůrkyní smlouvy, ale od chvíle, kdy je v Topolánkově vládě, už odpor neklade.

Podpoří ji prý i senátor KSČM Vlastimil Balín. Zastánci smlouvy by v takovém případě potřebovali sedm hlasů z ODS, nejspíš jich ale budou mít ještě o něco více.

Pokud navíc někteří nerozhodnutí senátoři ODS opustí sál, šance smlouvy na přijetí ještě zvýší.

Podle dosavadních vyjádření senátorů a čistě matematických úvah smlouva zřejmě Senátem projde. I když je v horní komoře velká část zarputilých kritiků smlouvy, je zde i nepočetná skupina nerozhodnutých. Právě o jejich hlasy se nyní hraje. - čtěte Evropa nakonec Topolánka poplácá, lituje senátor proti Lisabonu

Sobotka: nejprve proti smlouvě, nyní pro

Pod tlakem se mění i názory jednotlivých senátorů. Například šéf Senátu Přemysl Sobotka po každém setkání s prezidentem Klausem tvrdí, že je třeba počkat s rozhodováním na Irsko, nyní se ale přesunul do tábora těch, kteří smlouvu chtějí za každou cenu prosadit. Jako Topolánkův člověk totiž věří, že by Česko další ostudu, kterou by si podle něj odmítnutím Lisabonu způsobilo, neustálo. „Udělám vše pro to, aby to prošlo,“ tvrdí Sobotka.

Nerozhodnuté senátory přesvědčuje i sám premiér v demisi Mirek Topolánek. Hrozí jim, že by se Česká republika v případě odmítnutí smlouvy dostala „na periferii“ Evropské unie. Podle něj by senátoři, kteří mají s podporou smlouvy problém, měli z hlasování odejít.

Zatímco dříve poslance strašil tím, že kdo je proti smlouvě, je agentem Moskvy, dnes zase říká, že pokud Česko smlouvu odmítne, Unie se nebude moci rozšiřovat o nové státy (například Chorvatsko).

Kritici smlouvy: Je to velký podvod

Strašení evidentně zabírá. Už nyní je téměř jasné, že potřebné hlasy ke schválení ODS dodá. Při plném počtu senátorů je třeba sedm rukou z řad ODS, aby byla smlouva schválena. Pokud by navíc někteří nespokojení ze sálu odešli, kvorum potřebné ke schválení se sníží a občanských demokratů stačí ještě méně.

Lisabon očima kritika

Jiří Payne: Navrhujeme alternativní text

Senátoři, podle kterých země přichází schválením Lisabonu o suverenitu, se zlobí. Samotné hlasování o smlouvě je podle nich nesmyslné. „Tady se děje obrovský podvod. Schvaluje se zamítnutý dokument,“ diví se senátor Jiří Oberfalzer. I když tuší, že schválení smlouvy nezabrání, má skupina euroskeptických senátorů další plány.

Podají prý novou stížnost Ústavnímu soudu, protože ten dosud zodpověděl jen šest konkrétních otázek, ale neposuzoval smlouvu jako celek. Chtějí tak prezidentovi poskytnout čas a argumenty, proč smlouvu nepodepisovat. Václav Klaus přitom už dříve řekl, že svůj podpis rozhodně před opakovaným irským referendem nepřipojí.

Přesvědčování nerozhodnutých

Na nerozhodnuté senátory pak útočí skupiny odpůrců a příznivců smlouvy, aby je přiměly zvednout ruku pro či proti. Nedávno například desítky českých vědců v otevřeném dopise vyzvaly senátory, aby na květnové schůzi smlouvu schválili. Dopis Učené společnosti České republiky podepsali například někdejší šéfové Akademie věd Rudolf Zahradník, Václav Pačes a Helena Illnerová.

Lisabon očima příznivce

Lukáš Macek: Otevřený dopis senátorům ODS

K opačnému hlasování vyzývají senátory svobodní. Ti spustili celoevropskou petici proti Lisabonu v jazycích všech členských států (www.petice.eu) a představili také vlastní alternativní text - tzv. Evropskou dohodu. Místo více než třísetstránkové knihy navrhují sepsat smlouvy mezi členy EU na jednu stranu papíru.

Kde ještě nebyla smlouva schválena

Německo: prezident nepodepsal ratifikační listinu, přes 50 poslanců spolkového sněmu podalo žalobu k Ústavnímu soudu – ten o přípustnosti smlouvy rozhodne v květnu. Čtyři z osmi soudců zpochybnili soulad Lisabonské smlouvy s německou ústavou.

Polsko: Prezident nepodepsal ratifikační listinu

Finsko: Neratifikováno, proti jsou Alandské ostrovy, autonomní součást Finska, kterým vadí, že zavedením Lisabonské smlouvy by byla anulována jejich autonomie. Souhlas ostrovů je k ratifikaci nezbytný.

Irsko: Ratifikace zamítnuta referendem 12. června 2008.

Česko: Ratifikaci zakončí prezident, ten řekl, že do irského referenda smlouvu nepodepíše. Irové si hlasování zopakují letos na podzim.

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Kdo zaplatí Green Deal? Bruselská kasa vysychá, potřeba budou biliony eur

18. dubna 2024

Premium Příklon k zelené ekonomice a uhlíkové neutralitě je jedním z pilířů politiky Evropské unie pro...

Kolem migračního paktu se objevují lži, žádné povinné kvóty nebudou, řekl Fiala

18. dubna 2024  18:35,  aktualizováno  19:53

Kolem migračního paktu se objevila celá řada nesprávných informací i lží, řekl premiér Petr Fiala....

Pohroma pro Dány vyvrcholila, po věži se zřítila i hlavní fasáda hořící burzy

18. dubna 2024  17:53,  aktualizováno  19:11

Hlavní fasáda historické budovy kodaňské burzy, kterou zachvátil požár, se zřítila. I přes zpevnění...

Babiš mluvil o obludné dohodě k migraci. Eurokomisařka podpořila českou vládu

18. dubna 2024  5:43,  aktualizováno 

Kvůli migračnímu paktu Evropské unie se ve Sněmovně do vlády pustilo ANO. Předseda opozičního hnutí...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...