Policie v Praze obvinila bývalého vůdce Ku-klux-klanu Dukea kvůli jeho knize

  • 1393
Česká policie zatkla a pozdě večer i obvinila bývalého vůdce rasistického hnutí Ku-Klux-Klan Davida Dukea. Podezírá ho z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv, za což mu v Česku hrozí tři roky vězení. Zatýkání nebylo jednoduché. Duke byl obklopen deseti lidmi.

Policie na Američana podala návrh na uvalení vazby. Rozhodnuto o ní musí být do 72 hodin, uvedl po 23. hodině mluvčí pražské policie Ján Mikulovský. 

Policie podle Mikulovského podezírá Duka, že ve své knize, kterou měl údajně propagovat v Česku, popírá holokaust. Podle advokátky Kláry Slámové ale obvinění vyznělo tak, že "pan Duke na přesně nezjištěném místě v nezjištěnou dobu sepsal knihu, která byla později vydána v České republice, a tím se dopustil trestného činu".

Duke podle ní sepsal knihu v 90. letech a o jejím vydání v Česku nemohl rozhodnout, protože k ní už nevlastní autorská práva. Zároveň je podle ní skutek již promlčen. Proti obvinění podá stížnost.

Zatýkání nebylo jednoduché

David Duke byl zatčen na pražské Malé Straně v restauraci Černý orel v ulici U Lužického semináře. Podle policie měli zatýkající předběžný souhlas státní zástupkyně.

"Vchod do restaurace střežili neonacisté z Národního odporu. Situace byla při zatýkání poměrně nepřehledná," popsal iDNES.cz David Janda, šéf protiextremistického oddělení pražské policie.

K zatčení Davida Dukea došlo kolem půl šesté odpoledne přímo v restauraci. "Seděl na zahrádce ve společnosti asi deseti lidí. Policajti si pro něj normálně přišli, proběhlo to relativně v klidu," řekl iDNES.cz jeden ze zaměstnanců restaurace.

Duke přijel do Česka na pozvání neonacistů, měl zde mít přednášky. V restauraci Černý orel uspořádali neonacisté podle informací iDNES.cz pro Dukea raut.

Restaurace Černý orel v ulici U Lužického semináře v Praze

V této restauraci nedaleko Karlova mostu neonacisté s Davidem Dukem seděli.

Akci hlídali členové tvrdého jádra Národního odporu, u zatýkání musela asistovat i speciální zásahová jednotka. Policisté pro Dukea přijeli ve čtyřech autech.

Před policejní služebnou v Praze na Letné, kam kriminalisté amerického "apoštola rasismu" odvezli, se shromáždila asi desítka jeho příznivců, kterým ho policie odvedla od večeře. Po dvacáté hodině jich tam reportér iDNES.cz napočítal asi dvacet.

Ve 21:30 vyšel z policejní služebny advokát Kolja Kubíček, který Dukea spolu se Slámovou zastupuje. Novinářům řekl, že na bývalého šéfa hnutí Ku-Klux-Klan chce vyšetřovatel uvalit vazbu. Důvody prý sám zcela nechápe, ale souvisí s propagací jeho knihy.

Po 22:30 byl Duke převezen z policejní stanice do cely předběžného zadržení. Eskorta vyjela ze stanice bočním východem, Mikulovský to vysvětlil strachem o její bezpečnost.

Filip Vávra se členy Národního odporu před policejní služebnou v Praze na Letné.

V pozadí v modré košili a černé vestě stojí Filip Vávra, který zorganizoval návštěvu Davida Dukea v Česku.

Americký hlasatel rasismu Duke přijel včera večer, hranice zřejmě přejel autem. Do schengenského prostoru nejspíš vstoupil na některém z evropských letišť.

Policie tuto informaci odmítla komentovat, její mluvčí Ján Mikulovský pouze uvedl, že Dukeův pohyb monitorují. - čtěte Světoznámý rasista Duke přijel do Česka, sleduje ho policie

Do Česka ho pozval Filip Vávra, bývalý vůdce Národního odporu. Toho dnes policisté nezatkli. Dukeovi původně zajistil tři přednášky, jednu pro studenty Univerzity Karlovy, další dvě pro veřejnost v Praze a Brně.


David Ernest Duke

David DukeV USA je znám svými rasistickými a antisemitskými postoji. Patří mezi popírače holokaustu. Od mládí protestoval proti zrovnoprávňování černochů. V 70. letech založil a vedl jednu z odnoží Ku-Klux-Klanu.

Jeho politické názory vystihuje jeho aforismus: "Míchání ras v širším měřítku je genocida." Za otevřeně rasistické názory ho ve Spojených státech nikdo nikdy nepotrestal. V roce 2002 ho ale soud poslal na 15 měsíců do vězení za daňový únik. Nejvíce Dukea proslavily jeho knihy. V roce 1998 vydal Moje probuzení a o čtyři roky později Židovský rasismus. Ve svých pracích propaguje názor, že mezi rasami existují podstatné rozdíly.

Na studiích se zapojil do protestů proti odbourávání segregačních zákonů a na jednu z demonstrací přišel v roce 1970 v nacistické uniformě. O čtyři roky později zformoval Rytíře Ku-Klux-Klanu. V roce 1980 odešel a založil si Asociaci pro vývoj bílých lidí.

V 80. letech se Duke pokusil proniknout do politiky, což se mu povedlo v roce 1989, kdy se dostal do louisianské Sněmovny reprezentantů. Duke kandidoval také na guvernéra Louisiany a zúčastnil se i demokratických prezidentských primárek, nikdy však neuspěl.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Nejlepší videa na Revue