Protesty v Praze proti americkému radaru v Brdech. (5. dubna 2009)

Protesty v Praze proti americkému radaru v Brdech. (5. dubna 2009) | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Odpůrci radaru šli Prahou, ke Kongresovému centru je ale nepustili

  • 335
I druhý den návštěvy amerického prezidenta v Česku doprovázely protesty. Prahou pochodovali příznivci Ne základnám. Chtěli dojít až ke Kongresovém centru, kde jednali šéfové EU a USA. Centru se ale pouze přiblížili. Zastavili se v ulici Na Pankráci. Aktivisty z hnutí Nenásilí policie zarazila na Vyšehradě, kde si na protest lehli na zem.

Pochod iniciativy Ne základnám se dostal pod Vyšehrad, demonstranty doprovázeli těžkooděnci. "Policisté měli v rámci opatření připravená i vodní děla," hlásil z místa reportér MF DNES.

Sympatizanti Ne základnám se na Václavském náměstí scházeli od 14. hodiny. Na demonstraci přišlo přibližně tři sta lidí. "Na náměstí si už iniciativa postavila stan, rozdávají se tu balónky, podepisuje se petice proti radaru. Jsou tu jak uniformovaní, tak neuniformovaní policisté," uvedla Česká televize.

Protesty v Praze proti americkému radaru v Brdech. (5. dubna 2009)

Ne základnám chtěla jít po trase Václavské náměstí - Mezibranská - Sokolská - Nuselský most - 5. května a náměstí Hrdinů, tedy směrem ke Kongresovému centru. Pochod ale nepovolil pražský magistrát. - čtetě Odpůrcům radaru zatrhli protest, brzdili by prý MHD

"Neradaristy obklíčili těžkooděnci, horní část Václavského náměstí je dopravně uzavřená, nad námi létá vrtulník," informoval reportér MF DNES. Policisté byli připraveni zakročit, pokud by se demonstranti rozhodli jít po zakázané trase. Úředníci se s nimi ale dohodli na jiné.

Protesty v Praze proti americkému radaru v Brdech. (5. dubna 2009)

"Novou trasu jsme stvrdili i podpisem," řekl České televizi Petr Beran z pražského magistrátu.

"Neviditelní" protestovali na Vyšehradě vleže

Ranní protest proti radaru hnutí Nenásilí v Nerudově ulici proběhl poklidně. Hnutí tu vytvořilo živý nápis proti radaru. Na místě se sešlo okolo dvacítky lidí v bílých maskách a oblecích, nesoucích nápisy jako Chceme demokracii či Jsme neviditelní. Přihlíželo asi dvacet policistů.

Protesty v Nerudově ulici během projevu Baracka Obamy (5. dubna 2009)

"Chtěli jsme upozornit, že v této zemi je sedmdesát procent lidí proti radaru," uvedl mluvčí hnutí Jan Tamáš.

Později se neviditelní přesunuli na Můstek, odkud zamířili na Staroměstské náměstí. "Je tu do stovky lidí," uvedla z místa zpravodajka iDNES.cz. "Nic neříkají, jen nesou transparenty," uvedla.

Z Malostranské odjeli aktivisté metrem na Vyšehrad, odkud chtěli dojít přes lávku ke Kongresovému centru. Dostali se ale do konfliktu s policií, která je přes lávku nechtěla nechat přejít, ostatním lidem to ale nezakazovala. "Dohadují se s antikonfliktním týmem policie," hlásil reportér MF DNES.

Demonstranti si před metrem Vyšehrad lehli na zem a vytvořili kruh. "Ti lidé nejsou jako jednotlivci, ale jako skupina, která chce dojít ke Kongresovému centru a tam demonstrovat. Bohužel Kongresové centrum je teď chráněná budova a my je tam nemůžeme pustit," vysvětlil iDNES.cz jeden z policistů antikonfliktního týmu.

S aktivisty vyjednával i šéf pražských policistů Martin Červíček. "Mluví se zástupci demonstrantů a vysvětluje jim, že je blíž ke Kongresovému centru pustit nemůže," informoval z místa reportér iDNES.cz.

Červíčkovi se nakonec podařilo s mluvčím hnutí Janem Tamášem domluvit. "Tamáš demonstranty vyzval, aby se z Vyšehradu přesunuli na Václavské náměstí. Zvedají se a pomalu odcházejí," uvedl reportér iDNES.cz.

Demonstranti v okolí Kongresového centra v Praze, kde se koná summit EU-USA.

Greenpeace se spustili po lanech s Nuselského mostu

Ekologičtí aktivisté z hnutí Greenpeace ráno roztáhli na Nuselském mostě nápis "Vykupte klima".

Horolezci z Greenpeace zavěšují pod Nuselský most v Praze transparent, vyzývající účastníky summitu USA a zemí k ochraně klimatu (5. dubna 2009)

Na most se zavěsilo šest horolezců. Transparent vyzývá k ohledům vůči klimatu účastníky summitu USA a zemí EU v Kongresovém centru na Vyšehradě, sdělil Jiří Tutter z Greenpeace. - čtěte Přijměte vězně a Turecko, my uděláme víc pro klima, nabídl Obama Evropě

Policie se podle mluvčí Ivy Knolové o incidentu dozvěděla v půl sedmé. Kromě šesti horolezců na lanech bylo na mostě dalších 11 lidí u doprovodných vozidel. Policie je zajistila a předvedla k podání vysvětlení.

Ekologičtí aktivisté pořádali dopoledne na Alšově nábřeží kampaň nazvanou Záchrana klimatu je ve vašich rukou, nerozhodnost zabíjí.

Na obličejích měli gumové masky Obamy, německé kancléřky Angely Merkelové, britského premiéra Gordona Browna a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Počítadlo ukazovalo dny, hodiny, minuty a sekundy zbývající do prosincové konference OSN o změnách klimatu v Kodani.

Kampaň nazvaná

Podle ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby Lubomíra Kvíčaly proběhla návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze na summitu EU-USA z bezpečnostního hlediska bez problémů.

Šéf policejních bodyguardů zároveň ocenil velmi dobrou a profesionální spolupráci s bezpečnostními složkami Spojených států. "Neměli jsme žádné ohrožení bezpečnosti pana prezidenta ani delegace, všichni byli spokojeni," uvedl Kvíčala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue