Eduard Hrubeš uvádí obnovenou premiéru Kinoautomatu - kino Světozor, Praha (29. května 2007) | foto: ČTK

Český filmový vynález Kinoautomat má premiéru v Brně

  • 2
Ojedinělou příležitost "režírovat" film mají pouze dnes diváci v brněnském kině Scala. Od 17:30 a 20:00 zde bude mít brněnskou premiéru Kinoautomat, vynález, který Československu přinesl věhlas už před 42 lety na světové výstavě EXPO ’67 v kanadském Montrealu.

Interaktivní film, jehož pokračování mohli v klíčových momentech ovlivňovat sami diváci pomocí hlasovacího zařízení, se stal šlágrem výstavy. V tuzemsku však moc diváků projekt neměl, krátce po svém vzniku totiž putoval do trezoru.

"Kinoautomat byl unikátní ve své interaktivitě a také tím, že kombinoval filmové představení s živým hercem, což je také jeden z vynálezů československé kultury konce 50. a začátku 60. let, na podobném principu fungovala i Laterna Magika. Bohužel se stal známějším v zahraničí než doma, zatímco na EXPU jej viděly statisíce lidí, u nás běžel jen krátce počátkem 70. let," vysvětlil docent Jiří Voráč, vedoucí Ústavu filmu a audiovizuální kultury Masarykovy univerzity.

V roce 1972 byl totiž Kinoautomat jako "ideologicky nepřípustný" zakázán. Ne snad kvůli obsahu, ale kvůli tvůrcům, například Pavlu Juráčkovi, jehož jméno bylo za normalizace tabu.

Až po více než čtyřiceti letech, zásluhou režisérovy dcery Aleny Činčerové, se vrátil do sálů kin, například v dubnu jej mohli vidět diváci ve Washingtonu a v New Yorku.

Brno jej uvidí vůbec poprvé právě dnes. "V nelehkém rozhodování o tom, jak má děj filmu dále pokračovat, bude divákům na pódiu pomáhat moderátor promítání Josef Polášek," uvedl  Daniel Zásměta z Brněnského kulturního centra.

Vstupenky jsou stále k dostání na pokladně kina, a to v ceně 100 korun pro hlasující a 80 korun pro "pasivní" diváky.

kinoautomat

Člověk a jeho dům režiséra Radúze Činčery byl prvním filmem na světě, ve kterém diváci mohli zasahovat do vývoje děje. Situační komedie, jejíž zápletka se točí okolo obyvatel jednoho činžovního domu, se vždy v určitém napínavém momentě zastaví, na jeviště před plátno vyjde moderátor a vyzve diváky, aby pomocí dvou tlačítek ve většinovém hlasování rozhodli, jak bude příběh dále pokračovat.
Činčera na projektu spolupracoval s elitou tuzemského filmu šedesátých let, námět a scénář psal s Pavlem Juráčkem, Jánem Roháčem a Vladimírem Svitáčkem, na příběhu se podílel i představitel hlavní role, herec Miroslav Horníček. V dalších rolích v Kinoautomatu hrají Miroslav Macháček, Josef Somr, Karla Chadimová, Libuše Švormová či Jiří Schmitzer.
Originální projekt filmového režiséra a technologického vizionáře Radúze Činčery byl poprvé představen na Světové výstavě EXPO ’67 v kanadském Montrealu, pražská premiéra přišla o čtyři roky později ve speciálně upraveném kině Světozor, kde se dalo hlasovat přímo tlačítky instalovanými v sedadlech.