Neonacisté prošli Ústím nad Labem, policie zatýkala jejich odpůrce

  • 2179
Ústím nad Labem mašírovaly asi tři stovky neonacistů, údajně šlo o pietní akci za oběti 2. světové války. Řečníci v projevech označili spojenecké vojáky za bestie v kokpitech, kteří bojovali za takzvanou demokracii a takzvaný mír. Policie zabránila antifašistům, aby extremisty napadli.

Ochránci lidských práv předem upozorňovali, že extremisté v Ústí nad Labem spíše oslavovali 120. výročí narození Adolfa Hitlera, než uctívali památku mrtvých při náletech na město v roce 1945.

Rasisté se shromáždili v centru města na Lidickém náměstí a odtud po 21. hodině vyrazili se zapálenými svíčkami na pochod městem. Ve 22:30 se na stejné místo vrátili.

Ústím nad Labem šli neonacisté. V rukou nesli například i vlajku nacistické Třetí říše.

Policie očekávala příjezd přibližně pěti stovek lidí z Česka i Německa. Pozvali je Adam Berčík z Ústí nad Labem a Jiří Engelhart z Jílového u Děčína.

On-line reportáž

Akci radikálů sledujte minutu po minutě

Berčík účastníky demonstrace vyzval k dodržování veřejného pořádku, zakázal během ní pít a kouřit.

V projevech, se kterými vystoupili neonacisté z Česka, Slovenska, Německa a Maďarska, řečníci odsoudili spojenecké bombardování měst nacistické Třetí říše a vyzvali ke společnému boji za sjednocení evropských národů.

Organizátor Adam Berčík pro MF DNES

"Na to že to byl první ročník, jsem s výsledkem spokojený. Příští rok na pochod navážeme, chceme založit určitou tradici."

V čele průvodu šel místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb. Vidět v něm byly i další známé tváře z neonacistického hnutí - Jiří Švehlík, Filip Vávra nebo Jiří Bunda.

U hotelu Vladimír na rasisty čekaly asi dvě stovky antifašistů. Policie jim zabránila v napadení skupiny neonacistů, podle některých zdrojů jim však bránila také ve vyjádření poklidného protestu. Došlo k několika potyčkám, které skončily zatčením několika antifašistů a zraněním dalších.

"Policie musela antifašisty oddělit od nacionalistů, protože neměli žádné shromáždění povoleno," vysvětlila iDNES.cz mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová.

Neonacisté v Ústí nad Labem

Podle reportérky MF DNES byly ulice v centru Ústí celý den jako po vymření, některé obchody zůstaly zavřené. Město přerušilo provoz hromadné dopravy. Na přístupových cestách od včerejška hlídkovali policisté a kontrovali auta.

Na nádraží v Ústí nad Labem byli strážníci a policisté již od sedmi ráno a každý, kdo sem dorazil, se musel prokázat legitimací. Díky důkladným kontrolám odhalili policisté spoustu zbraní - nože, baseballové pálky, násady, plynové pistole.

Neznámý člověk policii oznámil, že ve vlaku z Mostu viděl černě oblečeného muže s batohem plným pyrotechniky. "Ověřujeme to a toho člověka hledáme," řekla Hrubešová.

Trasa pochodu neonacistů Ústí nad Labem.

Trasa pochodu neonacistů.

Jedna skupina neonacistů se pokusila proniknout na romské sídliště Předlice, ale policie jim v tom zabránila, uvedla Česká televize.

Neonacistům se nepostavili žádní místní. Ústecký magistrát je totiž vyzval, aby se v sobotu večer v centru města neukazovali.

Šéf bezpečnostního opatření Oldřich Zeman vyjádřil během dne obavy, aby se o střet nepokusili severočeští Romové. Pravicoví extremisté je po obědě provokovali o několik kilometrů dál, v Krupce u Teplic.

Ústí nad Labem - opevňování obchodů a výloh na trase pochodu neonacistů. (18. dubna 2009)

Skupina asi čtyřiceti příznivců Dělnické strany táhla městem, příznivci mávali prapory se znakem DS a rozdávali noviny. 

Musíme je podpořit, znělo městem

Někteří z místních se k nim přidali, další přijeli i z Teplic nebo Mostu. "Musíme je podpořit, situace tady už je neúnosná," řekli obyvatelé Krupky reportérce MF DNES.

Ministr pro lidská práva a menšiny v demisi Michael Kocáb hovoří s obyvateli Krupky. (18. dubna 2009)

Do Krupky dorazil ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb. Extremisté na něj pokřikovali, ať se před nimi neschovává. Kocáb chvíli diskutoval s Romy a poté odjel.

Demonstranti nejdřív mířili k místnímu sídlišti Maršov, kde žijí hlavně problémoví obyvatelé. Policie jim v tom však zabránila, nechala je dojít jen k místnímu obchodnímu centru Delta, který je nedaleko.

Podle teplické policejní mluvčí Ilony Novotné se několik demonstrantů pokusilo dostat na sídliště jinou cestou, zabránili jim v tom však dva místní obyvatelé. Na místo musela dorazit i policie, která rovnou jednoho demonstranta zatkla. Měl u sebe nože a mačety.

U obchodního centra se mezitím vytvořil dav asi stovky Romů. Na jejich straně byla i skupina asi deseti lidí, kteří mávali transparentem s nápisem Antifašistická akce. 

Nepokoje v obci Krupka. (18. dubna 2009)

Policii přijela na pomoc další dvě auta těžkooděnců, celkem bylo na místě připraveno nejméně sto strážců zákona.

Měli za úkol od sebe oddělit obě skupiny. Romové se podle reportérky pokoušeli provokovat. Zůstávali však za kordonem těžkooděnců. Příznivci Dělnické strany se mezi tím chystali k plánovaným projevům.

Podívejte se na video

Policisté kontrolují přijíždějící do Ústí nad Labem

Mohutné přípravy

Z centra Ústí nad Labem už v pátek zmizely odpadkové koše, stavební materiál a vše, co by mohlo sloužit jako zbraně. Radnice Ústečany vyzývá, aby zůstali doma nebo z města raději odjeli.

Bezpečnostní opatření v centru Ústí nad Labem. (18. dubna 2009)

, , ,

Video