Ze seriálu Ajťáci

Ze seriálu Ajťáci - v originále IT Crowd | foto: Archiv ČT

Nejlepší je neshakespearovský Branagh a Ajťáci. Alespoň pro Brity

  • 48
Nejlepším sitkomem jsou alespoň podle britských filmových a televizních akademiků Ajťáci, kultovní seriál z počítačového prostředí. V neděli večer dostal společně s dalšími televizními pořady prestižní cenu BAFTA.

Seriál Ajťáci (IT Crowd) se v Česku těší velké oblibě. Dvojice "specialistů z IT", jejichž nejčastější odpověď zní "Zkoušela jste to vypnout a zapnout?", a jejich šéfová se stali pro tuzemské fanoušky takovým lákadlem, že se Češi dokonce stali jedničkami na internetu ve vyhledávání klíčových slov "it crowd".

Třetí sérii kultovního seriálu v režii Grahama Linehana a Richarda Bodena uvádí stanice HBO. V programu je pořad doporučený divákům od dvanácti let.

Z kanceláře IT Crowd

Za jedním ze stolů můžete najít (a převážný čas pracovní doby najdete) Roye (Chris O'Dowd). Royova pracovní náplň dne obnáší především čtení komiksů, prohlížení katalogu spodního prádla a pojídání kuřecích stehýnek dodávaných v opravdových kýblech. Občas Royovi zazvoní telefon a Roy ho občas zvedne. Někdo volá o pomoc, nefunguje mu počítač. Obligátní všelék pro počítačovou techniku (restart) odbude většinu otravných volajících, ale přesto někdy restart nestačí, a tak je Roy nucen vstát a pracovat. Ovšem až dojí kýbl stehýnek a dočte si komiks.

Za druhým stolem povětšinou najdete Mosse (Richard Ayoade), drobného klučinu s účesem á la Květák a brýlemi de la - "devatenáctipalcová kola". Tento jinak sympatický mladík (je mu 32 let) v první sérii snad nikdy opravdu nepracuje. Jednou honí pavouka, podruhé se směje zprasenému integrovanému obvodu a jindy si staví vlastní stresmetr, načež nevypnutím pájky způsobí požár.

Kartami poněkud zamíchá jejich nový šéf - Jen (Katherine Parkinsonová), žena, IT odbornice schopná přijmout i odeslat e-mail, volající odpojeným telefonem a pracující na vypnutém počítači. Po počátečním odporu obou typů lidí (Jen je společensky atraktivní mladá dáma) se dávají dohromady a Jen se stává neoddělitelnou součástí IT týmu.

Převzato z českého internetového fanklubu britského seriálu IT Crowd.

Další sitkom Skins o teenagerech dostal cenu diváků. V tomto seriálu na sebe upozornil i Dev Patel, který hrál hlavní roli v oscarovém filmu Milionář z chatrče. Nejlepším televizním zábavným programem se třetí rok po sobě stal X Factor.

Mezi oceněnými byl i shakespearovský herec a režisér Kenneth Branagh, který získal svou první prestižní televizní cenu za sérii detektivek Wallander. Ta je vydařeným remakem švédského seriálu natočeného podle knih Henninga Mankella.

Kenneth BranaghPři přebírání ceny ocenil Brannagh odvahu BBC, která se nebála pustit do projektu natočeného ve Švédsku."Riskovali, když předpokládali, že se někdo bude zajímat o problémy jednoho melancholického Seveřana," řekl v děkovné řeči. Pro devětačtyřicetiletého Branagha je to první televizní BAFTA, již dostal 20 let po filmové BAFTA za film Jindřich V.


Cenu za nejlepší herecký výkon dostala Anna Maxwellová Martinová za roli pacientky v ústavu pro choromyslné Poppy Shakespeare. Stephen Dillane se stal hercem roku za úlohu truchlícího otce v dramatu The Shooting of Thomas Hurndall (Zastřelení Thomase Hurndalla) 4.

ZASTŘELENÍ THOMASE HURNDALLA

Cenu za celoživotní dílo obdržely komediální herečky Dawn Frenchová a Jennifer Saundersová. Proslavily se společně v televizi jako duo na přelomu 80. a 90. let. Později se Saundersová prosadila v seriálu Absolutely Fabulous (Naprosto dokonalé) a Frenchová v sitkomu Vikářka z Dibley.

,