KLDR odstoupila od rozhovorů o jádru a vykázala inspektory OSN ze země

  • 58
Severní Korea označila šestistranné rozhovory o svém jaderném programu za zbytečné. Oznámila, že z nich odstoupí a obnoví aktivity ve svém jaderném zařízení. Následně přerušila spolupráci s inspektory OSN a nařídila jim, ať opustí zemi. Reagovala tak na včerejší odsuzující deklaraci Rady bezpečnosti OSN.

Severokorejské ministerstvo zahraničí také uvedlo, že Pchjongjang posílí sebeobranné jaderné zastrašování a zváží výstavbu lehkovodního jaderného reaktoru.

Jde o první reakci na pondělní deklaraci, v níž Rada bezpečnosti OSN odsoudila nedávné severokorejské vypuštění rakety dlouhého doletu a rozšířila sankce proti KLDR.

Deklarace dává najevo, že vypuštěním rakety KLDR porušila rezoluci 1718 z roku 2006. Rada bezpečnosti OSN ji tehdy vydala v reakci na severokorejskou zkoušku jaderné bomby. Světová organizace v ní Pchjongjangu zakazuje další pokusné jaderné výbuchy a starty dálkových raket.

PŘEČTĚTE SI

Klíčové země OSN se shodly na odsouzení KLDR kvůli testu rakety

Severokorejské ministerstvo zahraničí v prohlášení citovaném agenturou KCNA "rezolutně odsoudilo" akci OSN, která podle něj "bezuzdně porušuje" svrchovanost země a "krutě ponižuje" lidskou důstojnost. "Nemáme jinou možnost, než do budoucna posílit své jaderné zastrašování, abychom mohli čelit dodatečným vojenským hrozbám nepřátelských sil."

Severokorejci pak podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii přerušili spolupráci s inspektory OSN a nařídili jim, ať co nejrychleji opustí zemi.

Konec šestistranných rozhovorů

Pchjongjang dále reagoval prohlášením, že není zapotřebí takzvaných šestistranných rozhovorů, kterých se kromě KLDR účastní Čína, Japonsko, Rusko, Jižní Korea a Spojené státy.

"Nebudeme se už nikdy takových rozhovorů účastnit a nebudeme se cítit vázáni žádným rozhodnutím přijatým v rámci těchto jednání," uvedl úřad v komuniké.

Šestistranné rozhovory začaly v roce 2003 s cílem přimět KLDR, aby se vzdala jaderného programu výměnou za výraznou energetickou pomoc. Pchjongjang v roce 2007 přistoupil na to, že odstaví reaktor v Jongbjonu a zpřístupní informace o všech svých jaderných zařízeních. - přečtěte si KLDR znovu pustila inspektory OSN do zařízení, kde vyráběla jaderné zbraně

Obnovení provozu v Jongbjonu by mohlo zabrat rok

Výměnou za to měla Severní Korea získat energetickou pomoc v podobě milionu tun topného oleje a vyškrtnutí z amerického seznamu zemí podporujících terorismus. Letos v lednu však KLDR oznámila, že zachová své jaderné zbraně tak dlouho, dokud USA budou vlastním jaderným arzenálem podporovat Jižní Koreu.

Plné obnovení provozu v reaktoru v Jongbjonu by podle odborníků mohlo trvat až jeden rok. Opětovné zahájení výroby koncentrovaného (zbrojního) plutonia z vyhořelého reaktorového paliva by si však podle specialistů mohlo vyžádat jen tři měsíce.

Mapa - Severní a Jižní Korea

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Krátce po severokorejské hrozbě vyzvala Čína, Rusko a Japonsko KLDR, aby se vrátila k jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova. Čína, která rezoluci RB OSN také schválila, dnes na prohlášení Pchjongjangu reagovala výzvou ke klidu a zdrženlivosti.

"Doufáme, že všechny zúčastněné strany projeví klid a zdrženlivost s cílem spolupracovat na zachování šestistranných rozhovorů," prohlásila mluvčí čínské diplomacie Ťiang Jü.

