Röyksopp

Röyksopp | foto: royksopp.com

Röyksopp na novém albu nabízí víc než přijatelný kompromis

  • 1
Vydání třetího řadového alba norského dua Röyksopp provázela řada odkladů, zmatků a hlavně očekávání. Deska s názvem Junior je venku a otázka zní jasně: Vyplatilo se čekat? V kostce se dá s klidem říct, že ano.

Když dvojice Torbjørn Brundtland a Svein Berge vydala před osmi lety debut Melody AM s hity Poor Leno, Eple a Remind Me, kritici i fanoušci často používali označení zázrak.

Röyksopp jim totiž dali naději na světlejší zítřky odnikud nikam se potácející elektronické scény. Jenže když se o čtyři roky později vrátili s albem The Understanding, řada z těch, kdo oslavovali debut, nevěřícně kroutila hlavou.

A poměrně oprávněně. Mlhavé kontury nálad Melody AM oscilující mezi rozjetou party a nejtemnějším koutem opuštěného domu totiž vystřídalo - až na výjimky - čiré písničkářství s nejhrubším zvukem osmdesátých let.

RöyksoppRöyksopp

The Understanding ale rozhodně nebylo špatné album. Jen bylo prostě jiné, než se čekalo. A zdá se, že v pořadí třetí počin (nepočítaje živé EP Röyksopp´s Night Out a kompilaci Back To Mine) má za úkol rozhárané fanoušky smířit.

Ostatně tuto funkci dokonale plní pilotní singl Happy Up Here, veselá houpavá, ani ne tříminutová hříčka odkazující k hitu Eple s valivým podkladem ne nepodobným nejsvětlejším momentům druhého alba.

RÖYKSOPP - HAPPY UP HERE

Pokud má ale Junior, na "elektronické" poměry až podivuhodně vyrovnaná deska, nějaké vrcholy, první singl to rozhodně není. Na pomyslné stupně vítězů totiž patří trojice skladeb The Girl and The Robot, This Must Be It a You Don´t Have a Clue.

Experimenty versus písničkářství

RöyksoppPrvní dva jmenované přitom od prvního tónu jasně útočí na přední místa hitparád. Společný mají svižný taneční základ, chytlavou melodii a dobrém smyslu slova vlezlý refrén zpívaný naléhavým ženským vokálem.

V The Girl and The Robot, údajně druhém chystaném singlu, navíc Torbjørn a Svein využili vlny popularity, na které se v loňském roce svezla švédská zpěvačka Robyn. Výsledkem je jasný hit respektující její osobitost, přitom z kontextu alba nevybočující.

Nejsilnějším momentem je ale rozhodně Youd Don´t Have a Clue, nádherná skladba postavená na zpěvu norské zpěvačky Anneli Drecker a operních vokálech, které s úžasně silnou melodií, prostým pianovým motivem a smyčci ve finále mají sílu vyvolat husí kůži.

RÖYKSOPP & ANNELI DRECKER - YOU DONT HAVE A CLUE

Röyksopp se na Juniorovi představují jako tvůrci, kteří dokázali najít kompromis mezi experimentem a čistým popovým písničkářstvím. V baladě Vision One tak tlačí z mašinek maximum, v True To Life zase dokazují smysl pro strhující gradaci.

A samozřejmě nesmí chybět ani pokračovatel opusů z předchozích desek. Röyksopp´s Night Out a Alpha Male tu mají nástupce v podobě kompozice Röyksopp Forever, postavené na pomalejším základu a smyčcových aranžích.

Junior sice není milník, jakým bylo Melody AM, ale ani není tak příliš popový jako The Understanding. Röyksopp si s ním pohráli (některé skladby prý předělávali více než desetkrát, hodně se jich prý ani na album nedostalo) a je to slyšet.

Röyksopp

Slabiny by tu samozřejmě byly, třeba finále už zmíněné Vision One nebo skladba Tricky Tricky, ve kterých se dvojice nechala zbytečně unést a natáhla je víc, než bylo potřeba.

Junior je ale výborná elektronická deska, která by neměla uniknout pozornosti fanoušků ani hudebních dramaturgů českých rádií. Pokud se tak stane, bude to převeliká škoda.

P. S. - Zhruba za půl roku by energického Juniora měl následovat Senior, pokračovatel složený z převážně ambientních kompozic. O jeho obsahu se mohou přesvědčit ti, kdo si zakoupí Juniora na iTunes. Jako bonus totiž dostanou skladbu Across the Graveyard, ze které se dá leccos "vyposlouchat".

Röyksopp - Junior
Skladby: Happy Up Here, The Girl and the Robot, Vision One, This Must Be It, Röyksopp Forever, Miss It So Much, Tricky Tricky, You Don't Have a Clue, Silver Cruiser, True to Life, It's What I Want
EMI, cena CD 459 Kč
Hodnocení iDNES.cz: 80 %