David Duke přijel do Česka na pozvání neonacistů. Ilustrační foto.

David Duke přijel do Česka na pozvání neonacistů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Rasista Duke opustil Česko, příznivci ho odvezli do Rakouska

  • 1301
Bývalý šéf Ku-Klux-Klanu David Duke předčasně odjel z Prahy. Jeho příznivci ho autem odvezli do Rakouska. Světoznámý rasista chtěl v Česku přednášet, policisté ho však v pátek zatkli a obvinili kvůli knize, kde popírá holokaust. Pozdě v noci byl Duke propuštěn a musel opustil zemi.

"V Rakousku Duke zamířil k letišti," řekl iDNES.cz policejní zdroj, který nechce být jmenován.

Devětapadesátiletý Duke musel Česko opustit do dnešní půlnoci. "Státní zástupkyně uznala, že k zadržení Davida Duka nebyl důvod. Obdržel ale výjezdní vízum, takže musí do dnešní půlnoci opustit Českou republiku. Nejedná se však o vyhoštění," řekla iDNES.cz Dukova advokátka Klára Slámová.

Pražský policejní mluvčí Ján Mikulovský ČTK vysvětlil, že státní zástupce nenavrhl uvalit vazbu, protože sazba trestného činu, z něhož ho policie obvinila, je nízká.

Duke přijel do Česka na pozvání Filipa Vávry, který je spojován s neonacistickým Národním odporem, a měl tu v rámci propagace své knihy uspořádat několik přednášek.

První na půdě Univerzity Karlovy nakonec univerzita nepovolila. Další přednášky se měly uskutečnit v sobotu v centru hlavního města a v neděli v Brně. - čtěte také Univerzita Karlova zarazila přednášku bývalého vůdce Ku-klux-klanu

Policisté ho však zatkli už v pátek krátce po příjezdu, několik hodin vyslýchali a obvinili z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv. - více čtěte zde

Podle trestního zákona lze za tento čin uložit rok až pět let vězení, spáchá-li jej někdo tiskem, filmem, televizí nebo po internetu, může dostat až deset let.

Podle Vávry je Duke policejním postupem šokován. "Nikdy se mu tohle v Evropě nestalo," řekl. Krajní pravice chce podle něj na protest proti policejnímu zásahu vůči Dukovi uspořádat v neděli demonstraci před ministerstvem vnitra.

Podle advokátky Slámové obvinění vyznělo tak, že "pan Duke na přesně nezjištěném místě v nezjištěnou dobu sepsal knihu, která byla později vydána v České republice, a tím se dopustil trestného činu".

Duke podle ní sepsal knihu v 90. letech a o jejím vydání v Česku nemohl rozhodnout, protože k ní už nevlastní autorská práva. Zároveň je podle Slámové skutek již promlčen.

Kniha Moje probuzení vyšla v českém překladu v nakladatelství Kontingent Press. Firma v minulosti vydala řadu kontroverzních titulů, například Turnerovy deníky. - více čtěte zde

Nad úředním postupem se advokátka pozastavuje a poukazuje na to, že Duke zůstává v Česku trestně stíhán a měl by mít právo nahlížet do spisů, kontaktovat své advokáty a účastnit se dalších úkonů trestního řízení. Slámová také chce podat stížnost proti postupu některých policistů při zásahu.

Neonacistům NE a neokomunistům ANO?

Přečtěte si blog na iDNES.cz

Na oficiálních Dukových stránkách se už objevil článek o tom, že je v Česku "vězněm svědomí" a kontakty na české velvyslanectví ve Washingtonu.

Zatýkání nebylo jednoduché

Duke byl zatčen v pátek kolem půl šesté odpoledne na pražské Malé Straně v restauraci Černý orel v ulici U Lužického semináře. 

"Vchod do restaurace střežili neonacisté z Národního odporu. Situace byla při zatýkání poměrně nepřehledná," popsal iDNES.cz David Janda, šéf protiextremistického oddělení pražské policie. "Seděl na zahrádce ve společnosti asi deseti lidí. Policajti si pro něj normálně přišli," dodal jeden ze zaměstnanců podniku.

Akci hlídali členové tvrdého jádra Národního odporu, u zatýkání musela asistovat i speciální zásahová jednotka. Policisté pro Dukea přijeli ve čtyřech autech.

Před policejní služebnou v Praze na Letné se poté shromáždila asi desítka jeho příznivců. Po 22:30 byl Duke převezen do cely předběžného zadržení.

Americký hlasatel rasismu Duke přijel do Česka autem. Do schengenského prostoru nejspíš vstoupil na některém z evropských letišť. - více čtěte zde


David Ernest Duke

V USA je znám svými rasistickými a antisemitskými postoji. Patří mezi popírače holokaustu. Od mládí protestoval proti zrovnoprávňování černochů. V 70. letech založil a vedl jednu z odnoží Ku-Klux-Klanu.

Jeho politické názory vystihuje jeho aforismus: "Míchání ras v širším měřítku je genocida." Za otevřeně rasistické názory ho ve Spojených státech nikdo nikdy nepotrestal. V roce 2002 ho ale soud poslal na 15 měsíců do vězení za daňový únik.

Nejvíce Dukea proslavily jeho knihy. V roce 1998 vydal Moje probuzení a o čtyři roky později Židovský rasismus. Ve svých pracích propaguje názor, že mezi rasami existují podstatné rozdíly.

Na studiích se zapojil do protestů proti odbourávání segregačních zákonů a na jednu z demonstrací přišel v roce 1970 v nacistické uniformě. O čtyři roky později zformoval Rytíře Ku-Klux-Klanu. V roce 1980 odešel a založil si Asociaci pro vývoj bílých lidí.

V 80. letech se Duke pokusil proniknout do politiky, což se mu povedlo v roce 1989, kdy se dostal do louisianské Sněmovny reprezentantů. Duke kandidoval také na guvernéra Louisiany a zúčastnil se i demokratických prezidentských primárek, nikdy však neuspěl.

Souhlasíte s vypovězením bývalého šéfa Ku-Klux-Klanu Davida Duka z Česka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 9. května 2009. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 22018
Ne
Ne 6086
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video