Podle mluvčího Bílého domu Roberta Gibbse prezident Barack Obama prohlásil dokument OSN za "jasné a jednotné poselství", že akce KLDR byla ilegální a bude mít reálné následky.

Gibbs dále řekl, že rozhodnutí opustit šestistranné rozhovory je "vážný krok špatným směrem" a vyzval KLDR, aby plnila své mezinárodní závazky.

Politování nad reakcí KLDR vyjádřilo i Rusko či Japonsko. "Nehledě na všestranné emoce v této věci, šestistranná jednání musí velmi brzy pokračovat s cílem dosáhnout denuklearizace Korejského poloostrova, které si přejí všichni zúčastnění," prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov.

První komentáře vidí v prohlášení Pchjongjangu "obvyklé harašení zbraněmi", po němž se ale mnoho nezmění. "Severokorejská prohlášení jsou vždy směsí blufu a reálných hrozeb. Myslím však, že tentokrát jsou hrozby (obnovení jaderné výroby) reálnější než jindy," řekl čínský bezpečnostní expert z pekingské univerzity Š' Jin-chung, podle něhož se KLDR bude dnešního prohlášení držet nejméně několik příštích měsíců.

Šestistranné rozhovory

27.-29. srpna 2003 - První šestistranné rozhovory o jaderném programu KLDR v Pekingu. Skončily bez zásadní dohody.

10. února 2005 - Pchjongjang oficiálně oznámil, že má jaderné zbraně, a to na sebeobranu proti snaze USA izolovat KLDR.

19. září 2005 - KLDR na šestistranných jednáních v Pekingu slíbila, že se vzdá programů vývoje jaderných zbraní a znovu přistoupí k NPT výměnou za právo na mírové využívání jaderné energie, dodávky ropy a elektřiny a bezpečnostní záruky. Vzápětí KLDR odmítla závazky dodržet.

5. července 2006 - Severní Korea provedla zkoušku několika raket, včetně obávané mezikontinentální střely Tepodong-2.

9. října 2006 - KLDR provedla první test jaderné bomby. Japonsko později oznámilo, že test byl neúspěšný. RB OSN schválila sankce vůči KLDR, to označila za vyhlášení války.

13. února 2007 - Další kolo šestistranných rozhovorů skončilo dohodou: KLDR souhlasila s uzavřením komplexu v Jongbjonu a vstupem inspektorů. Na oplátku měla dostat od Jižní Koreje, Číny, USA a Ruska 50 tisíc tun těžkého topného oleje, či hospodářskou, potravinovou či jinou humanitární pomoc.

14. července 2007 - KLDR uzavřela hlavní jaderný komplex v Jongbjonu. Inspektoři MAAE to potvrdili o dva dny později.

31. prosince 2007 - KLDR podle USA nepředložila soupis všech jaderných aktivit (zavázala se k tomu při rozhovorech).

27. června 2008 - KLDR odstřelem před televizními kamerami zničila chladicí věž svého hlavního reaktoru v Jongbjonu.

12. července 2008 - Na šestistranných rozhovorech dohodnut mechanismus ověřování tvrzení KLDR o jejím jaderném programu.

11. srpna 2008 - USA oznámily, že zatím nevymažou Severní Koreu ze seznamu zemí podporujících mezinárodní terorismus.

26. srpna 2008 - Pchjongjang zastavil rozebírání jaderných zařízení.

8. října 2008 - KLDR odpálila dvě rakety středního doletu do Žlutého moře. Následující den informovala jihokorejská média, že KLDR rozmístila na svém západním pobřeží více než desítku raket.

11. října 2008 - Spojené státy vyřadily Severní Koreu ze svého seznamu zemí podporujících terorismus. KLDR následně oznámila, že obnoví proces demontáže svých jaderných zařízení.

8. prosince 2008 - V Pekingu začalo další kolo šestistranných rozhovorů. Dva dny nato oznámeno, že uvízly ve slepé uličce.

5. dubna 2009 - KLDR vypustila raketu dlouhého doletu. Měla údajně vynést do vesmíru satelit, což se nepodařilo.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video