V politice zůstat nechci, říká statistik navržený na premiéra

  • 50
Provizorní vládu do podzimních předčasných voleb by měl vést nepříliš známý Jan Fischer. Tělem i duší statistik dosud řídí Český statistický úřad, který hraje zásadní roli právě v zabezpečení voleb. "Beru to jako pětiměsíční službu, nic jiného. Žádné vpády do politiky," řekl iDNES.cz k premiérské nominaci.

Politické strany se shodly, že byste měl vést dočasnou vládu odborníků. Jaké budou priority vašeho kabinetu?
Ujasněme si situaci. Je to předběžná dohoda, i když jméno padlo ve shodě, bude samozřejmě testována a schvalována všemi těmi politickými subjekty. Než padne pověření sestavením vlády prezidentem republiky, tak je velmi předčasné a neseriózní hovořit o jakýchkoli prioritách a programech. Jsme ve fázi, že jsem připraven, pokud k tomu dojde, tu nabídku přijmout.

Kdy vám politici poprvé navrhli, že byste se mohl stát premiérem?
Dozvěděl jsem se to na začátku víkendu. A samozřejmě jsem to velmi pečlivě zvažoval. Neodpověděl jsem na to bezprostředně, to není můj styl.

Nebojíte se přílišných politických tlaků a ovlivňování programu své případné vlády?
Já si myslím, že to až tak nehrozí. Je to tedy také předčasná otázka. Ale já jsem posledních dvacet let žil v čele nebo ve vrcholovém vedení instituce, která byla striktně politicky neutrální a která si na tom zakládala. A myslím si, že instituce obstála a že zkušenost mám.

Jestli budete jmenován premiérem, vzdáte se místa v čele ČSÚ?
Upřímně řečeno, tohle je potřeba právně ošetřit. Já samozřejmě počítám s tím, a taková je dohoda, že v případě, že by k tomu (jmenování premiérem do předčasných voleb, pozn. red) došlo, tak se budu na ČSÚ vracet. Já to prostě beru jako pětiměsíční službu, nic jiného. Žádné vpády do politiky.

Takže byste se současného postu vzdal dočasně?
To uvidíme, nepředbíhal bych. Tu konstrukci je potřeba ještě právně ošetřit.

Ing. Jan Fischer, CSc.

Narodil se v Praze v roce 1951 se statistikou v krvi - otec vědec se věnoval matematicko-statistickým aplikacím v genetice.

Jan Fischer v roce 1974 absolvoval obor statistika a ekonometrie na pražské VŠE. Pak nastoupil do statistického úřadu jako výzkumný pracovník. V roce 1985 uzavřel na VŠE postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika.

Ve Federálním statistickém úřadě působil v různých funkcích až do roku 1990, kdy se stal místopředsedou. Po vzniku samostatné České republiky byl od roku 1993 místopředsedou Českého statistického úřadu.

Od počátku 90. let vedl týmy zpracovávající výsledky parlamentních a komunálních voleb. Na starosti měl i styky se statistickým úřadem Evropské unie Eurostat.

Od září 2000 pracoval jako ředitel oddělení produkce společnosti Taylor Nelson Sofres Factum.

Od března roku 2002 až do svého jmenování předsedou ČSÚ (24. dubna 2003) byl vedoucím výzkumných pracovišť fakulty informatiky a statistiky VŠE.

Jan Fischer je podruhé ženatý, má tři děti.

Zdroj: www.czso.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video