Jaro nedávno začalo a už panuje stupeň tři aktivity klíšťat. | foto: shutterstock.com

Mrazy klíšťatům neublížily, vylézají jich teď spousty

  • 147
Ještě loni a předloni "sváděli" odborníci masivní výskyt klíšťat v českých lesích na mírné zimy. Tentokrát byla zima dlouhá a tuhá. Jenže klíšťat je snad ještě víc. Padla tak jedna ze zavedených tezí. Klíšťatům zřejmě pomohl přežít sníh, který je uchránil před mrazy. Jejich nástup je razantní.

Hygienici zaznamenávají první případy klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy, nemocí, které klíšťata přenášejí, o celý měsíc dřív než loni.

"Lidé využili teplých jarních dní k výletům do přírody a už jsou první infikovaní. Klíšťat je hodně," říká Dagmar Hulínská, vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymskou boreliózu.

Státní zdravotní ústav, který začal na svých webových stránkách zveřejňovat předpověď aktivity klíštěte, už hlásí stupeň tři (z pěti možných). Při středním stupni lékaři radí použít repelent, nesedat a nelehat si v trávě a vůbec nevstupovat do křoví.

Škůdců bude moc. Přibývá i slimáků a myší

Leccos se dalo vypozorovat už na polích, když roztál sníh. V promáčené půdě se náhle objevilo plno myších chodbiček. Díky silné sněhové pokrývce hlodavci přežili. A s nimi i klíšťata, komáři, vosy nebo slimáci.

"Teploty v zimě zase nebyly tak nízké, v průměru kolem minus deseti, a co se schovalo pod sníh, tak přežilo. Domnívám se, že po takovéhle zimě bude všeho tak akorát," říká Jaroslav Smrž z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Teploty, které odpoledne převyšují dvacet stupňů Celsia, letos už probudily hady, kteří mají podle pranostiky vylézat až 24. dubna, na sv. Jiří. Vysoké teploty svědčí i škůdcům, třeba lýkožroutům smrkovým.

"Začíná vylétávat kůrovec, což je obvyklé až na přelomu dubna a května," říká ředitel libereckých Lesů České republiky Ludvík Řičář.

SMS zdarma

Pokud si objednáte aktuální SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

Na Břeclavsku a Hodonínsku už začali hygienici dokonce s postřiky proti komárům. A v přesile budou letos zřejmě také slimáci, kteří jsou jednou z největších hrozeb pro evropskou přírodu. Podle zprávy o stavu životního prostředí v Evropě 2009 se musí vynakládat přes deset miliard eur ročně na kontrolu a pokrytí škod napáchaných těmito druhy.

"Nemají žádného predátora," upozorňuje Smrž.

Vakcína na boreliózu se nerýsuje

Lidské zdraví je bezprostředně ohroženo infikovanými klíšťaty, které přenášejí encefalitidu a lymskou boreliózu. Zatímco první nákaze se dá předejít očkováním, vakcína na lymskou boreliózu nebude v nejbližších letech zřejmě k dostání.

"Původní americká vakcína nebyla v Česku použita, i když byla zkoušena. Stáhli ji později i ve Spojených státech," říká šéfka Národní referenční laboratoře pro lymskou boreliózu Dagmar Hulínská.

Dobře nedopadla ani dvouletá studie odborníků z Česka a severní Evropy.

"Bylo vybráno několik kandidátů, ale žádný nebyl natolik vyhovující, aby začal klinický výzkum. Dokonce nebyla dokončena ani studie na zvířatech," říká Hůlová.

Zato psi se proti borelióze běžně očkují. "Zvířecí vakcína je vyrobena z celých těl borelií. U psů se dá použít, protože žijí krátkodobě. Kdyby se naočkoval člověk, jeho tělo by se po letech mohlo začít bránit proti vlastním bílkovinám, třeba nervovým vláknům," vysvětlila Hulínská.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video