Freddie Mac | foto: Profimedia.cz

Finanční šéf agentury Freddie Mac spáchal sebevraždu

  • 33
Úřadující finanční ředitel americké hypoteční agentury Freddie Mac David Kellermann byl dnes nalezen oběšený ve sklepě svého domu ve Virginii. Policie nyní vyšetřuje, z jakého důvodu mohl Kellermann sebevraždu spáchat. Podle policejní zprávy se nejedná o cizí zavinění.

Policie byla přivolána dvě minuty před pátou hodinou ranní a nasměrována přímo do sklepa, kde jednačtyřicetiletého muže našla jeho žena. David Kellermann

"Nebudeme spekulovat o důvodu sebevraždy. Počkáme, jaké výsledky přinese policejní lékařské vyšetření," uvedl mluvčí policejního okrsku Fairfax Eddy Azcarate.

"Tělo bylo odvezeno policejnímu lékaři. Nepředpokládáme, že smrt zavinil někdo jiný," dodal.  

"Byl to inteligentní muž, který profesně rychle stoupal. Lidé se rádi pohybovali v jeho blízkosti. To není něco, co je možné říci o všech zde," řekl bývalý manažer agentury Freddie Mac, který znal Kellermanna. Ostatní pracovníci, které nyní policie vyslýchá, jsou smrtí svého kolegy šokováni.

Freddie prodělala 24 miliard dolarů

Freddie Mac loni ve čtvrtém čtvrtletí prodělala 23,9 miliardy dolarů (přes 500 miliard korun) po ztrátě 25,3 miliardy dolarů ve třetím čtvrtletí. Hlavní kontrolu nad společností v srpnu 2008 převzala vláda. - čtěte Freddie Mac prodělala 24 miliard dolarů a žádá pomoc státu

Kellermannova smrt je tak pro Freddie Mac dalším tvrdým úderem. Ředitel společnosti David Moffet rezignoval minulý měsíc. Kellermann byl finančním ředitelem jmenován v srpnu, kdy po vládním převzetí rezignoval Anthony "Buddy" Piszel. 

David Kellermann se staral o finanční kontrolu firmy, výroční zprávy a dohlížel na rozpočet a plánování firmy. Ve společnosti pracoval více než 16 let.

Video z místa činu (v angličtině)

Koho "zabila" krize

25. září 2008 - Kirk Stephenson (47), šéf firmy soukromého kapitálu Olivant, si vyjel 30 kilometrů na západ od Londýna, počkal na přijíždějící rychlík a pak vkročil na koleje. Investoval do akcií švýcarské banky UBS a svěřil je americké bance Lehman Brothers. Ta padla.

4. prosince 2008 - Tělo Alexe Widmera (52), generálního ředitele velké švýcarské banky Julius Bär, nalezla policie nedaleko jeho domu v Badenu.

Švýcar šéfoval v Curychu jedné z největších bank zaměřených na bohaté klienty, ta předloni vykázala ztrátu. Od začátku roku 2008 do prosince klesly akcie banky na švýcarské burze o 60 procent.

23. prosince 2008 - Thierryho de la Villehucheta (65), šéfa investiční firmy Acces International Advisors, našli u pracovního stolu s podřezanými zápěstími a skleničkou léků. V nedávno odhaleném "letadle", ve fondu podvodníka Bernarda Madoffa, utopil 1,4 miliardy dolarů.

6. ledna 2009 - Adolf Merckle (74), německý miliardář, spoluvlastník HeidelbergCement či výrobce generik Ratiopharm, skočil pod vlak. Banka požadovala doplnění záruk nebo splacení úvěrů, hrozil mu prodej firem. Prodělal také na spekulacích s akciemi VW.

6. ledna 2009 - Jen několik hodin po něm se k podobnému kroku rozhodl také americký realitní magnát Steven Good (52), který si v lesích poblíž Chicaga prostřelil hlavu ve svém jaguáru. Good byl šéfem firmy Sheldon Good & Co., která se zabývala aukcemi nemovitostí. Ty především v USA zaznamenaly prudký pokles poté, co praskla takzvaná realitní bublina.

9. ledna 2009 - Pákistánský obchodník (60), který stál v čele několika stavebních firem, zdrcený dopadem finanční krize na jeho projekty si prořízl hrdlo elektrickou pilou ve svém domově v jednom ze Spojených arabských emirátů jménem Šardžá. Jeho jméno nebylo zveřejněno.

16. ledna 2009 - Tělo obchodníka Sergeje Poljakova (56), který spoluvlastnil síť luxusních obchodů, bylo objeveno v Nižním Novgorodu v místnosti vedle jeho obchodu. Před oběšením zanechal dopis s motivem činu, kterým byly velké dluhy v bankách.

Zdroj: ČTK