Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

National Geographic zná recept „koktejlu“ Guantánamo: výkaly, moč a plivance

  11:24
Jak se žije za zdmi vojenského vězení Guantánamo, odhaluje nový dokument tvůrců National Geographic "Explorer: Inside Guantanamo". Podle agentury Reuters snímek živě popisuje každodenní napětí z pohledu vězňů i dozorců, ale nabízí i debatu o významu zařízení.
Vojenské vězení Guantánamo

Vojenské vězení Guantánamo | foto: Profimedia.cz

Charles Swift

Bývalý obhájce amerického námořnictva

"Guantánamo bylo právním ekvivalentem pro vesmír - místem, kde neplatí zákony."

Dozorci ve vojenském vězení na Guantánamu tomu říkají "koktejl": směs výkalů, moči a plivanců, kterou na ně vězni házejí. Vojáky to utvrzuje v názoru, že slouží na bitevním poli.

Vězni naopak vyprávějí o letech strávených za mřížemi, mnohdy bez obžaloby, a odsuzují své americké věznitele jako "útočníky proti muslimům... s krví na rukách".

"Je to nedílná součást boje proti terorismu," řekl ve snímku dozorce z Guntánama plukovník Bruce Vargo. Jeden bývalý vězeň souhlasí a nazývá Guantánamo fyzickou a psychologickou "válečnou oblastí".

Dokument je prvním pohledem pod povrch tohoto záchytného střediska pro podezřelé z terorismu, které se stalo celosvětovým symbolem amerického zneužívání války proti teroru po 11. září. Mohlo by jít ale zároveň o poslední takový pohled, protože prezident Barack Obama v lednu nařídil, aby zařízení, umístěné na americké námořní základně, bylo do jednoho roku uzavřeno. Obamova administrativa zkoumá, co dělat se zhruba 240 vězni, kteří se tam nacházejí.

"Guantánamo bylo právním ekvivalentem pro vesmír - místem, kde neplatí zákony," říká ve filmu bývalý obhájce amerického námořnictva Charles Swift. Swiftův klient Salim Ahmed Hamdan vyhrál u nejvyššího soudu, který přiznal vězňům na Guantánamu práva u amerických soudů.

GuantanamoDevadesátiminutový snímek se natáčel loni v srpnu, kdy Bushova vláda přes celosvětové odsouzení trvala na tom, že není možné Guantánamo uzavřít. Tým filmařů navštívil také Afghánistán a Anglii, aby vyzpovídal propuštěné vězně, americké vrcholné politiky, představitele tajných služeb a právníky, a hovořil tak na toto téma s oběma stranami.

Film popisuje každodenní rutinu v jednom z bloků přísně střeženého železobetonového zařízení na Guantánamu. Dozorci kontrolují každé tři minuty, zda se vězni nepokusili o sebevraždu; vězni vtipkují nebo se posmívají; muslimský knihovník vydává knížky, vojáci spěchají s kryty na obličejích a s gumovými rukavicemi zkrotit výtržnosti.

Dále ukazuje zříceniny tábora "X-Ray", porostlé vinnou révou. Bývaly tam otevřené klece, ve kterých byli v roce 2002 poprvé drženi vězni v oranžových kombinézách. Tam je pak těsně spoutali a odvedli k výslechu do blízkých dřevěných chatrčí, do malých místností bez oken.

Vojenské vězení GuantánamoVojenské vězení Guantánamo - tábor X-Ray

Film se snaží vystopovat americkou politiku vůči podezřelým z terorismu po 11. září: od hanobení, přes kruté výslechy a vojenské velitele, kteří proti nim bojovali, až po nařízení amerického nejvyššího soudu a to, co nyní armáda považuje za uctivé a lidské zacházení.

Zároveň s tím bývalý americký prezident George Bush odsuzuje radikály jako "nic než bandu chladnokrevných zabijáků... a přesně tak s nimi budeme jednat".

REPORTÁŽ TELEVIZE CBC Z GUANTÁNAMA

"Jakmile jednou ty lidi zajmete, nemůžete je pustit," tvrdí jeden z bývalých právních poradců Bílého domu Bradfort Berenson. "Nemůžete je zabít - to by bylo porušení mezinárodního práva." Jeden z vězňů ve filmu křičí ze své cely: "Nikdy, nikdy - jsem tady sedm let a nikdy nebudu mít svoje práva." Jiný říká, že dozorci jen hrají divadlo před filmaři, zatímco on má zakázáno poskytnout rozhovor. "Teď to je docela dost příjemná služba," tvrdí. "Před hodinou jste se vy mizerové o nic nezajímali... Jestli téhle propagandě věříte, tak já jsem Santa."

