Norové vzdorovali. I tak hokejisté slaví postup do osmifinálové skupiny

• 86
Kloten (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - I ve druhém utkání na mistrovství světa dokázali čeští hokejisté naplnit roli favorita. V duelu proti Norsku měli sice víc problémů než v sobotu s Dány, přesto se radují z vítězství 5:2. A také z jistoty postupu do osmifinálové skupiny.

V té základní je však ve středu čeká ještě souboj s Finskem a v něm půjde o body, jež si hokejisté přenesou právě do osmifinále a díky kterým by měli blíž do vytouženého čtvrtfinále.

on-line

utkání v podrobné reportáži

Stále je tedy o co hrát.

A bude zajímavé sledovat, jak kouč Růžička před středečním duelem s nejtěžším soupeřem zamíchá se sestavou.

Po zápase s Dánskem, ve kterém reprezentanti přesvědčili a zvítězili jednoznačně 5:0, totiž kromě elitního Jágrova útoku přeházel všechny formace.

V brance dal navíc místo Štěpánkovi příležitost Pruskovi a na soupisku dopsal i centra Vašíčka, kterého ve čtvrté lajně doplnili Klepiš s Plekancem.

Česko - Norsko: Olesz, Skroder a Trygg I tak hokejisté předvedli dobrý výkon, jejž nijak neovlivnila čtvrthodinová přestávka hned v úvodu utkání, kterou si už po dvaceti vteřinách hry vynutila oprava rozbitého plexiskla. Dále čtěte: Židlický narazil soupeře a ozvala se rána. Plexisklo se rozletělo na kousky.

Přesně po pěti minutách od této události totiž dodal týmu klid Markův vedoucí gól: obránce Polák pálil od modré čáry, sice vystřelil mimo, k odraženému puku se však dostal Marek a dorazil jej do prázdné branky.

České vedení za čtyři minuty potvrdil v přesilovce Čajánek, kterému od zadního mantinelu poslal přesnou přihrávku Hemský. A brzy přišel další gól. Když povedenou střelou z pravého kruhu trefil Vašíček, vypadalo to na velkou kanonádu.

hodnoťte hokejisty za jejich výkon

Dávejte reprezentantům známky jako ve škole

Jenže Norové se sebrali, překvapivě vyhráli druhou třetinu 2:1 a celkově snížili na 2:4. Nejprve tečoval prudkou Jakobsenovu ránu od modré Holtet a Prusek neměl nárok zareagovat. Pak sice Blaťák zaznamenal svůj první letošní gól v národním týmu, ale osm vteřin před koncem využil dvojnásobnou přesilovku Zuccarello Aasen.

A i když Seveřané nepůsobili odevzdaně a dokázali zahrozit i ve vlastním oslabení, dohráli reprezentanti utkání s bravurou. Vytvořili si řadu šancí a díky Klepišovi zvýšili na konečných 5:2.

Česko - Norsko 5:2

Branky a nahrávky: 6. Marek (Polák), 10. Čajánek (Hemský, Jágr), 13. Vašíček (Červenka, Němec), 33. Blaťák (Olesz, Kotalík), 53. Klepiš (Čáslava, Čajánek) - 22. Jakobsen, 40. Zuccarello Aasen (Vikingstad). Rozhodčí: Persson, Vinnerborg (oba Švéd.) - Kaspar (Rak.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. Třetiny: 3:0, 1:2, 1:0. Diváci: 3538.

Česko: Prusek - Židlický, Čáslava, Rachůnek, Němec, Polák, Blaťák, Barinka - Jágr, Hemský, Čajánek - Irgl, Marek, Rolinek - Kotalík, Hlinka, Olesz - Klepiš, Vašíček, Plekanec - Červenka. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Norsko: Grotnes (21. Lysenstöen) - Mats Trygg, Myrvold, Jakobsen, Holös, Lund, Kaunismäki - Skröder, Vikingstad, Thoresen - Zuccarello Aasen, Holtet, Ask - Bastiansen, Hansen, Spets - Forsberg, Lorentzen, Röymark. Trenéři: Roy Johansen a Knut Jörgen Stubdal.