Vojáci rozháněli demonstranty v Bangkoku střelbou, vyjely i tanky

  • 17
Thajsko sevřely divoké protivládní protesty. Do ulic Bangkoku vyšly tisíce lidí, proti nimž vyjely tanky. Padesátka demonstrantů vtrhla do budovy ministerstva vnitra až k premiérovi Vedžadžívovi, který uprchl v autě. Vojáci dav před budovou rozháněli střelbou do vzduchu.

Mluvčí armády Sansern Kaewkamnerd řekl, že obrněné vozy neznamenají pokus o převrat, ale způsob, jak zajistit pořádek v ulicích. Tanky se v centru metropole objevily krátce poté, co premiér Apchisit Vedžadžíva vyhlásil výjimečný stav.

Premiér odjel z vládní budovy autem, aby unikl rozlícenému davu asi padesáti demonstrantů. Reportér agentury Reuters řekl, že jejich průniku do vládní budovy přítomní vojáci nijak nebránili. Až později začali pálit do vzduchu, aby se k nim nikdo další nepřipojil.

Češi jsou v pořádku

V centru Bangkoku je v zásadě klid, řekl český velvyslanec v Thajsku Ivan Hotěk. Větší aktivita je spíše ve vládní čtvrti. Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je v Thajsku asi 400 českých turistů. Žádný z nich prý není ohrožen.

Než premiér stihl odjet, dav demonstrantů poničil jeho luxusní mercedes. "Věřím, že lidé viděli, co se mi stalo. Viděli, že demonstranti se mi pokusili ublížit a rozbít auto," komentoval Vedžadžíva útok davu, který na jeho vůz zaútočil kameny a klacky.

U vládní budovy v Bangkoku se shromáždily asi čtyři tisíce lidí. Vláda v reakci na protesty zablokovala vysílání rádia, které sympatizuje s protestujícími.

Nedělní nepokoje navázaly na včerejší protesty, které zabránily konání summitu zemí jihovýchodní Asie v letovisku Patája. Akce byla zrušena poté, co dav vtrhl do tiskového centra a žádal odstoupení premiéra.

Nepokoje oslabily důvěru vlády

Premiér Apchisit Vedžadžíva oznámil, že kabinet vyvodí z narušení summitu důsledky a proti strůjcům nepokojů podnikne zákonné kroky. Demonstranti stojí na straně bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, který je momentálně ve vězení kvůli střetu zájmů při nákupu pozemků v hlavním městě.

Odborníci tvrdí, že protesty oslabily důvěru vlády. Summit ASEAN měl ukázat, že se Thajsko po měsících nepokojů vrací do normální politické situace. Událost, na níž se sjely hlavy států a vysocí politici šestnácti jihoasijských zemí, ale musela být zrušena.

Davy demonstrantů včera vtrhly do konferenční části hotelového komplexu, čímž zabránily účastníkům vrcholné schůzky v jednání. Vládní jednotky pak z obavy před ohrožením bezpečnosti diplomatů evakuovaly část delegátů helikoptérami.

Thajské nepokoje

19. září 2006 - Armáda svrhla vládu premiéra Tchaksina Šinavatry a vyhlásila stanné právo. V čele nové prozatimní vlády byl Sonti Búnjaratkalin

30. května 2007 - Thajský soud nařídil rozpuštění Šinavatrovy politické strany Thajci milují Thajsko.

23. prosince 2007 - V parlamentních volbách vyhrála Strana lidové moci (PPP), tvořená stoupenci premiéra Šinavatry. Opozice je vinila z volebních podvodů. Premiérem se stal předseda PPP Samak Suntcharavedž.

20. června 2008 - V Bangkoku začaly protivládní protesty organizované opoziční Demokratickou stranou (DP). Chtěli sesadit Suntcharavedže a vypsat nové volby. Další srpnové demonstrace se účastnilo 30 tisíc osob.

2. září 2008 - Premiér Suntcharavedž vyhlásil v Bangkoku výjimečný stav, město kontrolovala armáda.

9. září 2008 - Ústavní soud rozhodl, že předseda vlády Samak Suntcharavedž porušil ústavu a musí odstoupit.

2. prosince 2008 - Ústavní soud rozhodl, že vládní PPP a další dvě koaliční strany budou rozpuštěny. Strany se podle soudu dopustily podvodů v parlamentních volbách 2007.

15. prosince 2008 - Kandidát opoziční DP Apchisit Vedžadžíva byl zvolen novým thajským premiérem.

28. prosince 2008 - Desítky tisíc přívrženců Šinavatry a jeho následovníků demonstrovaly v centru Bangkoku před parlamentem a požadovaly vypsání předčasných voleb.

8. dubna 2009 - Až 100 tisíc lidí se shromáždilo na třech náměstích v centru Bangkoku na protivládní demonstraci.

10. dubna 2009 - Dav protivládních demonstrantů pronikl před luxusní hotel v thajské Pattaje, kde začal summit vysokých představitelů Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a dalších asijských států.

11. dubna - Summit ASEAN byl kvůli masivním protivládním protestům zrušen.

12. dubna - Do ulic Bangkoku, kde se protestující nadále dožadují odstoupení premiéra Vedžadžívy, vjela obrněná vozidla; v metropoli vláda vyhlásila výjimečný stav.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video