Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Jak si poradit s pěstováním paprik

Pěstování paprik má svá pravidla. Pokud se dodrží, úroda se povede. Jan Meisl, autor obří stejnojmenné odrůdy, prozradí vlastní fígle.

Tajemství velkých paprik

Před 25 lety zkřížil Jan Meisl velkou zelenou a chutnou červenou papriku - a výsledek vážící 40 dkg byl na světě. Aby se to povedlo i vám, je potřeba silně opylovaná rostlina. Proto nezapomeňte ve skleníku pravidelně větrat. Nejenže se dočkáte velkých paprik, ale také zabráníte vzniku plísní.

Jan Meisl věnoval křížení jednotlivých odrůd paprik celý život. Nakonec se mu podařilo vypěstovat speciální odrůdu, kde jediný plod váží téměř půl kila. Paprika navíc chutná tak, že se o semínka lidé v zahradnictvích perou. "To víte, měl jsem hodně dětí a musel jsem je nějak nakrmit," říká s nadsázkou.

Pravidla pro pěstování se ale u jednotlivých odrůd  podle něho příliš neliší, platí obecně pro všechny. Potřebují teplo, vlhko a ochranu před škůdci.

Paprik existují stovky odrůd. Liší se velikostí, barvou i tvarem plodu. Kromě klasické zelené, červené a žluté papriky najdete také zbarvenou do tmavě fialové až černé. Vybrat si můžete trojúhelníkovou, obdélníkovou či čtvercovou papriku.

Jelikož se v nejbližších dnech očekává definitivní zlom k teplému počasí, nahrává to k výsadbě na zahradu. Pilní pěstitelé si už během února a března předpěstovali vlastní sazenice. Kdo je nemá, nemusí zoufat. V zahradnictvích je sežene za pár korun.

Všechny odrůdy potřebují jediné - teplo a vlhko. Skleník nebo fóliovník je tedy ideálním prostředím k jejich pěstování. Některé odrůdy ale lze pěstovat i venku. To je případ paprik s tenkou dužninou, které nejsou tak choulostivé. Naproti tomu silně dužnaté papriky se bez skleníku a bez pravidelné zálivky neobejdou.

Teplo = papriky ven

Pro ty, kdo si vypěstovali vlastní sazenice nebo koupili předpěstované papriky, začíná venkovní práce až nyní. "Není ale dobré papriky sázet hned. Je lepší nechat je venku týden v truhlíku, aby se trochu otužily," radí Jan Meisl.

Vykopejte stružky (dvojřádky) - vždy dva řádky ve vzdálenosti 40 cm, pak 80 cm mezera a další dvojřádek. Všechny je řádně prolijte vodou, vláha by měla dosahovat asi 40 cm hluboko. Dobrý start paprik podpoří hnůj a kombinované hnojivo. V jednom řádku umístěte rostliny po 35 cm. Sázejte je střídavě "cikcak" tak, aby v mezeře mezi dvěma paprikami byla jedna rostlina z druhého řádku. Až vyrostou, budou se papriky svými korunami podpírat.

Jan Meisl přidává svůj tip: "Vždy utrhnu první květ nebo papričku. Má totiž tendenci vyrůst hodně velká a bere si pro sebe moc živin. Když ji obětuji, energie je dost i pro ostatní a papriky rostou větší." Dále doporučuje očistit spodní polovinu kmene a přisypat asi 8 cm zeminy. Paprice zesílí kmen a zhoustnou jí kořeny.

Kdy papriky přihnojovat

Chutné papriky se neobejdou bez živin navíc. Nevyplatí se ale přidat velké množství hnojiva hned při sadbě nebo přidávat hnojivo bezmyšlenkovitě každý týden. Pro začátek určitě přidejte hnůj nebo hnojivo Cererit, pak se orientujte podle rostliny. Sama si řekne, kolik hnojiva potřebuje. Jan Meisl zná jednoduchou metodu, jak to zjistit. "Paprika, které nic nechybí, má rovné, sytě zelené listy. Když je ale její list malý a žlutavý, přidáme paprice hnojivo. Naopak zkrabatělý až kudrnatý list značí, že už je hnojiva příliš."

Plíseň a škůdci

Při pěstování dejte pozor na suchou plíseň, která se projevuje hnědnutím až zčernáním listů. To značí, že rostliny mají nedostatek vápníku. Plísni předejdete, pokud v létě přisypete k záhonu vápenec. Když už plíseň papriky napadla, zkuste rostlinu k večeru postříkat například přípravkem Kalkosol 25.

Papriky jsou oblíbeným terčem různých škůdců - třásněnky, mšice nebo svinušky. Tyto organismy ničí rostliny, ale i přenášejí virózy. Pak vyroste místo 30dkg papriky šestkrát menší plod.

I u pěstování paprik platí, že prevencí předejdete rozmnožení různých škůdců. Pokud je objevíte jen na pár rostlinách, zastavíte je včas. "Obracím listy jednou za dva dny, abych zjistil, zda nejsou napadeny. Díky pravidelné kontrole aplikuji postřik třeba jen dvakrát do roka," říká pan Meisl.

Jak celé pěstování začíná

Chcete zkusit příští rok pěstování paprik už od semínek? Pak musíte začít s přípravou už první únorový týden. Namočte na jeden den semínka do vlažné vody, díky tomu porostou rychleji. Další den semínka vyjměte a osušte. Do bedýnky přidejte asi pěticentimetrovou vrstvu substrátu s pískem nebo perlitem, upěchujte do roviny a pokládejte semínka asi 1,5 cm od sebe. Poté je zasypte stejnou směsí zhruba do výše 1 cm a zalijte vlažnou vodou. Doporučuje se aplikovat prostředek proti houbám, které se mohou v rašelině vytvořit (např. Pervicur).

Bedýnku umístěte na radiátor, pod nějž vložte fólii, aby voda při zalévaní nekapala na koberec. Přehoďte přes bedýnku papír nebo netkanou fólii tak, aby semínka mohla vyklíčit a rostlinky vyrůst aspoň 10 cm do výšky. První týden udržujte teplotu zeminy kolem 30 stupňů Celsia. Pro přesnost použijte teploměr - profukující okna paprikám skutečně nesvědčí. Až vyrostou sazenice až k papíru či fólii, odstraňte tuto zábranu, aby mohly pokračovat v růstu. Substrát zalévejte podle potřeby, neměl by být příliš vlhký, aby rostlinám neuhnívaly kořeny. 

Až sazeničky vyrostou do výšky okolo 30 cm, řádně prokoření a získají pevný kmen, můžete je přesadit do truhlíku s lepší zeminou (nejlépe s příměsí humusu). Ideální vzdálenost sazeniček je 5 x 5 cm. Blízkost paprik způsobí, že se budou rostliny rychleji hnát nahoru za sluníčkem a vyrostou.

Autoři:
  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Vyfoťte svou zahradu a sdílejte její příběh. Rozdáme pomocníky za sto tisíc

24. dubna 2024

Mít možnost opečovávat svůj vlastní kousek země nebo něco pěstovat alespoň na terase, dvorku či...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...