Češi opustili v Afghánistánu Brity přímo v boji

  • 1922
Česká jednotka speciálních operací SOG nechala v Afghánistánu na holičkách své spojence. Na rozkaz velení vojáci opustili britské kolegy přímo v akci, protože byla "nebezpečná". Ministerstvo obrany je znepokojeno a přemýšlí o rozpuštění jednotky. Ze svého velení a nejasných kompetencí jsou nešťastní i členové SOG.

Zdálo se, že afghánští rebelové, kteří obsadili stavení v zalesněném ohybu řeky, to mají už spočítané. Britská a česká speciální jednotka vojenské policie se k jejich opevněnému místu potajmu přibližovala a rozdělovala si úkoly.

"Musíte vyčistit údolí před námi a pak zaútočíme," požádal naše vojáky britský velitel.

Jenomže následovalo něco, s čím nepočítal. Český velitel mu oznámil: "Do toho nejdeme, je to nebezpečné."

Jak řekl, tak se stalo – česká jednotka speciálních operací SOG (nejedná se o spojenci ceněnou prostějovskou speciální jednotku) nasedla do vozidel a vrátila se na základnu.

Jindy bylo odmítnutí jít do akce zdůvodněno argumentem, že úkol, který měl SOG splnit, se neslučuje s jeho posláním.

Averze Britů, jimž byli Češi podřízeni, se vyhrotila v době, kdy jim velení SOG oznámilo: Nepočítejte s námi, protože si část jednotky vybírá dovolenou a nebudeme kvůli tomu bojeschopní.

Korunu všemu pak dala nevinná procházka jednoho z českých generálů ulicemi Kábulu. Když ho totiž míjel britský důstojník, tak od plic zanadával: "K čertu s českou armádou."

Pobouřený generál žádal vysvětlení. Poté se dozvěděl pravou příčinu výhrad od Brita.

"O účinkování této jednotky se dozvídám informace, z nichž se jen těžko vzpamatovávám. Poškozuje to kredit armády," říká ministryně obrany Vlasta Parkanová. Příčiny selhání některých velitelů už vyšetřuje
její inspekce.

Znechucený voják SOG vrátí ocenění

Praporčík J. S. odjížděl do Afghánistánu s iluzemi, že bude jako špičkový odborník pomáhat spojencům v boji proti teroristům. Teď je znechucený.

"Vznikaly o nás filmy, dělali z nás hrdiny, politici se předháněli, aby se s námi vyfotili. A najednou jsme gauneři, o nichž je nejlépe mlčet, protože nás velitelé v Afghánistánu proti naší vůli odvolali z boje?" stěžuje si voják ze speciální jednotky vojenské policie (SOG).

Praporčík už se rozhodl – ministryni obrany Vlastě Parkanové vrátí Záslužný kříž, který po návratu z války dostal. V české armádě to ještě nikdo neudělal. Vrátit vyznamenání chtějí i další.

"Tuhle nebetyčnou ostudu si budeme u Britů léta žehlit. Jinak vynikající kredit české armády v Afghánistánu to neuvěřitelně poškodilo," říká o problémech SOG jeden z blízkých spolupracovníků ministryně Parkanové.

Ta dokonce řekla, že nekompetentnost některých velitelů patří k tomu nejhoršímu, co ve svém úřadu zažila.

Speciálně vycvičení muži se stali obyčejnými strážci

Britové přitom o spolupráci s mimořádně kvalitně vyzbrojenou jednotkou zpočátku velmi stáli. Když je však Češi několikrát nechali na holičkách, rychle vystřízlivěli a své kolegy raději přenechali Dánům. Ti pak speciálně cvičené české vojáky používali jako obyčejné strážné či jako ochranku pro humanitární pracovníky.

Jsou tedy čeští vojáci zbabělci, kteří utíkají z boje? Vojáci uznávají, že si u britského velení vysloužili nedůvěru po zásluze. Přičítají to především chybějícím "pravidlům hry", podle nichž má speciální jednotka v Afghánistánu fungovat. Není totiž jasné, zda má být nasazována jen na zvláštní akce proti teroristům, nebo i střežit základny.

"Neustálé dohadování, jaké úkoly máme vlastně plnit a jaké ne, vyústilo v několika případech k odchodu z boje a v nedůvěru velení britské divize, pod niž jsme spadali," přiznává jeden z vojáků, který se rozhodl vrátit medaile.

"Jen proto se mohly v Afghánistánu odehrát pro českou armádu zcela ostudné a diskreditující scény," dodává.

Podle Parkanové je skandál důvod, aby vojenská policie provedla personální změny. Mluví se o odvolání velitele jednotky Petra Krčmáře, který však považuje obvinění za účelová a říká, že mají vést jen k rozpuštění jednotky.

"Odmítám tvrzení, že jsme v Afghánistánu nic neudělali," říká Krčmář. 

Jedná se o budoucnosti jednotky. Skončí?

Jeden jasný úkol už velení armády má: do konce května předložit vizi, jak budou speciální jednotky armády v budoucnu vypadat.

Kořeny nynější aféry sahají až do roku 2001, kdy ministr obrany Jaroslav Tvrdík SOG založil. Svědčí o tom fakt, že se nový velitel vojenské policie Vladimír Ložek snaží až po sedmi letech o to, aby speciální jednotka měla vůbec oporu v zákonech.

Ložek věří, že se mu nakonec podaří rozklíženou jednotku stmelit. I proto prý s vojáky, kteří už v Afghánistánu nesouhlasili s problematickým účinkováním SOG, diskutuje o tom, jak se vrátit na špičku.

Lze to říci i slovy člena inspekce ministryně, která selhání v Afghánistánu prošetřuje: "Jednotka upadla do marasmu. Pracují v ní ale skvělí vojáci, po nichž by okamžitě sáhl velitel prostějovských speciálních sil i šéf policejní protiteroristické jednotky URNA."

Rozpustili byste elitní jednotku, která v boji opustila britské kolegy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 10. května 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 16104

NE
NE 2420


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video