Osm vězňů z Guantánama žaluje Británii o miliony

Na druhé straně Atlantiku říká propuštěný vězeň Moazzam Begg, britský občan zadržovaný v letech 2002-2004, že se skoro zbláznil během pobytu na samotce. Byl tam poslán pro podezření, že financoval terorismus. Přál si, aby ho smetla bouře. "Všechno, co jsem měl, je pryč. Už nejsem otec. Už nejsem bratr, manžel, syn," tvrdí Begg.

Vojenské vězení Guantánamo - tábor X-RayFilm prý dobře zobrazuje vězení a debatu kolem něj. "Dává to úplný obrázek a je na lidech, aby to sami zhodnotili," prohlásil Charles Stimson, bývalý šéf v Pentagonu pro záležitosti zadržovaných, který pomohl National Geographic dostat se do Guantánama.

Obhájkyně Sarah Havensová varuje, že uzavření Guantánama nesmaže pochybný dojem o dodržování lidských práv v USA, pokud bude Obamova vláda dál tvrdit, že může zadržovat některé z vězňů bez soudního řízení. "Pokud seberou ty zadržované a přesunou je do USA, kde je budou držet donekonečna, Guantánamo jako pojem zůstane," soudí Havensová.

. Gitmo: "gulag naší doby"?

Gauntánamem dosud prošlo necelých osm stovek vězňů. Většina byla propuštěna, dnes jich ve věznici zůstává asi 240.

Dosud americké úřady obvinily jen 15 vězňů. Jeden z nich, Australan David Hicks, byl už odsouzen, když se přiznal k účasti v tréninkovém kempu Al-Kajdy. V Austrálii si k pobytu v Gauntanámu odseděl ještě 9 měsíců. Zbylých 14 obžalob je v průběhu řízení. Celkem Washington plánuje poslat před soud 60 až 80 z vězňů. Zbytek prožije měsíce i roky za ostnatým drátem bez obžaloby.

USA čelí kritice, že provozem Guantánama porušují Ženevské konvence o válečných zajatcích. Těmi ale podle Washingtonu vězňové z Guantánama nejsou - nenosili totiž uniformu. USA je označují za "nepřátelské bojovníky".

Amnesty International nazývá Guantánamo (zkráceně Gitmo) "gulagem naší doby". Proti zajateckému táboru protestovala i Evropská unie, Human Rights Watch a Červený kříž.

Podle amerických médií CIA používala u výslechů na Guantánamu takzvaný waterboarding. Vězeň při něm má na obličeji igelit, přes ten na něj vyšetřovatelé lijí vodu. Waterboarding nezanechává fyzické stopy, ale simuluje topení a ve vězni vyvolává strach ze smrti.

Rezoluce OSN mučení bezpodmínečně zakazuje. Sám bývalý šéf CIA Goss ale označil waterboarding jen za "profesionální výslechovou metodu". Za cestu k záchraně amerických životů ji označil viceprezident Dick Cheney.

V roce 2006 zakázal Washington po mezinárodním tlaku použití waterboardingu členům americké armády. Mezi ty ale nespadají agenti CIA. Inspektoři Červeného kříže CIA obvinili, že na Gauntánamu používá i jiné "výslechové metody" jako spánkovou deprivaci, podávání drog a bití. Čtyři vězni během sedmileté existence vězení spáchali sebevraždu.

Autoři: , ,

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Audioknihou roku je životopis Agathy Christie. Zvláštní cenu získal Soukup

25. dubna 2024  16:49

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se staly memoáry Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie...

RECENZE: Kdo není s Mirai kamarád, bude mít s jejich albem minimálně 69 problémů

25. dubna 2024

Premium Čtvrté album kapely Mirai nese opět japonský název Tomodachi, což znamená „kamarádi.“ Je hezké, že...

TRENDY V KLIPECH: Mirai rekapitulují, Brixtn vytáhli song z šuplíku

25. dubna 2024  12:22

Skupina Mirai ke svému desátému výročí vydala klip Easy, v němž rekapitulují své působení na...

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...