Ozbrojenec z Talibanu s obyvateli pákistánské oblasti Buner (23. dubna 2009)

Ozbrojenec z Talibanu s obyvateli pákistánské oblasti Buner (23. dubna 2009) | foto: Profimedia.cz

Talibanští vůdci zaveleli k odchodu ze zabrané části Pákistánu

  • 11
Ozbrojenci z hnutí Taliban dostali od svých vůdců rozkaz: Stáhněte se z oblasti Buner. Region vzdálený jen sto kilometrů od metropole Islámábádu tento týden ovládla zhruba stovka militantů, kteří tam chtějí "kázat islám". Vláda kvůli nim do Buneru poslala polovojenské jednotky.

"Náš vůdce nařídil, že se má Taliban okamžitě z Buneru stáhnout," řekl mluvčí hnutí Muslim Chán agentuře Reuters s tím, že v oblasti je zhruba stovka bojovníků hnutí. Podotkl, že talibanci budou z oblasti pryč do soboty.

Ozbrojenci se "roztáhli" do dalšího regionu necelý týden poté, co Taliban se souhlasem vlády zavedl právo šaría v údolí Svát. "Přišli jsme sem pouze kázat islám," řekl ve středu jeden z talibanských lídrů Movlána Mohamed Chálíl pákistánské televizi. Muslim Chán řekl televizi BBC, že militanti přišli do Buneru z údolí Svát v rámci "gesta solidarity" s místními spolubojovníky.

Delegace Talibanu a duchovní vůdce, který dojednal s vládou mírovou dohodu, dnes vyrazili podle televize BBC do Buneru, aby na stáhnutí militantů dohlédli. Pákistánská televize Express TV přes den živě vysílala, jak maskovaní ozbrojenci nakládají vozy a odjíždí zřejmě zpět do údolí Svát.


Zatím není jasné, proč se vlastně Taliban začal stahovat. Pákistánská armáda tam včera vyslala na tři sta mužů, měli dohlížet hlavně na vládní budovy. Muslim Chán odmítl jako důvod tlak vlády nebo dohodu s úřady.

Korespondent britské televize v Islámábádu naznačil, že okolnosti Talibanu v současné době moc nepřejí. Ozbrojenci jsou prý pod tlakem a mezi lidmi i politiky roste přesvědčení, že by se proti nim mělo zasáhnout silou. Sympatie s hnutím mezi místními prý klesá od doby, kdy byly vysílány záběry mladé dívky z údolí Svát, která byla za trest bičována.

Taliban zabral další kus Pákistánu

Šéfka diplomacie USA Clintonová mluví o smrtelné hrozbě

Podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové je vývoj v Pákistánu existenciální hrozbou pro celý svět. Vláda v Islámábádu je podle ní slabá a zemi reálně hrozí, že padne do rukou teroristů. Clintonová to řekla při slyšení před sněmovním zahraničním výborem.

"Situace v Pákistánu je smrtelnou hrozbou pro bezpečnost naší země i světa," prohlásila. "Myslím, že nesmíme podceňovat vážnost této existenciální hrozby." Pákistán je jaderná velmoc a tamní politická nestabilita vzbuzuje na Západě obavy. Pokud by islámští radikálové převzali vládu nad Pákistánem, získali by značný nukleární arzenál.

Američané kritizují pákistánskou vládu, že výměnou za klid zbraní povolila Talibanu zavedení šaríi v údolí Svát. Pákistánský velvyslanec ve Washingtonu Husajn Hakkání se ale ohradil, jde prý o podobný druh smlouvy, jaké uzavírá americká armáda v Iráku s místními vůdci, aby se zbavila militantů a zastavila násilnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video