Britské jednotky úderem poledne ukončily po šesti letech misi v Iráku. (30. dubna 2009)

Britské jednotky úderem poledne ukončily po šesti letech misi v Iráku. (30. dubna 2009) | foto: Reuters

Sbohem, Iráku. Britové odcházejí ze země, které už nevládne Saddám

  • 3
Britské jednotky úderem poledne ukončily po šesti letech misi v Iráku. Vojáci se dnes při vzpomínkovém obřadu rozloučili se 179 příslušníky armády Spojeného království, kteří tam během bojů zahynuli. Současně navštívil ministerského předsedu Gordona Browna v Londýně irácký premiér Núrí Málikí.

Britové se začali z Iráku stahovat minulý měsíc. Dnes svou misi definitivně ukončili. Nejprve si při vzpomínkovém obřadu v Basře na jihu země připomněli 179 britských vojáků, kteří v bojích položili život. Přečetli také jména několika desítek Italů, Nizozemců či Dánů, kteří sloužili v Iráku pod britskou vlajkou. Úderem poledne pak předali své úkoly americké armádě.

Britský ministerský předseda Gordon Brown v Londýně řekl, že tím začala "nová kapitola ve vztazích" mezi Velkou Británií a Irákem.

"Dnešní Irák je úspěšný příběh. Za to ale v mnohém vděčíme úsilí britských vojáků," prohlásil po setkání se svým iráckým protějškem v Downing street. "V Iráku jsou lidé, kteří chtějí, aby (tamní) vláda neuspěla, ale naše armáda a ozbrojené složky jsou připravené těmto výzvám čelit," prohlásil Núrí Málikí.

Britské jednotky úderem poledne ukončily po šesti letech misi v Iráku. (30. dubna 2009)

Londýn poslal v roce 2003 na pomoc Američanům v boji s režimem Saddáma Husajna 45 tisíc mužů. Většinu už stáhl, na začátku roku působilo v zemi na čtyři tisíce Britů. Zbytek zemi opustí během příštích několika týdnů. Zůstane jen několik stovek mužů, kteří se budou podílet na výcviku irácké armády.

Invazi do Iráku provázely ve Spojeném království kontroverzní okolnosti. Tony Blair čelil obvinění, že nevěnoval pozornost námitkám proti legálnosti války. Zřejmě na jeho zásah tehdejší generální prokurátor Peter Goldsmith od svých výhrad ustoupil a invazi podpořil. V únoru nařídil soudní tribunál vládě odtajnit obsah jednání, při nichž se o invazi rozhodovalo. Kabinet však neuposlechl.- přečtěte si Britská vláda odmítla zveřejnit jednání o invazi do Iráku

Britská televize BBC připomněla, že jih arabské země je nyní mnohem bezpečnější než byl před šesti lety. Přesto v několika posledních dnech otřásly metropolí Bagdádem série pumových útoků, které si vyžádaly desítky mrtvých.

Do hlavního města přiletěla nečekaně minulý týden americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a prohlásila, že nevidí známky toho, že by Irák sklouzával zpátky do sektářské války. - čtěte více o návštěvě Clintonové

V Lodnýně se dnes sešli britský premiér Gordon Brown a jeho irácký protějšek Núrí Málikí. Britské jednotky úderem poledne ukončily po šesti letech misi v Iráku. (30. dubna 2009)

Spojené státy mají v současnosti v Iráku kolem 142 tisíc vojáků, kteří pomáhají irácké vládě a postupně jí předávají kontrolu nad bezpečností v zemi. Na základě dvoustranné bezpečnostní dohody mezi Irákem a Spojenými státy se mají Američané kompletně stáhnout nejpozději do konce roku 2011. Obama ale přislíbil stažení velké části amerického kontingentu už do konce srpna 2010.

češi v iráku

Českou vojenskou účast v Iráku zahájili v dubnu 2003 vojenští lékaři a zdravotníci v Basře, kde působila polní nemocnice. Zdravotníky později vystřídali vojenští policisté, kteří na základně Šaíba cvičili přes 12 tisíc iráckých policistů. Další čeští vojáci pomáhali při ostraze základny u letiště v Basře a později zahájili výcvik irácké armády v Bagdádu. Poslední čeští vojáci se vrátili koncem letošního února. (zdroj: ČTK)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video