Němec zastřelil v soudní síni kvůli dědictví švagrovou i sebe

  • 50
Dva mrtvé a dva vážně zraněné si vyžádala střelba v budově okresního soudu v bavorském Landshutu. Muž začal střílet před jednou z jednacích síní před tím, než měl být vynesen rozsudek v dědickém sporu. Obětí střelby byla útočníkova švagrová, rodina vedla dlouholeté spory o majetek. Muž se nakonec sám zastřelil.

Útočník odstartoval střelbu v prvním patře budovy ve čtvrt na jedenáct dopoledne před síní, v níž se projednával dědický spor. Rodina asi šedesátiletého muže se přetahovala o vlastnictví domu v Augsburgu. O přestávce před vynesením verdiktu začal pálit.

Muž ozbrojený revolverem nejprve zabil svou osmačtyřicetiletou švagrovou střelou do hlavy. Žena podlehla zraněním po dvou a půl hodinách. Střelec vážně poranil také jednoho z právních zástupců a další ženu. Oba byli převezeni do nemocnice, nejsou však v ohrožení života.

Muž nakonec v soudní síni otočil zbraň proti sobě. Na odpolední tiskové konferenci to řekli vyšetřovatelé. Několik dalších lidí podle nich utrpělo lehčí zranění.

Střelec u soudu v jihoněmeckém Landshutu zabil dva lidi včetně sebe (7. dubna 2009)

Útočník podle bavorského premiéra Horsta Seehofera pocházel z města Dingolfing, které leží nedaleko Landshutu. "Střelbě nepředcházelo žádné varování," řekl zpravodajské televizi n-tv mluvčí místní policie Leonard Mayer.

Dopis na rozloučenou

Krveprolití podle policie souvisí s dědickými spory, které se v rodině pachatele táhnou mnoho let. O vlastnictví domu v Augsburgu, které se řešilo během dnešního přelíčení, se přetahovalo sedm sourozenců.

Jeden ze střelcových příbuzných zveřejnil dopis na rozloučenou. Podle policie je nicméně nutné prověřit, zda ho skutečně napsal střílející muž. Pisatel si v listu stěžuje na teror páchaný jeho příbuznými, který trvá desetiletí.

"Dnes je to moje poslední ráno," stojí v dopise. Podle něj se střelec necítil být vrahem a chtěl potrestat své příbuzné za jejich chování. "Zaplatím za to nejvyšší cenu - zaplatím svým životem." Střelec podle zveřejněných informací vlastnil celkem tři zbraně. Povolení k tomu měl od roku 1974.

Policisté po útoku budovu soudu evakuovali. Obklopily ji policejní zátarasy a nad prostranstvím přelétávaly vrtulníky. Svědci viděli, jak vybíhají zakrvácení zranění.

Střelba v budově soudu v německém Landshutu

Pronést zbraň pro střelce nebyl problém, píší německá média. U civilních procesů se lidé u vchodů do soudních budov nemusí podrobovat kontrole a k soudním jednáním se může dostat prakticky každý. Experti tvrdí, že německý zákon o držení zbraní je nejpřísnější v Evropě. Na druhou stranu vlastní Němci odhadem kolem deseti milionů střelných zbraní, uvedla ČTK.

Incident se odehrál necelý měsíc po masakru v západoněmeckém Winnendenu. Sedmnáctiletý Tim Kretschmer tam 11. března postřílel devět žáků a tři učitelky. Další tři lidi zastřelil na útěku a nakonec zabil sám sebe. - čtěte Útočník z německé školy zabil patnáct lidí

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video