Začala třetí televizní revoluce, analogové vysílání v Praze skončilo

  • 120
V Praze nastává po 54 letech analogová tma. Dnes o půlnoci byl z provozu definitivně odstaven analogový vysílač Praha - město na Žižkově. Pokud máte set-top box, naladíte 14 programů. Bez patřičného vybavení uvidíte již jen zrnění. Jako první, před osmou večer, divákům analogové vysílání vypnula televize Nova, která s rozhodnutím o jeho ukončení otálela nejdéle.

Krátce před půlnocí bylo vypnuto zemské analogové vysílání ČT1 a Primy v Praze z vysílače na Žižkově. Nova vypnula analog už před osmou hodinou. Podle mluvčí televize Michaely Fričové chtěla Nova tuto akci spojit s Televizními novinami, které jsou nejsledovanější.

V průběhu přípravy na vysílání zpráv vznikl také dramaturgický záměr, podle kterého nakonec nechal vypnout analog Novy reportér symbolicky v přímém přenosu ze žižkovského vysílače.

Praha se stala první velkou oblastí bez analogového vysílání. Přesto někde bude možné i nadále přijímat analogový signál díky vysílání z vysílače Cukrák.

Digitální vysílání: třetí revoluce

Československá televize začala vysílat v roce 1954. "Česká televize ukončila analogové zemské vysílání ČT1 z vysílače Praha - město těsně před půlnocí z 30. dubna na prvního května," řekl redakci Štěpán Janda, tiskový mluvčí České televize.

"Na 51. kanálu šířeném ze žižkovské věže pak bude týden vysíláno textové sdělení o důvodu vypnutí tohoto analogového vysílače a informace o možnosti digitálního příjmu," doplňuje Janda.

Druhou revolucí v televizní éře bylo zahájení barevného vysílání v roce 1973.

Vše o digitalizaci

Zatím posledním mezníkem je právě probíhající digitalizace, která by postupně v celé republice měla přinést stabilnější kvalitu obrazu, více služeb a širší nabídku programů. Aktuálně jich je 16, včetně dvou pokusných vysílání ve vysokém rozlišení, které však naladíte pouze s pomocí speciálního MPEG4 set-top boxu (běžně prodávané set-top boxy jsou MPEG2). 

O blížícím se přechodu na digitální vysílání informoval diváky piktogram v obraze v podobě čtyř čtverců, doplněný o text vysvětlující chystaný konec analogového vysílání.

Analogové vysílání by mělo v Česku definitivně skončit 11. listopadu 2011. Podle schváleného Technického plánu přechodu (TPP) by se tak mělo stát na celém území ČR s výjimkou Zlínska a Jesenicka, kde se termín z technických důvodů odsune o sedm měsíců.

Vše, co potřebujete vědět o digitální televizi

Jak zatím probíhala digitalizace v Česku

Výběr hlavních událostí spojených se zaváděním digitálního zemského vysílání televize (DVB-T) v ČR: 17. května 2000 - České Radiokomunikace (ČRa) zahájily v Praze a okolí experimentální vysíláni DVB-T. V srpnu začala vysílat i společnost Czech DVB Group (nyní Czech Digital Group).

21. října 2005 - V Praze a okolí začalo v síti ČRa řádné vysílání digitální pozemní televize.

8. února 2006 - Po zhruba tříměsíční zkušební fázi začalo řádné vysílání DVB-T v Brně a Ostravě.

4. dubna 2006 - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila šest licencí pro DVB-T. Rozhodnutí ale zrušil soud a situaci změnil až na podzim 2007 nový zákon, který umožní vysílat všem uchazečům (musí se dohodnout s provozovatelem vysílací sítě) a podle kterého má mj. šest žadatelů právo na kompenzační licenci.

31. srpna 2007 - Na Domažlicku bylo jako v první oblasti ČR zcela vypnuto analogové vysílání, důvodem bylo rušení s digitálním rozhlasem v Německu. DVB-T tu začalo již v listopadu 2006. Televize Nova se však kvůli nejasnostem kolem licence a stížnostem diváků na kvalitu dočasně vrátila k analogu.

28. dubna 2008 - Vláda přijala Technický plán přechodu na digitální zemské TV vysílání (TPP).

1. června 2008 - Jako první z původních šesti držitelů licence na DVB-T zahájila vysílání zpravodajská stanice Z1.

28. července 2008 - Kvůli přechodu na DVB-T skončilo analogové vysílání programu ČT2 na Plzeňsku. V září přistoupila ČT k podobnému kroku v jižních Čechách.

15. srpna 2008 - Televize Nova a Prima přistoupily k TPP. Výměnou za své analogové kmitočty, potřebné k rozšíření DVB-T, získaly nárok na kompenzační digitální licence.

31. října 2008 - ČRa provedly velkou změnu v digitálních sítích - spustily definitivní veřejnoprávní multiplex pro ČT a Český rozhlas (nyní dostupný 60 procentům obyvatel) a také síť pro komerční televize včetně Novy a Primy (dostupná asi polovině lidí v ČR). Kvůli tomu skončilo o den dříve analogové vysílání programu ČT2 v Praze a západních a severních Čechách, později se tak stalo i jinde. V polovině března 2009 už mohly ČT2 přijímat jen dvě třetiny diváků místo dřívějších více než 90 procent.

15. prosince 2008 - Nova spustila díky kompenzační licenci kanál Nova Cinema, dostupný již od prosince 2007 v kabelových sítích či ze satelitu, i prostřednictvím DVB-T.

11. ledna 2009 - Vysílání zahájila TV Barrandov, druhá ze stanic, jež získaly původně v dubnu 2006 licenci.

1. dubna 2009 - Druhý kanál nazvaný Cool spustila prostřednictvím DVB-T i televize Prima.

,