Přistání raketoplánu Discovery (28. března 2009)

Přistání raketoplánu Discovery (28. března 2009) | foto: Reuters

Raketoplán Discovery úspěšně přistál, napodruhé počasí návratu přálo

  • 6
Raketoplán Discovery se vrátil z vesmíru a přistál na ranveji Kennedyho vesmírného střediska. Přistání se o jeden oblet Země zdrželo kvůli nejistému počasí na Floridě. Discovery při své misi vynesl ke stanici ISS pole solárních panelů, díky kterým získala ISS plný výkon.

První pokus o přistání NASA zrušil kvůli nepříznivému počasí, podle předchozích zpráv zřejmě kvůli protivětru. Ten pro přistání raketoplánu nesmí přesáhnout 28 mil za hodinu (asi 45 km/h). Také nesmí být příliš zataženo.

Napodruhé už ale počasí bylo dobré. Kolem 14:08 východoamerického času (19:08 středoevropského) posádka "couvajícího" raketoplánu zažehla motory, aby stroj zbrzdila a navedla do atmosféry. Přistávací manévr skončil ve 20:14 našeho času dosednutím raketoplánu na ranvej Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Trasa návratu raketoplánu na Floridu vedla nad poloostrovem Yucatán a Mexickým zálivem.

Mise Discovery s označením STS-119 dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) poslední velké pole solárních panelů. ISS tak má plný elektrický výkon pro plánované květnové rozšíření posádky ze tří na šest členů.

Přistání raketoplánu Discovery (28. března 2009)
Foto: Reuters

V současnosti se na stanici koná výměna posádek, loď Sojuz tam přivezla i dvojnásobného vesmírného turistu Charlese Simonyiho. - čtěte Sojuz dovezl amerického miliardáře na druhou dovolenou na ISS

Raketoplán Discovery se do vesmíru vydá už jen dvakrát, Atlantis a Endeavour třikrát. Další chystanou misí je květnový let Atlantisu k Hubbleově vesmírnému teleskopu, který posádka raketoplánu seřídí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video