Martin Havlát (v černém) si kryje pul před dotírajícím Davidem Legwandem. | foto: Reuters

Havlát pojistil Chicagu účast v play-off, Špaček byl zvolen druhou hvězdou

• 3
Čeští hokejisté se dokázali prosadit ve čtyřech z šesti pátečních zápasů NHL, přičemž nejvíce byli se dvěma body vidět Martin Havlát (1+1) a Jaroslav Špaček (0+2). Prvně jmenovaný útočník pomohl Chicagu k vítězství 3:1 nad Nashvillem a obránce Špaček dvakrát asistoval u triumfu Buffala z prodloužení na ledě Washingtonu.

Český útočník Martin Havlát byl společně s kanadským kapitánem mužstva Jonathanem Toewsem strůjcem klíčového vítězství Chicaga.

Oba forvardi si připsali dva body za gól a přihrávku, když zařídili druhou a třetí trefu Blackhawks u vítězství 3:1 nad Nashvillem.

Zisk dvou bodů tak Chicagu po dlouhých sedmi letech dodal jistotu účasti ve vyřazovacích bojích. Rozdílovou branku obstaral v 33. minutě Toews, přičemž Havlát v čase 58:47 svým 27. zásahem sezony pojistil výsledek při power-play Nashvillu.

Mladoboleslavský rodák se s celkovým ziskem 71 bodů (27+44) opět přiblížil ke druhé příčce v produktivitě českých hokejistů v NHL. Na Davida Krejčího (77z. - 72 bodů, 22+50) z Bostonu nyní ztrácí jen jediný zápis.

První hvězdou duelu byl vyhlášen ruský gólman vítězů Nikolaj Chabibulin, jenž předvedl 25 zákroků a inkasoval pouze jednou po dorážce Cala O'Reillyho.

Obránce Predators Greg Zanon si počíhal na domácího útočníka Patricka Sharpa:

Špaček je nejproduktivnější český bek v NHL

Slabší forma z posledních týdnů torontského Pavla Kubiny (79z. - 40 bodů, 14+26) dala příležitost jeho pronásledovatelům v osobách Jaroslava Špačka (76z. - 42 bodů, 8+34, Buffalo) a Marka Židlického (73z. - 41 bodů, 11+30, Minnesota).

Oba zadáci se v pátečních duelech dokázali prosadit a přeskočili tak v bodování Čechů dosavadního lídra mezi obránci Pavla Kubinu.

Před pátečním programem NHL byli ještě všichni tři srovnaní na 40 zápisech a zaujímali tak pořadí v úvodu třetí desítky produktivity obránců celé soutěže. Kubina v pátek nastoupil s Torontem na ledě Philadelphie, načež z debaklu 5:8 si odnesl pouze čtyři mínusové body do statistiky +/-.

To Špaček s Židlickým slavili vítězství, ke kterým navíc pomohli asistencemi. Nejlépe si vedl buffalský Jaroslav Špaček, jenž přihrál na dva góly a byl dokonce vybrán za druhou hvězdu střetnutí. Sabres vybojovali dva body z ledu Washingtonu po výsledku 5:4 po prodloužení a stále živí naději na účast v play-off.

Minnesota v obraně s Markem Židlickým (0+1) a Martinem Škoulou (0+1) pak pro změnu vítězstvím 4:0 ztížila Calgary cestu za titulem v Severozápadní divizi.

New Jersey ukončilo sérii porážek

Po šesti prohrách v řadě se hokejisté New Jersey mohli radovat ze dvou bodů. Proti slabé Tampě Bay, které navíc scházel zraněný kapitán Vincent Lecavalier, si však fanoušci Devils představovali mnohem jednoznačnější průběh, než vydřenou výhru 5:4 z prodloužení.

I tak jsou ovšem dva body pro tým kouče Brenta Suttera klíčové, aby hráči neztratili sebevědomí před blížícím se play-off. Kanadský gólman Martin Brodeur tentokrát dostal volno a do branky se od úvodní minuty postavil náhradník Kevin Weekes. Kvůli zranění však v průběhu druhé dvacetiminutovky musel odstoupit, načež se do branky postavil Brodeur.

Z deseti střeleckých pokusů Lightning pak inkasoval tři góly, načež o vítězi se za smírného stavu 5:5 rozhodovalo až v prodloužení. Naštěstí pro Devils nastavení ukončil už po 81. vteřinách produktivní Zach Parise, na jehož konto tak přibyla branka s pořadovým číslem 43.

"Je to krok správným směrem. Poslední týdny jsme neprožívali příjemné období," oddechl si kouč Brent Sutter, který kvůli zdravotním potížím s nohou opět nemohl využít služeb Patrika Eliáše.

Jedním z úspěšných střelců Devils byl veterán Brendan Shanahan poté, co proměnil trestné střílení:

V pěstním souboji shodili rukavice domácí David Clarkson a Ryan Craig:

New Jersey - Tampa Bay 5:4 v prodl. (0:1, 3:1, 1:2 - 1:0)
39. a 51. Langenbrunner, 34. Shanahan z tr. střílení, 35. Pandolfo, 62. Parise - 2. Arťuchin (Melichar), 26. Stamkos, 43. Malone, 55. Karsums (Krajíček). Střely na branku: 39:22. Diváci: 17.625.

Philadelphia - Toronto 8:5 (5:0, 1:3, 2:2)
18., 27. a 45. J. Carter, 5. R. Jones, 8. Giroux, 10. Gagne, 17. Hartnell, 51. Briere - 37. Schenn, 38. Devereaux, 40. Grabovskij, 48. Kuljomin, 52. Mayers. Střely na branku: 35:32. Diváci: 19.727.

Washington - Buffalo 4:5 v prodl. (1:2, 3:1, 0:1 - 0:1)
24. a 39. Fjodorov (na první Fleischmann), 6. Ovečkin, 24. Sjomin - 10. Stafford (Špaček), 11. MacArthur, 39. D. Roy (Špaček), 51. Afinogenov, 62. Pominville. Střely na branku: 37:30. Diváci: 18.277.

Florida - Atlanta 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
27. Campbell - 23. a 52. Peverley, 59. T. White. Střely na branku: 36:32. Diváci: 15.945.

Minnesota - Calgary 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)
5. Brunette (Židlický), 6. Clutterbuck, 15. Nolan, 55. Gáborík (Škoula). Střely na branku: 28:27. Diváci: 18.568.

Chicago - Nashville 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
6. Pahlsson, 33. Toews (Havlát), 59. Havlát - 11. O´Reilly. Střely na branku: 32:26. Diváci: 21.628.