Na neonacisty si počkali antifašisté. Policie jim ale zabránila napadnout pochod rasistů.. | foto: David Neff, MAFRA

Pochod neonacistů Ústím stál plátce daní nejméně šest milionů

  • 148
Náklady na sobotní bezpečnostní opatření v Ústí nad Labem policie odhadla minimálně na šest milionů korun. Pochodem svolaným organizací Autonomní nacionalisté si zhruba 500 pravicových extremistů údajně připomenulo oběti bombardování města z dubna 1945.

Město podle mluvčího Milana Knotka náklady zatím vyčíslené nemá. Celkem nasadila policie v Ústí nad Labem více než 1 400 policistů, z toho zhruba 900 těžkooděnců a příslušníků zásahových jednotek. V pohotovosti byla i vodní děla, obrněné transportéry a další technika.

Pochod se obešel bez zranění, policisté předvedli 15 lidí. Podle mluvčí severočeské policie Jany Matonohové se nyní pečlivě zkoumají záznamy pořízené během akce. Těžkooděnci z trasy pochodu vytlačili zhruba 200 lidí, kteří u hotelu Vladimir proti pochodu protestovali.

Předchozí policejní manévry kvůli loňským dvěma říjnovým a jedné listopadové akci pravicových radikálů v Litvínově vyčíslily policie a tamější radnice zhruba na 40 milionů korun.

Neonacisté pochodovali Ústím

Policie bránila jejich střetu s anarchisty a antifašisty

Organizace Autonomní nacionalisté, která sobotní pochod svolala, o víkendu zveřejnila na svých internetových stránkách identitu některých lidí, kteří se angažovali v iniciativě V Ústí neonacisty nechceme. Kromě jejich jmen, fotografií či životopisných údajů je u některých uvedena i adresa jejich bydliště, pracoviště nebo jejich telefonní číslo.

Jeden z hlavních představitelů iniciativy Miroslav Brož z organizace Člověk v tísni uvedl, že zveřejnění údajů považuje za pokus o zastrašení. Podle něho to svědčí o metodách, které pravicoví extremisté používají. Dodal, že mu nezbývá než spoléhat na to, že ho policie a další bezpečnostní složky před případnou odvetou extremistů ochrání.

Opilí radikálové napadli mladíka

Zaútočili na něj cestou z Ústí, chtěli mu urvat náušnice

Ústecký historik Václav Houfek, který se v iniciativě také angažoval, tvrdí, že s něčím podobným se dalo počítat. "Vlastně mě těší, že mě nemají rádi," uvedl. Dodal, že na policii se s žádostí o ochranu obracet nebude, protože podle něho jedinou možností by bylo nechat si přidělit neustálou ochranu.

Metodu zveřejnění jmen a fotografií používají jak pravicoví extremisté, tak i jejich levicoví odpůrci. Jména českých neonacistů lze najít třeba na některých anarchistických stránkách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video