VIDEOTEST: Vytápění skleníku pomocí PET lahví – sluneční energie v praxi

  • 26
Podle některých návodů lze v přechodné roční době vytápět skleník tak, že se dovnitř naskládá "baterie" PET lahví naplněných vodou. Během teplého dne se voda ohřeje a v noci se teplo uvolňuje a "vyhání semínka" z půdy ven. Teoreticky se zdá, že je vše v pořádku. Funguje ale tento recept i v praxi? Podle našeho testu ne.

Každý amatérský zahradník v internetových diskusích lačně sáhne po vychytávkách, které uspoří energii a zároveň zrychlí přípravu sadby na sezonu. I nám se líbil jednoduchý a laciný návod, jak zadarmo získat energii z intenzivního jarního sluníčka. Tento recept buď nefunguje, anebo jsme postupovali nesprávně.

Změřili jsme teplotu ve skleníku v půl osmé ráno. Pak jsme naskládali do skleníku osm balení minerálek a změřili teplotu druhý den ve stejnou dobu. Naměřili jsme stejnou teplotu. Náš pokus zkrachoval.

Jak to umějí druzí

Odvětrání"Dvoulitrové PET lahve jsem poskládal do ‚balení‘ po 8 kusech (3+2+3), spojil hnědou izolepou po obvodu, takže uprostřed balení je jedna PET vynechaná. Ve skleníku v uličce jsem zatloukl tyčku a balení jsem navlékl volným místem uprostřed na tu tyčku. Mám skleníček 4 x 3 m. Na výšku 2,2 m umístím 7 balení nad sebe (kvůli úspoře místa). Horní konec tyčky pak přichytím ke konstrukci skleníku, aby celá ‚věž‘ nespadla. Ve skleníku mám dvě takové ‚věže‘. Když vysázím papriky, položím do meziřádků další PET s Malý skleníček určený k experimentuvodou. Už to mám 3 roky v provozu, napřed jsem tomu sám nevěřil, ale postupně jsem zrušil přitápění," píše anonymní diskutující.

"Náš" skleník byl menší a nižší, měl rozměry asi 2,5 x 3 metry, na výšku sotva 180 centimetrů v nejvyšším bodě, proto jsme počítali s tím, že bude stačit menší množství tekutiny.

Jak jsme testovali my

Lis na láhveDiskuse tvrdí, že je možné použít obyčejnou vodu, někteří z diskutérů nabízejí i zlepšovák: obarvit vodu trochou školní tuše. Tmavá voda totiž lépe přijímá teplo. Aby se voda nekazila a nebylo třeba vodu měnit, doporučuje se do lahve kápnout trochu běžného dezinfekčního prostředku, jaký se používá v domácnosti.

Tuto možnost jsme neměli. Nedali jsme dohromady dost prázdných PET lahví, místo toho jsme udělali trochu větší víkendový nákup a použili jsme osm balíků minerálek, což do miniaturního skleníku podle našeho mínění mělo odpovídat doporučovaným množstvím.

Teplota v podvečerPrvní měření jsme provedli o velikonoční neděli ráno v půl osmé, ve skleníku bylo 7 °C. Během dne jsme kontrolovali teplotu: uvnitř jsme naměřili čtyřicet, před osmou stále ještě 30 °C.

O Velikonočním pondělí ihned po absolvování "procedury s pomlázkou" jsme vyrazili do obchodu a nakoupili osm balíků minerálek, takže kolem deváté jsme je už mohli naskládat do skleníku.

Velikonoční počasí se vydařilo, slunce nepolevilo, takže jsme se těšili, jak se bude voda "nabíjet". Kupodivu ani během odpoledne nebyla voda příliš teplá, jak slibovaly internetové diskuse. Bohužel tomu odpovídal i výsledek: druhý den ráno jsme naměřili ve skleníku stejnou teplotu jako v pondělí, tedy mezi šesti a sedmi stupni Celsia.

Kde se stala chyba?

Jak to, že někomu to funguje a někomu ne? Mohli jsme udělat několik chyb.

Mohli jsme podcenit velikost prostoru a vystavěli jsme příliš "skromnou baterii". Neobarvili jsme vodu tuší, takže se teplo nestačilo včas naakumulovat. Náš skleník nebyl dostatečně těsný, takže noční nízké teploty ho provětraly tak, že se ani teplo z PET lahví nemohlo uplatnit.

Máte osobní zkušenost s podobným vytápěním? Máte vypočítáno, kolik litrů vody je ideální na jaký objem skleníku? Podělte se s ostatními v diskusi a pomozte i ostatním zájemcům nebo nám napište na hobby@idnes.cz.