Obama ohlásil strategii pro Afghánistán. Zničíme Al-Kajdu, slíbil

  • 183
Američané se v rámci nové strategie pro Afghánistán a Pákistán zaměří na Al-Kajdu. Budou se snažit vymýtit její "bezpečná útočiště" v obou zemích, z nichž teroristé plánují další útoky na USA a jejich spojence. Novou strategii ohlásil v Bílém domě prezident Barack Obama.

"Situace v Afghánistánu je čím dál nebezpečnější," prohlásil prezident. "Mnohé zprávy tajných služeb varují, že Al-Kajda aktivně plánuje nové útoky proti Spojeným státům."

Cíl nové strategie je proto jasný: porazit Al-Kajdu, zlikvidovat tato její útočiště a předejít jejich opětovnému vybudování. "Zničíme vás, porazíme a odstraníme," vzkázal Obama ozbrojencům Al-Kajdy a Talibanu.

Prezident upozornil, že problémy v Afghánistánu úzce souvisejí se sousedním Pákistánem. Právě tam se totiž podle Američanů přesunuli lídři Al-Kajdy a Talibanu. Hranice mezi zeměmi je momentálně nejnebezpečnějším místem na světě, řekl Obama. "Al-Kajda a její spojenci jsou rakovinou, která může zabít Pákistán zevnitř," varoval s tím, že Islámábád musí sám prokázat úsilí o vymýcení teroristů.

Čtěte také: Atentátník srovnal se zemí pákistánskou mešitu, zabil desítky lidí

Nová strategie vznikla na základě analýzy, jejíž provedení nařídil Obama hned po svém lednovém nástupu do Bílého domu. Nový prezident už před tím sliboval, že Afghánistán bude jednou z jeho největších priorit. Svému předchůdci Georgi Bushovi i dnes vyčetl, že se v posledních letech příliš soustředil na Irák a Afghánistán kvůli tomu zanedbával.

A výsledkem toho je rapidně se zhoršující bezpečnostní situace v zemi. Násilí je teď v Afghánistánu na nejvyšší úrovni od přelomu let 2001 a 2002, kdy Američané svrhli tamní režim Talibanu. Nová strategie má nepříznivý vývoj situace zvrátit.

Americký prezident Barack Obama ohlásil novou strategii pro Afghánistán a Pákistán (27. března 2009)

Obama už minulý měsíc ohlásil, že ke stávajícím asi 38 tisícům amerických vojáků posílá dalších 17 tisíc. Bylo to prý nejtěžší rozhodnutí, které musel jako prezident udělat.

Dnes navíc dodal, že kromě toho se do Afghánistánu vydají čtyři tisíce vojenských instruktorů, kteří budou cvičit tamní ozbrojené složky, aby se mohly zapojit do bojových akcí. Cílem je zvyšovat stavy jak afghánské armády, tak policie. A také zlepšit jejich vybavení.

Kromě instruktorů vyrazí do Afghánistánu i stovky civilních expertů, kteří místním lidem pomohou s obnovou a rozvojem. Washington chce více spolupracovat s místními vůdci a postupně přimět obyčejné Afghánce, aby upustili od podpory povstalců a přiklonili se na stranu vlády. "Nechceme Afghánistán ovládat nebo mu diktovat jeho budoucnost. Naším cílem je porazit Al-Kajdu," zdůraznil prezident.

Zdaleka to není jen náš problém

"Afghánistán není zdaleka jen problém Spojených států," upozornil a připomněl teroristické útoky z Londýna či indonéského ostrova Bali. V sázce je podle něj bezpečnost celého světa. Do řešení kritické situace chce zapojit partnery z NATO Indii, Čínu, Rusko a poprvé také Írán. Chce, aby vznikla nová kontaktní skupina pro Afghánistán a Pákistán.

První krok tímto směrem už USA udělaly. Na poslední březnový den svolaly do Haagu mezinárodní konferenci o Afghánistánu - a pozvaly i Íránce. Ti přijali, jen ještě neřekli, jak vysoké představitele do Nizozemska pošlou. - přečtěte si Írán pojeden na schůzku o Afghánistánu, kterou svolaly USA

Náklady vzrostou

Plnění nové strategie bude stát Ameriku také víc peněz. Teď má Washington v Afghánistánu až 38 tisíc vojáků a mise stojí měsíčně dvě miliardy dolarů. Tyto náklady vzrostou o 60 procent, upozornil Obama. A požádal Kongres, aby podpořil návrh senátorů Johna Kerryho a Richarda Lugara na ztrojnásobení nevojenské pomoci Pákistánu na 1,5 miliardy dolarů ročně po dobu pěti let.

Obama údajně už včera mluvil o nové strategii s prezidenty Afghánistánu i Pákistánu Karzáím a Zardárím. Podle zdroje z Bílého domu je upozornil, že USA nebudou vystavovat žádné "bianko šeky".

Novou strategii má i Taliban

Pakistánská vláda Obamova slova přivítala a slíbila, že bude spolupracovat. "Myslím, že přístup administrativy nového prezidenta Obamy je velice pozitivní," řekl ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší. "Pákistán v tom chce sehrát aktivní a konstruktivní roli, protože cítíme, že naše bezpečnost a klid souvisejí s Afghánistánem."

Zastavit spirálu násilí, přemoci teroristy a nasměrovat obě země k míru ale nebude pro Američany a jejich spojence jednoduché. Chystá se totiž i druhá strana: deník New York Times dnes napsal, že vůdci Talibanu z Afghánistánu a Pákistánu se rozhodli smazat spory a postupovat proti Američanům jednotně.

Poté, co Obama nařídil vyslání 17tisícových posil, se údajně začali hlásit noví radikálové, kteří se chtějí zapojit do intenzivnějšího boje. Americké posily chtějí "přivítat" větším množstvím náloží nastražených na silnicích a také sebevražednými atentáty, napsal list.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video